שתף קטע נבחר

פרץ: ברק מצליח בזכות אשכנזי, שיגבה אותו

שר הביטחון לשעבר, שמינה את הרמטכ"ל הנוכחי, מתח בשיחה עם ynet ביקורת על הדרך שבחר ברק לתהליך הפרידה. "כהונתו של ברק כשר ביטחון הוכרעה לא מעט על-ידי התנהלות אשכנזי. ברור לחלוטין שהיה אפשר לעשות זאת אחרת"

כמה חודשים אחרי מלחמת לבנון השנייה, כשהסעה הציבורית עדיין בשיאה, התפטר הרמטכ"ל דן חלוץ. שר הביטחון דאז, עמיר פרץ, בחר להחזיר למדים את מנכ"ל משרדו גבי אשכנזי - בהחלטה שנראית לרבים כמוצלחת. הבוקר (יום ד'), אחרי שנחשפה המתיחות הקשה בין מחליפו אהוד ברק לרמטכ"ל, פרץ לא מבזבז רגע - ותוקף את הדרך שבה הודיע ברק על סיום הכהונה כעבור ארבע שנים, כפי שקבע פרץ עצמו.

 

הרמטכ"ל פושט מדים - הסיקור המלא ב-ynet:

 

"יש לעשות הכל כדי למנוע מחול שדים בעקבות ההחלטה בנוגע לאשכנזי", אמר הבוקר פרץ ל-ynet. "אנחנו מדברים על רמטכ"ל שישראל חבה לו חוב גדול, וודאי גם שר הביטחון הנוכחי היה צריך להיות מאוד מאוד מרוצה מהעובדה שקיבל רמטכ"ל כזה, כי הוא קבע במידה רבה את היכולת של ברק כשר ביטחון להצליח בתפקידו. צריך להעביר מסר בצה"ל שהרמטכ"ל יקבל הגיבוי עד הדקה האחרונה. הוא ראוי לכך".

 

לדבריו, בחירת מפקד עליון לצה"ל היא "אירוע מרכזי בחייה של מדינה. מצד אחד, ההחלטה העקרונית לקצוב ארבע שנים, היתה לה מטרה למנוע את ההתרחשות שאנחנו חוזים בה היום.

 המטרה המרכזית היתה למנוע את השיטה של שלוש שנים, והשנה הרביעית היתה תלויה בטוב לבו של שר הביטחון. לכן, ההחלטה של ארבע שנים, היא החלטה נכונה במדינה דמוקרטית, בין הדרג המדיני לדרג הצבאי".

 

פרץ יודע כל דבריו יישמעו בזהירות בשל יחסיו העכורים עם ברק. "הדבר האחרון הוא שהייתי רוצה שישייכו לי זה נימות פוליטיות. מבחן התוצאה יהיה בימים הקרובים, והוא יקבע. תשעה חודשים של התעסקות של מינוי דרמטי מסוג זה - היא תקופה ארוכה מדי. ברור לחלוטין לפי מבחן התוצאה שהיה אפשר לעשות זאת אחרת. האם יש דרך למנוע את המאבקים שיתחילו? הכל תלוי בשר הביטחון. מה שחשוב, זה לשדר גיבוי מוחלט לרמטכ"ל, ולהעביר מסר לכל הגורמים".

 

שר הביטחון הקודם טוען ש"אין ספק שכשהתהליך מתבצע בצורה כזו, מה שיוצר החרפה ביחסים בין שר הביטחון רמטכ"ל, שילווה עד סוף הקדנציה, ומתיחות בין אלופי צה"ל שרואים עצמם מועמדים, זה יכול לעכב תהליכים מאוד חשובים שהביצוע שלהם מאוד קריטי. הדרך שבה התנהלה ההודעה, היא דרך שיכולה לגרום נזק לתהליך כולו".

 

אז האם היה ראיו להאריך את הכהונה בכל זאת? פרץ מסויג.

 "ההחלטה שהתקבלה בתקופתי על קביעת קדנציה לארבע שנים, השינוי בה צריך להיות במקרה חריג מאוד. ברור לחלוטין ששאלת מהו מצב חירום, לא ניתן לבחון אותו תקופה כל כך ארוכה לפני סיום הכהונה. מבחינתו של אשכנזי באופן רשמי, בלי ספק, אני מתרשם שהוא בעצמו רואה בהחלטו זו, דבר נכון. כשגיבשנו ההחלטה, גם הוא היה שותף".

 

פרץ הביע תקווה ש"האחריות הלאומית במקרה הזה תגבר אצל כולם. זו אחת משעות המבחן החשובות של ישראל, וצריך להניח הצידה את כל השאלות האחרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ ואשכנזי. ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
ברק ופרץ. "לא רוצה נימות פוליטיות"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים