שתף קטע נבחר

מום נדיר: ילד סיני שנולד עם 31 אצבעות - ינותח

במחוז ליונינג שבסין ינותח בקרוב ילד שנולד עם מום יוצא דופן: בידיו 15 אצבעות, חלקן "דבוקות" וברגליו 16 בהונות. מומחה ישראלי: הופעת אצבע נוספת שכיחה בישראל ולעתים מלווה בפיגור שכלי

בבית החולים שבשניאנג, במחוז ליונינג שבסין, ינותח בקרוב ילד בן שש שנולד עם 31 אצבעות בידיו וברגליו. מומחים הסבירו כי מום גנטי הוא שגרם לעיוות הנדיר הזה.  


31 בסך הכל. אצבעות רגליו וידיו של הילד (צילום: AP)

 

התופעה נקראת פולידקטילי. אף שריבוי אצבעות כמו זה הוא נדיר יחסית, הרי שתופעת הופעת אצבע נוספת, לרוב זרת, אינה כה נדירה גם בארצנו, ומתרחשת אחת ל-700 לידות. אצל הילד נגרם עיוות שהביא ליצירת 15 אצבעות בשתי ידיו, ו-16 בהונות ברגליו. היום (ג') יעבור ניתוח להסרת האצבעות המיותרות. 


צילום רנטגן של אצבעות הידיים, חלקן דבוקות (צילום: AP)

 

"אנחנו נתקלים לא מעט בריבוי אצבעות", מסביר ל-ynet פרופ' מוטי שוחט, מנהל המכון הגנטי בבית החולים שניידר, "המום הזה נגרם בשל פגיעה בכרומוזום מספר 8 וניתן לזהות אותו הן בבדיקה גנטית והן באולטרסאונד".

 

פרופ' שוחט מסביר כי פעמים רבות הפגם הזה עומד בפני עצמו, אולם לעתים הוא מלווה במומים נוספים הכוללים מומי לב, כליות ופיגור שכלי. "זו תמיד דילמה כשמזהים אצבע נוספת", אומר פרופ' שוחט, "קשה לדעת אם זו רק אצבע נוספת, או שלאחר הלידה יתברר כי זו חלק מתסמונת הכוללת גם פיגור שכלי. עם זאת, במרבית המקרים אם אין בעיות אחרות שנראו בבדיקות בהריון, יש סיכוי גבוה שזו רק אצבע נוספת ותו לא, שאותה יסירו בניתוח".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ינותח היום. הילד ואצבעות ידיו
צילום: AP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים