שתף קטע נבחר

תחקיר צה"ל: הפלסטיני שמת במחסום לא עוכב

עדי ראייה פלסטינים סיפרו כי חיילים השקו על מוחמד עליאן בן ה-63, אולם בצה"ל בדקו את הנושא וטענו כי הוא נשאר במחסום על דעת עצמו - אחרי שהגיע ללא תעודת זהות

מוחמד עליאן בן ה-63, שמת שלשום במחסום צבאי בבקעת הירדן, לא עוכב במחסום ואף לא התבקש על ידי הכוחות להמתין במקום. כך נמסר הערב (יום ב') מצה"ל בעקבות תחקיר שנערך. עליאן, שמת כתוצאה מדום לב והתייבשות, הגיע למחסום ללא תעודת זהות. לטענת הצבא, הוא נשאר במחסום על דעת עצמו.

 

גורמי רפואה פלסטינים מסרו כי עליאן מהכפר אבו דעייף, מת מהתייבשות לאחר שהמתין שעה ארוכה במחסום אל-חמרה באזור טובאס. עדי ראייה מסרו כי החיילים הקשו על עליאן, בעל אזרחות צרפתית שהיה בדרכו לירדן, לעבור במחסום, בטענה כי הוא נושא אזרחות זרה וכי הדבר טעון בדיקה. לטענת עדי הראייה, הוא מת במהלך ההמתנה הארוכה.

 

עוד מסרו הגורמים הפלסטינים, כי עליאן סבל מסוכרת וכל פניותיו ופניות הממתינים בתור לאפשר את העברתו עלו בתוהו, מה שגרם בסופו של דבר לכך שהוא התייבש ומת מדום לב. בעקבות תלונה שהתקבלה במנהלת התיאום והקישור, הוחלט בצה"ל לערוך תחקיר עוד באותו הלילה.

 

מהתחקיר שערך מפקד חטיבת הבקעה, אלוף-משנה יוחאי בן ישי, עולה כי עליאן לא עוכב בדרכו ועל כן, אין קשר בין נסיבות מותו לפעילות צה"ל. לדבריו, הסבירו לו החיילים במקום כי המחסום מיועד למעבר פלסטינים בלבד, ולכן שב על עקבותיו והמתין שם מרצונו החופשי, מבלי שבשום שלב נדרש להישאר שם.

 

בבדיקה תושאל גם נהג המונית שהסיע את עליאן,

שסיפר כי לאחר שהאחרון חש ברע והדבר דווח לקצין אשר במחסום, הוחלט להתיר באופן מיידי את כניסתם כדי להעבירו לטיפול רפואי. על-פי גורמי צבא, נגרם מותו מהתקף לב ולא מהתייבשות. ממצאי התחקיר יועברו לבחינתה של פרקליטות הצבאית

 

באחרונה מת סמיר אל-נדים, חולה לב פלסטיני בן 25 מרצועת עזה שהיה אמור להגיע לניתוח בשכם, אך בשל הביורוקרטיה במנגנונים העוסקים בפינוי חולים מרצועת עזה לישראל ולגדה, הוא יצא באיחור ומת כעבור יום. ד"ר יאסר אבו-צפיה סיפר ל-ynet כי אל-נדים הגיע לבית החולים במצב קשה מאוד שבו לא ניתן היה לנתחו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופתו של עליאן בהלוויה
צילום: AP
מומלצים