שתף קטע נבחר

ברק החליט לא להאריך את כהונת אשכנזי

בפברואר 2011, לאחר ארבע שנים כרמטכ"ל, יפשוט רב-אלוף גבי אשכנזי את המדים. שר הביטחון הודיע כי אין בכוונתו להאריך את תקופת כהונתו של הרמטכ"ל בשנה נוספת ובחודשים הקרובים יחל ברק לחפש מועמד לתפקיד הבכיר בצבא

המרוץ לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל החל היום (ג') רשמית: שר הביטחון, אהוד ברק, החליט כי תקופת כהונתו של הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי לא תוארך בשנה נוספת והוא יסיים את תפקידו במועד המקורי שקבעה הממשלה - פברואר 2011 - בתום ארבע שנים בתפקיד.

 

ברק מסר את ההחלטה לאשכנזי (56) וציין כי היא התקבלה גם על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו. בחודשים הקרובים יחל שר הביטחון בתהליך בדיקת המועמדים לרמטכ"ל הבא.

 

הודעה זו באה על רקע דיווחים שונים שנפוצו לאחרונה, לפיהם מתקיימים מגעים חשאיים להאריך את תקופת כהונתו של אשכנזי בשנה נוספת, בעיקר על רקע האתגרים הביטחוניים העומדים בפני צה"ל - ובראשם איראן. בלשכת שר הביטחון מיהרו להכחיש באופן גורף את הפרסומים ואף הפנו אצבע מאשימה לעבר דובר צה"ל, תת אלוף אבי בניהו, על כך שהפיץ לכאורה דיווחים מסוג זה.

 

בשבועות האחרונים סירב שר הביטחון להתייחס לסוגיית אפשרות הארכת כהונתו של רב-אלוף אשכנזי, אולם הבוקר התפוגג הערפל סביב סוגיה זו, כאשר בשיחה בין שר הביטחון לרמטכ"ל ציין ברק כי החליט יחד עם נתניהו שלא להאריך את תקופת כהונתו של אשכנזי בשנה נוספת. בשיחה בין השניים הביע ברק את אמונו והערכתו לפועלו של אשכנזי, וציין כי הוא משוכנע שפעילות זו תימשך גם בשנה זו, האחרונה לכהונתו.  

 

החלטתו של ברק חושפת את המתיחות שקיימת בינו לבין

 הרמטכ"ל, על אף שהשניים ניסו שלא להציגה כלפי חוץ. הם ניסו להמשיך לעסוק בנושאים הביטחוניים באופן ענייני.

 

בינואר 2007, לאחר התפטרותו של דן חלוץ מתפקיד הרמטכ"ל, הודיע שר הביטחון דאז עמיר פרץ כי הוא רואה באשכנזי כמועמדו לתפקיד הרמטכ"ל. זמן קצר לאחר מכן אישרה הממשלה את מינויו לתפקיד והוא החל למלאו בפברואר 2007. עוד קודם לכן, ב-2005, לאחר מינויו של דן חלוץ לרמטכ"ל, פרש אשכנזי מצה"ל. ביולי 2006 מונה למנכ"ל משרד הביטחון על-ידי פרץ.

 

הרמטכ"ל היחיד בצה"ל, שכיהן בתפקיד חמש שנים, היה רפאל איתן ז"ל. ברק עצמו כיהן בתפקיד שלוש שנים ותשעה חודשים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אשכנזי. מי יהיה המחליף?
צילום: ששון תירם
מומלצים