שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פרס: סוריה מדברת על שלום ומעבירה סקאדים
  נשיא המדינה אמר לראש ממשלת צרפת בביקור בפריז: "סוריה נוקטת בלשון כפולה. היא מפרה את יחסי הכוחות באזור". לדברי פרס, "אין שום ספק שתוקם מדינה פלסטינית"

  נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר היום (ג') בפגישה עם ראש ממשלת צרפת, פרנסואה פיון, בהתייחסו להעברת טילי הסקאד מדמשק לחיזבאללה, כי "סוריה משחקת משחק כפול - מצד אחד היא מדברת שלום ומצד שני מעבירה טילי סקאד מדוייקים לחיזבאללה כדי לאיים על ישראל".

   

  לדברי פרס, "הברחות הנשק וחיזוק ארגוני הטרור אינם עולים בקנה אחד עם הצהרותיה כי רצונה בשלום. לא ניתן לשחק משחק כפול. פרצופה האמיתי של סוריה נחשף עם הברחות הנשק". ראש הממשלה הצרפתי הוסיף כי צרפת נכונה להשתתף בפרויקטים כלכליים גדולים באזור ולשתף פעולה יחד עם סוריה ירדן והפלסטינים: "שבתי מדמשק ועמאן ואני יכול לומר לך כי הפערים בין הצדדים אינם גדולים מכדי לחדש את התהליך ולשוב לשולחן הדיונים".

   

  מלבד ראש ממשלת צרפת, צפוי הנשיא להיפגש עם הצמרת המדינית הצרפתית ולהשתתף בסדרת אירועים וטקסים. בפתח הביקור, בירך פיון את פרס: "ברוך הבא לצרפת, העם הצרפתי שמח לארח אותך על אדמתו ואנו נרגשים מאוד לחנוך את טיילת בן גוריון בפריז. ביקורך מתקיים ברגע מכריע בתהליך השלום וצרפת מתכוונת להמשיך במעורבותה ובמחויבותה לתהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים. חייבים לתת תנופה ולמנף מחדש את המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים וצרפת עומדת לרשות הצדדים כדי לסייע בקידום המשא ומתן".

   

  בסוגייה האיראנית אמר ראש הממשלה הצרפתי כי צרפת שותפה למאבק נגד התחמשותה הגרעינית של איראן וכי חייבים לנקוט עמדות נחרצות מאוד בנושא האיראני. הנשיא פרס אמר בעניין זה: "כיהודים שחוו את השואה מדינת ישראל אינה יכולה להישאר אדישה לרצונה של איראן לפתח נשק גרעיני. נשק גרעיני בידי הנהגה פנאטית כאיראן מהווה סכנה מוחשית על שלום העולם ואילו להיטלר היה נשק גרעיני לא היינו יושבים כאן היום. אני מחזק את ידיו של אובמה, של סרקוזי ושל מנהיגי אירופה במאבק נגד התגרענות איראן".

    

  בעניין המגעים עם הפלסטינים, אמר פרס: "אין שום ספק שבסוף תהליך של משא ומתן מדיני רציני תקום מדינה פלסטינית לצדה של ישראל. עמדות הסיום במשא ומתן יהיו שונות לחלוטין מעמדות הפתיחה, וישראל מוכנה ללכת כברת דרך לעבר הפלסטינים. כך עשינו בג'נין כאשר העברנו לפלסטינים את האחריות הביטחונית, וכך נעשה גם בערים נוספות בעתיד. אין שום ספק שצריך לשוב לשולחן המשא ומתן. הפערים בין הצדדים הצטמצמו מאוד, בעיקר בסוגיית שטחה של המדינה הפלסטינית העתידית, ואין מנוס מלקיים משא ומתן רציני על הסוגיות עליהן אין לנו עדיין הסכמה".

   

  הנשיא פרס הודה לראש ממשלת צרפת על האירוח החם, "אין ספק כי אנו עומדים ברגע מכריע בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסכסוך חורג מהמסגרת הצרה ויש לו השלכות ברורות גם על האזור".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פרס עם פיון בפריז
  צילום: רויטרס
  האיום החדש מלבנון. טילי סקאד
  צילום: איי פי
  מומלצים