שתף קטע נבחר

ארה"ב ליהודים: מאוחדים עם ישראל בנושא איראן

בכיר בבית הלבן קיים שיחת ועידה עם מנהיגים יהודים בארה"ב. לאחר שהבהיר כי המחלוקות סביב הבנייה בירושלים לא פגעו ביחסים, וכי לא היתה כוונה לפגוע בנתניהו בביקורו בוושינגטון, אמר כי גם בנושא איראן, הממשל עומד לצד ישראל

"יש תיאום מושלם בין ארה"ב וישראל בנושא איראן" - כך אמר אמש (יום ו') בכיר במועצה לבטחון לאומי בשיחת ועידה עם מנהיגים יהודים לקראת כניסת השבת. לדבריו "אין סוגיה חשובה יותר לביטחון הלאומי האמריקני מאיראן ואין נושא שגוזל יותר זמן ממקבלי ההחלטות, מאשר הנושא האיראני. אל תטילו ספק בנחישות שלנו להצליח במאמץ למנוע מאיראן נשק גרעיני".

 

הבכיר האמריקני, שלפי אתר "פוליטיקו" הוא דן שפירו, מנהל דסק המזרח התיכון במועצה לבטחון לאומי, קיים שיחה עם מנהיגי קהילות יהודיות בארצות הברית שבמהלכה ביקש להרגיע את הרוחות,

בעקבות הדיווחים על משבר ביחסי הנשיא ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא אמר כי "אין משבר ביחסים", והוסיף: "אין דבר יותר סקסי מאשר ביקורת אמריקנית על ישראל. זה נדיר וזה עושה חדשות. אך ההצהרות שלנו על ההסתה הפלסטינית היו מאוזנות למדי".

 

בהתייחסו לניסיונות להגיע להסכמה על הטלת סנקציות חריפות על המשטר באיראן, אמר שפירו כי "אנחנו מתקרבים לקונצנזוס במועצת הביטחון של האו"ם". לדבריו, ההערכה האמריקנית היא "שהצלחת המאמצים לא תגרום לאיראן להפסיק מיד את תוכנית הגרעין, אבל אנחנו מאמינים שהחלטה יכולה להבהיר למנהיגים ולעם באיראן, שהם ישלמו מחיר כבר אם טהרן תמשיך בדרך הנוכחית שלה. סנקציות הם חלק ממדיניות רחבה יותר".

  

במהלך השיחה ענה איש הממשל לשאלותיהם של המנהיגים היהודים בנושא המתיחות עם ישראל סביב הבנייה בירושלים ובהתנחלויות. הדיווחים על משבר חריף וחוסר שביעות רצון מהתנהלות הממשלה בירושלים, הם לפיו "לא נכונים, ויש יותר הסכמה מאי-הסכמה". הוא הבהיר כי הדיווחים על איום לקצץ בסיוע לישראל גם הם לא נכונים, והדבר "כלל לא עומד על סדר היום".

 

"לא התכוונו להעליב את נתניהו"

ההסבר שלו להתרחשויות סביב הבנייה בירושלים, הוא שהממשל פועל לנסות לחדש את המשא ומתן, ופעולות ישראל במזרח ירושלים ובהתנחלויות כפו על הממשל מציאות לא קלה. אולם לדבריו, המחלוקת לא השפיעה על היחסים בין שתי המדינות, שנותרו טובים כשהיו. נציג הממשל דחה דיווחים על מחלוקת בתוך הבית הלבן כיצד לטפל במתיחות עם ישראל ואמר שהם מוגזמים.

 

שפירו הבהיר שלא היתה כל כוונה להעליב את נתניהו, שביקורו בבית הלבן נקבע ממש ברגע האחרון לאחר ביטול נסיעת הנשיא אובמה למזרח הרחוק.

הפגישה היתה ממושכת יותר מאשר פגישת הנשיא עם כל מנהיג זר אחר ונידונו בה סוגיית הגרעין האיראני והתהליך המדיני במזרח התיכון. לדבריו, קיימת הסכמה בין שתי המדינות במרבית הנושאים שעל הפרק.

 

ראש הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, בירך על שיחת הטלפון. הוא אמר כי "העובדה שהבית הלבן החליט שהגיעה השעה לפנות לקהילה היהודית ולהסביר - זה הדבר החשוב בשיחה הזו. בעבר שמענו מהם לעיתים קרובות והפעם היתה שתיקה ממושכת של לפחות חודשיים. הם החליטו לפנות לא רק אל התומכים שלהם ואלה שמסכימים אתם. הפעם הם החליטו שהגיע לפנות לקהילה היהודית כולה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. נמנע מאיראן נשק גרעיני
צילום: AP
נתניהו. היחסים נותרו טובים
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים