שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכללית נגד אסותא: "נלחמים על חשבון החולים"
  מבוטחי "כללית מושלם" שרוצים לעבור ניתוח באסותא נאלצים לשלם בעצמם ולקבל החזר - שכלליו אינם נהירים - מהקופה לאחר מכן. הסיבה: אסותא נמצא בבעלות מכבי. הסובלים העיקריים: תושבי הדרום, שנאלצים לנסוע עד להרצליה מדיקל סנטר, שבבעלות הכללית. הכללית ואסותא: בקרוב הסכם שיאפשר ניתוח באסותא

  מבוטחי כללית מושלם ממשיכים לסבול, בשל חוסר רצונה של הקופה להפנות חולים לאסותא: חרף הסדר עם בית החולים אסותא למבוטחי כללית מושלם, הכללית אינה מאפשרת למבוטחיה להיות מנותחים בבית החולים. בכללית ציינו כי בחודשים האחרונים שינו את המסלול המוצע ללקוחות המושלם וכך במקום לשלם השתתפות עצמית בסך מאות שקלים ("מסלול הסדר") עבור ניתוח פרטי באסותא, משלם המבוטח את עלות הניתוח בסך אלפי או עשרות אלפי שקלים ומקבל החזר כספי מסוים ("מסלול החזר"). הפער בין שני המסלולים עלול להגיע לאלפי שקלים, ויש לציין כי אין כללים נהירים למסלול ההחזר. 

   

  בית החולים הפרטי אסותא, שלו סניפים בתל-אביב, חיפה, באר-שבע, ראשון לציון ושלוחות באשדוד ובאשקלון, נמצא בבעלות של קופת חולים מכבי. לפני כשנה וחצי רכשה הכללית את בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר, ומאז היא מנסה להסיט לשם את הניתוחים הפרטיים של לקוחות הביטוח המשלים.  

   

  "אמרו לי: 'יש איזה עניין עם אסותא'"

  בינתיים, החולים הם אלה שסובלים. כך אסתר אלמקייס בת ה-66 ממגדל העמק, שהיתה אמורה להתאושש בימים אלה מניתוח בעמוד השדרה. לאלמקייס,

  שסובלת מהיצרות של תעלת העצבים בגב ומכאבים עזים, עד כדי חוסר יכולת ללכת, נקבע מועד לניתוח בסוף חודש מרץ על ידי מומחה בבית החולים אסותא, אך הקופה אינה מאפשרת לה להיות מנותחת באסותא במסגרת ההסדר.

    

  "נפגשנו עם שני רופאים שטוענים שהניתוח של אמא שלי צריך להיעשות כמה שיותר מהר, וככל שעובר הזמן הנזק הוא בלתי הפיך", אומר יאיר אלמקייס, בנה של אסתר. "יש לנו קרוב משפחה שעבר ניתוח זהה על ידי ד"ר אלי אשכנזי באסותא והיה מרוצה. אמא שלי הרגישה נוח עם אשכנזי והוא רשום בהסדר של כללית מושלם ואפילו רשום שם אסותא. אמא שלי מבוטחת במושלם כמעט מהימים הראשונים שהביטוח המושלם צץ, ועכשיו רצתה לממש את זכויותיה. הבעיה היא שלא אישרו לנו את הניתוח וכשביקשתי לדעת למה אמרו ש"'יש איזה עניין עם אסותא". הם אמרו ששינו את התקנון. ביררתי והבנתי שיש חולים של הכללית שעוברים ניתוחים באסותא. זה לא איקס מוחלט. אז מי מחליט? האם מי שצועק יותר חזק? מי שיותר מקושר? אני פועל בכמה מישורים, אבל אני כמעט מרים ידיים".  

   

  בכללית אומרים שישנם פחות מ-20 חולים כאלו ושבכל מקרה נעשה ניסיון להציע פתרון חלופי. עם זאת, מנתונים שנאספו עולה כי מדובר בעשרות רבות של חולים.  

   

  רופא: מדובר בפרסום שקרי של הכללית

  הבעיה חמורה במיוחד בקרב מבוטחי כללית מושלם בדרום הארץ, שנמנעה האפשרות שלהם להינתח באסותא באר-שבע והם מופנים להרצליה.

   

  "עבור מה אנשים משלמים את הביטוח שלהם? בדרום אין איך לממש את הביטוח הזה. אלו פירסומות שקריות", אומר רופא בסורוקה המנתח גם באסותא באר-שבע, שביקש להישאר בעילום שם משום שלדבריו נאסר עליו על ידי הנהלת המושלם לפעול בנושא. "כמנתח פרנסתי לא נפגעת. אני יכול להעביר את כל הקליניקה שלי למרכז. זה עניין של מצפון מקצועי ואנושי. יש כאן אוכלוסייה גדולה וחלשה שנפגעת. אדם שגר במרכז יכול לבדוק בכמה בתי חולים ציבוריים ולהשוות את אורך התורים. בדרום יש בית חולים ציבורי אחד שפשוט קורס תחת הלחץ והביקוש. זמן ההמתנה לניתוחים אלקטיביים הוא כמספר חודשים ולעתים שנים. חלון ההזדמנויות שנפתח באסותא באר-שבע נסגר פתאום באופן שרירותי, בצורה דיקטטורית ובלי שום הודעה לציבור. לא משנה מי צודק, זה נבזי לעשות את המלחמה על חשבון החולים".

    

  אותו רופא מספר על מטופלים מבוגרים מבאר-שבע, דימונה או האזור שצריכים לנסוע לניתוחים בהרצליה, כשהם מלווים בקרובי משפחה ולעיתים בבן זוג מבוגר ונדרשים לשכור חדר במלון כדי להיות צמודים לקרוב המשפחה. לניתוח קודמת פגישת הכנה, כך שמדובר בשתי נסיעות לפחות למרכז. כאשר מדובר בחולה מבוגר שזקוק לבדיקות נוספות, יש לעיתים צורך אפילו בארבע או חמש נסיעות.

    

  לטענת אותו רופא, "כשיש לחץ בלתי סביר של חולה שמתעקש להינתח באסותא, הנהלת הקופה מבקשת לנתח אותו בסורוקה בלי תור; בכך, דוחים אדם אחר שחיכה כמה חודשים או אפילו שנה ושנתיים לתור שלו".

   

  "הרגשתי בן ערובה של הקופה"

  בדומה לאסתר אלמקייס, גם ליובל שני משדה בוקר בטן מלאה על הקופה. הוא כבר שילם מכיסו עבור ניתוח שקדים לבנו יונתן בן הארבע באסותא באר-שבע. "התלבטנו לגבי ניתוח שקדים ושמענו שיש טכנולוגיה חדשה שבה ההתאוששות מהניתוח היא תוך יום במקום תוך שבוע עד עשרה ימים. בסורוקה לא משתמשים בשיטה הזו, אלא רק באסותא". עלות הניתוח היא 4,400 שקלים. עד לפני כמה חודשים יכול היה שני, באמצעות הביטוח מושלם, לשלם רק כ-500 שקל ולהיות מנותח באסותא. במצב הנוכחי, שילם שני מכיסו את עלות הניתוח ונאמר לו שיקבל החזר עבור 2,000 שקלים.

   

  "הרגשתי בן ערובה של הקופה, מה גם שיונתן היה מבוטח של מכבי והעברנו אותו לכללית. נפלתי על איזה ויכוח בין שני גופים שרבים על כסף וזה על חשבוני", הוא מסכם.  

   

  ד"ר אלי אשכנזי, נוירוכירורג המבצע ניתוחי עמוד שדרה באסותא, אומר: "יש לי מעל ל-30 חולים מבוטחי הכללית שהמלצנו להם על ניתוח ומאז פברואר לא קיבלו אישור מהכללית. יש כאן מלחמה על הגב של החולים, משום שהכללית רוצה לבזבז פחות כסף".  

   

  מאסותא נמסר בתגובה: "בימים אלו נחתם הסכם אשר יאפשר למבוטחי כללית מושלם כמו גם לרופאיה להמשיך ולקבל שירותים בבית החולים אסותא, הסכם זה בא לאחר מספר שבועות בהם נדונו הצדדים על ההסכם במהלכם ייתכן ונפגעו
  מספר מבוטחים שהתקשו לקבל את השירות באסותא. אנו מברכים על ההחלטה להמשיך ולפעול במשותף כשם שהדבר נעשה במשך שנים".  

   

  מהכללית נמסר בתגובה: "לקוחות 'כללית מושלם' זכאים להינתח בכל בתי החולים הפרטיים בארץ במסלול הסדר או החזר, ובכלל זה גם באסותא. מדי שנה מבוצעים למעלה מ-45,000 ניתוחים במוסדות רפואיים פרטיים הפזורים בכל רחבי הארץ. אנו מודעים למקרים ספורים בבאר שבע ומטפלים בכל מקרה לגופו ולשביעות רצונו של הלקוח, כך שלא ייגרם כל עיכוב בקבלת הטיפול הנדרש".

   

  בכללית ציינו עוד כי בתוך ימים ספורים תבוא הבעיה על פתרונה. לא התקבלה תגובה לטענה על הקדמת תורים לניתוחים בסורוקה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "למה אנשים משלמים את הביטוח?" סניף של הכללית
  צילום: גיל לרנר
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים