שתף קטע נבחר

יש נסיבות מקלות, או שבגידה היא בגידה?

האם גבר שיוצא לנסיעת עסקים בהוואי ומכיר מולאטית יפהפיה בחוף יכול גם הוא לומר שהוא לא תכנן זה קרה? הרי זהו טבען של בגידות, הן קורות. אף אחד לא קם בבוקר ואומר "היום אוכל ארוחת בוקר ואצא לי לבגוד בכיף שלי". ומה עם סער ובולבולון?

לטובת מי שהיה בדרום אמריקה בחודשים האחרונים, להלן תקציר היחסים הכי חמים שהתרחשו בבית האח הגדול 2010: עו"ד סער שיינפיין נכנס לאח הגדול בעוד "בולבולון" , חברתו, ממתינה לו בדירה בתל אביב. בבית האח הגדול הוא נדלק על איילה רשף והם ניהלו מערכת יחסים מוזרה מול מיליוני צופים. ראינו להם הכל: את השיחה הראשונה, את ה"דייט" הראשון, את הנשיקה הראשונה, ואת הרגע בו כיבו את האורות בכאילו באח הגדול. בזמן הזה התרחש ריאליטי אמיתי, שבו בולבולון המקורננת עזבה את הבית, ומרגע זה ואלך החל משפט שדה ציבורי נגד סער. ואם אלירז שדה יצא מהאח הגדל כמאמי הלאומי, סער הפך לבוגדן הלאומי.

 

סער ששהה בבית האח הגדול כלל לא היה מודע למשפט-שדה המתחולל נגדו בחוץ. ובכל זאת, בבית האח הגדול אמר לאיילה ליתר בטחון במשפט אחד שהוא מאוהב בה, ובשני שהוא לא יודע מה יהיה בחוץ והוא לא מבטיח לה כלום. משפט כסת"ח טיפוסי.

 

בערב הראשון לצאתו מהתוכנית אמר סער שהוא התאהב באיילה, שהוא לא שלט בזה, שזה קרה והוא לא תכנן. ובעיקר - שהוא לא התכוון לפגוע.

 

אבל הוא פגע בול. קודם כל בזה שהוא קרא לחברתו בשם הכי דוחה שיש וחשף אותה בניגוד לרצונה, דבר שני שהוא היה עם אשה אחרת מול פני האומה ובגד בחברתו.

 

תנאי לחץ לא טבעיים שמביאים להתנהגות קיצונית

ניתן לשאול, האם הוא באמת בגד בה? רק סער, אלוהים ובולבולון יודעים מה המשפט האחרון שנאמר שם בבית, בתל אביב. הרי הוא לא יצא למילואים בהם יש רק גברים ואחוות לוחמים. במשחק הזה הכל יכול לקרות, ויש תנאי לחץ לא טבעיים שמביאים להתנהגות קיצונית. האם סער בגד באמת? האם לבגידה יש נסיבות מקלות, או שבגידה היא בגידה היא בגידה?

 

סער ושאר המשתתפים נכנסו לבית האח הגדול, אבל בפועל נכנסו למעין קולוסיאום, וכפי שאלירז הטיב לבטא - היו כמו גלדיאטורים בזירה. איזה סיכוי היה לסער להיות אדיש לאיילה ולהיות נאמן לחברתו שבחוץ? האם המילים שלו: "אני לא יודע מה יהיה בחוץ" או "שהוא לא תכנן וזה קרה", מסירות את האשמה מעליו? והאם גבר שיוצא לנסיעת עסקים בהוואי ומכיר מולאטית יפהפיה בחוף יכול לומר גם שהוא לא תכנן זה קרה? הרי זהו טבען של בגידות, הן קורות. אף אחד לא קם בבוקר ואומר "היום אוכל ארוחת בוקר ואצא לי לבגוד בכיף שלי".

 

בעצם מדובר בהישרדות לא קלה

הניסיון של סער בבית האח הגדול היה מורכב. בעצם מדובר בהישרדות לא קלה. הוא נדרש למצוא את מקומו בבית, הוא מצוי בתחרות, בסביבה לחוצה. האם כל אלו יכולים לשמש נסיבות מקלות למעשיו? ומתוך כך שלא עמדנו במקומו, האם בכלל מותר לנו לשפוט אותו?

 

ואולי הוא בכלל לא בגד, אלא השתמש בקשר ככלי משחק, כמו בשחמט. איילה היתה המלכה והוא המלך, וזה רק משחק, הקשר עם אילה היה מהלך אסטרטגי גרידא. אולי הוא חשב שכדי לשרוד היה עליו לחבור לאיילה באקט הישרדותי, והקשר שהיה כביכול רומנטי היה בפועל אופורטוניסטי ואינטרסנטי בלבד? הראיה לכך היא שברגע שהמשחק הסתיים גם הקשר המוזר עם איילה תם. לה רושפוקו טען:"יותר משאנו עושים מעשי בגידה מתוך כוונה תחילה אנו עושים אותם מתוך חולשה" האם סער נתפס בחולשתו ברצונו לשרוד במשחק וניהל קשר בתנאי שטח לא קלים כדי לשרוד? האם הוא לא בגד אלא שרד?

 

סער שילם מחיר כבד על השתתפותו בתוכנית. שמו נפגע, הוא פגע באשה שאהב שלא מוכנה לשוחח איתו. הוא פנה אליה בתוכנית "חדשות הבידור", אמר שהוא אוהב אותה וביקש שתחזור. במשחק הזה הוא הפסיד בענק, בריאליטי ובמציאות. לנצח ייזכר כסער שבגד בבולבלון. הוא ייזכר כגבר תמים מאוד שאמר "לא תכננתי, זה קרה", והתפלא ששופטים אותו.

 

ואולי התמימות הזאת היא שהכתימה את שמו. הרי יש גברים רבים שבחברה גברית פורשים את הבגידות שלהם ואת הכיבושים שמחוץ לקשר בבסיס האם שלהם וזוכים להתפעלות גברית ולחברים מריירים. אבל מה קורה לבגידה שנעשית בתוכנית ריאליטי? לרגע כל ההילה שבה מועמת והיא הופכת לסתם בגידה זולה. הגבר שנתפס הופך ללא מוסרי, בוגדן המוקע ונשפט.

 

האם בעצם זה מה שמפריע לנו, שהוא עשה זאת מול המצלמות?

 

  • מאמרים, סיפורים וטורים אישיים בנושא בגידה

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: index open
בזמן חופשה בחו"ל מותר?
צילום: index open
הכרויות
כתבו לנו
מומלצים