שתף קטע נבחר

התפרעויות בירושלים אחרי טענות ל"תג מחיר"

ליד שועפט יודו אבנים והובערו צמיגים, המתפרעים פונו. בלילה הוצתו כמה כלי רכב במזרח העיר, הערבים טוענים שזו "נקמת המתנחלים". בימין מגחכים: "איש לא יצית בשבת". הערב: שורת הפגנות נגד "אינתפיאדת אובמה"

"יום הזעם" חלף ובישראל נשמו לרווחה , אבל המתח בירושלים לא שכך. בשעות הצהריים (שבת) יידו פלסטינים אבנים והבעירו צמיגים סמוך למחסום במחנה הפליטים שועפט שבצפון ירושלים. כוחות של מג"ב וצה"ל הגיעו למקום, ופיזרו את המפגינים באמצעות גז מדמיע. לא היו נפגעים. מוקדם יותר נשמעו טענות על כך שיהודים הציתו הלילה כלי רכב של ערבים. 

 

לדברי ערבים במזרח העיר, קריאת "תג המחיר" שנשמעה בתחילת השבוע ביהודה ושומרון הובילה להצתת מספר כלי רכב בשכונות ראס אל-עמוד וואדי ג'וז. במשטרה אמרו ל-ynet כי אכן הוצת רכב פרטי ברחוב סלאח א-דין ובמקביל התקבל דיווח על אוטובוס שנשרף כליל בראס אל-עמוד. לגבי יתר המקומות לא מאשרים במשטרה את הדיווחים הפלסטיניים, ולא ברור מי אחראי להצתות.

 

ארגוני שמאל הצטרפו לתלונות וטענו כי המעשים בוצעו על רקע אירועי "יום הזעם" וההתנגדות לפתיחתו המחודשת של בית הכנסת "החורבה" בעיר העתיקה. בארגונים אומרים שפעילי ימין קיצוני פרסמו השבוע כרוזים בהם איימו לנקום בתושבי מזרח ירושלים.

 

בימין שוללים את ההאשמות מכל וכל ואומרים כי מדובר ב"ניסיון שפל" להציג אותם כאלימים, בעוד מי שהצית את האלימות בירושלים היו הפלסטינים. "אנחנו לא נגררים לפרובוקציות שלהם ולא העלנו באש שום רכב. כל בר דעת ידע שהצתות לא יהיו בשבת קודש".

 

אנשי הימין הסבירו כי השימוש בהצתות הרכב משמש את הפלסטינים פעמים רבות כדי להרוויח פרסום תקשורתי - וגם כדי לגרוף כספים שלא כדין. "הם לוקחים רכבים ישנים מקולקלים ופשוט מציתים אותם. את האצבע המאשימה הם מפנים לכיוון הימין ואת הכסף הם מקבלים מחברות הביטוח".

 

"הערבים מרימים ראש בגלל גיבוי אובמה"

למרות המתיחות הרבה מתכוונים הערב מאות פעילי ימין לקיים הפגנות שקוראות "לעצור את אינתיפאדת אובמה", בשלושה מוקדים מרכזיים: צומת חווארה בשומרון, צומת טלמונים בבנימין ובצומת גוש עציון ביהודה. "הערבים מרימים ראש בגלל גיבוי אובמה.

 ההתפרעויות וזריקות האבנים בימים האחרונים הם כדי להפסיק בנייה והתפתחות יהודית בארץ ישראל וירושלים. מכוניות נרגמות בכל יהודה ושומרון", טוענים מארגני העצרת המשולשת.

 

שורת רבנים ואישי ציבור מקרב המתנחלים ישתתפו בהפגנה בצומת גוש עציון, וידרשו מהממשלה "עמדו איתן, חדשו את הבנייה היהודית, מגרו את הטרור".

 

השבוע תוכננה להיערך בסילואן צעדת הימין שעוררה זעם עוד לפני שיצאה לדרך. כ-70 פעילים בראשותם של ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר היו אמורים לצעוד תחת אבטחה כבדה, בתוואי מיוחד שאושר על-ידי המשטרה. הצעדה תוכננה למחר, אך נדחתה בהסכמה לחודש הבא, בשל המתיחות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בירושלים, השבוע
צילום: רויטרס
הפגנות נגד "אינתיפאדת אובמה"
צילום: AFP
מומלצים