שתף קטע נבחר

אובמה: כל הראיות שאיראן רוצה יכולת גרעינית

בראיון לרשת CBS המשיך נשיא ארה"ב לדחוף לסנקציות על איראן: "נגביר את הלחץ ונבחן את התגובה. לבידוד תהיה השפעה על הכלכלה שלהם". אובמה הבהיר שארצו לא מורידה אף אופציה מהשולחן, ופועלת מתוך עמדה בינלאומית מלוכדת

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ממשיך לדחוף קדימה סנקציות על איראן, ובראיון ל-CBS אמר כי "כל הראיות מצביעות" על כך שתוכנית הגרעין נועדה להעניק לאיראן "את היכולת לפתח נשק גרעיני". "נגביר את הלחץ ונבחן את התגובה, אבל הפעם אנחנו עושים זאת עם קהילה בינלאומית מלוכדת. אנחנו לא מורידים שום אופציה מהשולחן".

 

דיפלומטים באו"ם:
"סנקציות? בכל מקרה לא פה אחד" / רויטרס
החלטתה של סין להצטרף לדיונים על ניסוח ההחלטה על החרפת הסנקציות המוטלות על איראן, אינה אומרת שכל 15 חברות מועצת הביטחון יתמכו בהחלטה. ארה"ב ואירופה רוצות רוב מוחלט כדי להפגין אחדות, אבל ברזיל, טורקיה ולבנון מתנגדות
לכתבה המלאה

 

הנשיא אובמה הביע דאגה מפני ערעור היציבות במזרח התיכון וממירוץ חימוש גרעיני, אם איראן תחצה את הסף הטכנולוגי ותוכל לייצר פצצות אטום. "זה יהיה מצב רע לביטחון הלאומי האמריקני ולכלל העולם", אמר הנשיא האמריקני.

 

אובמה הוסיף כי ללחץ ולבידוד של טהרן "תהיה השפעה על הכלכלה האיראנית". לדבריו, "איראן מתקדמת לקראת יכולת גרעינית וכי כל הראיות מצביעות שהאיראנים מנסים לבנות יכולת כזו. יכול להיות שכשהם יגיעו ליכולת - הם יעצרו על הסף כדי לא לגרום לסנקציות נוספות". 

 

כשנשאל על יעילות משטר הסנקציות, אמר אובמה כי המטרה האמריקנית היא להפעיל לחץ הולך וגובר על שלטונות איראן. "מאז שנכנסתי לתפקידי, המשטר האיראני הפך למבודד יותר. חלק מהסיבה לכך הוא שפניתי אליהם ואמרתי 'יש לכם נתיב. אתם יכולים להצטרף לקהילה הבינלאומית, או לבחור בנתיב של פיתוח יכולת גרעינית שתבודד אתכם עוד יותר'. והנה, כעת איראן באמת מבודדת יותר, לאורך זמן תהיה לזה השפעה על הכלכלה שלהם. העובדה שאנו פועלים יחד עם הקהילה הבינלאומית שמה אותנו בעמדה חזקה יותר".

 

ניסוח הסנקציות יחל בשבוע הבא

בימים האחרונים גברה הדעה בממשל האמריקני כי יעלה בידם להביא למועצת הביטחון החלטה על סנקציות, בהשתתפות סין. מערכת היחסים בין שתי המדינות השתפרה בימים האחרונים ונשיא סין, הו ג'ינטאו, הודיע על בואו בשבוע הבא לוושינגטון להשתתף בפסגת הגרעין שיארח הנשיא האמריקני. הלילה שוחח אובמה במשך כשעה עם עמיתו הסיני, בעת שהיה על סיפון המטוס הנשיאותי.

 

בהודעת הבית הלבן נאמר כי "הנשיא אובמה הדגיש את החשיבות של עבודה משותפת כדי להבטיח שאיראן תעמוד בהתחייבויות הבינלאומיות שלה". שני המנהיגים גם שוחחו על ענייני הכלכלה הבינלאומית, ובהודעה האמריקנית נמסר ש"אובמה גם הדגיש את החשיבות שארצות הברית וסין יישמו, עם יתר הכלכלות הגדולות, את הבנות ה-G20 שנועדו לייצר צמיחה מאוזנת ובת-קיימא".  

 

הטלוויזיה הסינית הדגישה חלקים אחרים בשיחת שני המנהיגים. בין היתר דווח שם שהנשיא הסיני אמר לאובמה שהוא מעוניין בקשרים בריאים בין שתי המדינות, והתייחס לרגישות של בייג'ינג לנושא טיוואן וטיבט. הסינים רתחו מזעם על פגישת אובמה עם מנהיג טיבט הגולה, הדלאי למה, וכן על עסקת מכירת נשק אמריקני לטיוואן. לדברי הו, נושאי טיבט וטיוואן "חיוניים ביותר" לטיפוח קשרים טובים בין סין לארצות הברית. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להגביר לחץ. אובמה
צילום: AFP
מומלצים