שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  המירוץ נפתח: מי יהיה הרמטכ"ל ה-20?

  סגן הרמטכ"ל גנץ ואלוף פיקוד הדרום גלנט הם המועמדים העיקריים להחליף את אשכנזי. סיכויי האלופים אייזנקוט וקפלינסקי נראים נמוכים. בכל מקרה, "הפקק" במטכ"ל ייפתח

  בתוך כחצי שנה לכל היותר, יידעו בצה"ל מי יהיה החייל מספר 1. עד אז צפוי להתקיים מאבק שקט בין המועמדים: עוד לפני ההודעה שיצאה הערב (יום ג') מלשכתו של שר הביטחון, אהוד ברק, לפיה לא תוארך כהונתו של הרמטכ"ל המכהן, רב-אלוף גבי אשכנזי, נראה כי יש שני מועמדים בולטים לרשת את כסאו: סגן הרמטכ"ל האלוף בני גנץ, ואלוף פיקוד הדרום יואב גלנט. סיכוייהם של שני המועמדים האחרים, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט והאלוף (מיל') משה קפלינסקי, ששימש כסגן הרמטכ"ל לפני שפרש מצה"ל, נראים נמוכים יותר.

   

  נכון לעכשיו לא ברור עד כמה מאבק הירושה יצוף לקדמת הבמה, בעיקר על רקע הסיכוי כי צה"ל עשוי למצוא עצמו בעימות באחת הזירות. ההכרעה צפויה ליפול בין האלופים גלנט (52) וגנץ (51). השניים, שרואים עצמם מתאימים לתפקיד, עוסקים גם בימים

   אלה בשורה של עניינים ביטחוניים רגישים, מהזירה הדרומית בעזה ועד האיומים במעגל השלישי, ובקרוב יתבקשו לקיים שורת שיחות וראיונות עם שר הביטחון, לגבי המינוי לתפקיד הרמטכ"ל.

   

  גנץ מונה לתפקידו הנוכחי כמעין "מועמד של פשרה", לאחר שברק תמך בגלנט ואילו אשכנזי העדיף כי אייזנקוט יהיה סגנו. לזכותו, שורת התפקידים הבכירים שמילא במטה הכללי, אולם מנגד לא צבר הצלחות ולא נהנה מאהדה גדולה של דרגי השטח מולו עומד האלוף גלנט, שאף נרמז כי אם לא יקבל את תפקיד סגן הרמטכ"ל - יפרוש מצה"ל.

   

  גלנט ניאות להישאר בפיקוד הדרום, תוך ויתר על ההצעה להתמנות לתפקיד מפקד זרוע היבשה - מה שמעיד כי התרשם שסיכויו להגיע ללשכת הרמטכ"ל בקומה ה-14 בקריה - נותרו גבוהים. גלנט, שההצלחה של מבצע "עופרת יצוקה" קשורה אליו, נהנה גם מתמיכה של קצינים רבים בדרג הטקטי ונחשב לאיש מקצוע בפן המבצעי. ההערכה בצה"ל כי המועמד מתוך השניים שלא יקבל את התפקיד - יפרוש מצה"ל, אם כי לא תיסגר בפניו דלת מערכת הביטחון, שכן ישנם מספר תפקידים נוספים שעשויים להיות רלוונטיים.

   

  לשר הביטחון ברק תהיה השפעה רבה על ההחלטה, ונראה כי יזכה בכל מקרה לגיבוי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. גם לרמטכ"ל היוצא תהיה זכות מסוימת להביע דעתו לגבי זהות מחליפו, אם כי ספק עד כמה הדבר יהיה משמעותי בתהליך הבחירה. אשכנזי עצמו עשוי גם להמנע מכך ולהסתפק באמירות כלליות על המועמדים.

   

  מינוי של הרמטכ"ל ה-20 תפתח את ה"פקק" במטה הכללי ותביא לשורה של מינויים נוספים שהוקפאו

   באחרונה. ראשית, ימונה סגן רמטכ"ל חדש - כאשר האלוף אייזנקוט הוא אופציה - אלופים חדשים לפיקוד הצפון והדרום, גם ראש אגף המודיעין, האלוף עמוס ילדין, אמור לסיים את תפקידו בקרוב ועל הפרק נידונה אפשרות כי תת-אלוף אביב כוכבי, שסיים באחרונה את תפקידו כראש חטיבת המבצעים וזכה לשבחים - יקבל את התפקיד. גם תפקיד ראש אגף המבצעים, אותו ממלא כיום האלוף טל רוסו, צפוי להתפנות וכך גם שאלת קידומם של מספר תתי אלופים בצה"ל שממתינים להכרעה באשר לעתידם.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האלוף גלנט. בזכות עופרת יצוקה?
  צילום: אריאל חרמוני משרד הביטחון
  האלוף גנץ. מתפקיד הסגן?
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים