שתף קטע נבחר

רוב גורף בסנאט לקלינטון: לשפר היחס לישראל

אחרי קריאה דומה בבית הנבחרים, 76 סנאטורים - דמוקרטים ורפובליקנים - כתבו לממשל אובמה ש"את חילוקי הדעות יש לפתור בצורה ידידותית"

בעוד ישראל עדיין אמורה להשיב לדרישות שהציב לה אובמה לקידום תהליך השלום, בקונגרס ממשיכים לאותת לנשיא שכדאי לו להרפות. רוב גורף של סנאטורים הצטרפו אמש (יום ג') לרוב מכריע של צירי בית הנבחרים האמריקני, בדרישה מממשל אובמה לעמוד לצדה של ישראל בתהליך השלום.

 

76 סנאטורים מתוך 100 חתמו על מכתב למזכירת המדינה הילרי קלינטון, הדומה למכתב ששיגרו 333 צירי בית הנבחרים לפני כשבועיים. שניהם נכתבו על רקע המתיחות השוררת בין ממשלת אובמה לבין ממשלת נתניהו.


נתניהו וקלינטון. מספיק ידידותית? (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

המכתב האחרון, אותו יזמו הסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה ברברה בוקסר והסנאטור הרפובליקני מג'ורג'יה ג'וני איזקסון, מזכיר כי "העוצמה של היחסים בין ארצות הברית וישראל הופכת את ההסכם הערבי-ישראלי לאפשרי, מכיוון שהיא משכנעת את אלה שרוצים להשמיד את ישראל לנטוש תקווה כלשהי, וכן משום שהיא נותנת לממשלות ישראל את הביטחון לקחת סיכונים מחושבים למען השלום".

 

הסנאטורים מזכירים לקלינטון שהפלסטינים הם אלה שמסרבים להיכנס למשא ומתן ישיר, בניגוד ל-16 השנים האחרונות, והציבו תנאים מוקדמים. בניגוד להם, נכתב, ראש ממשלת ישראל הסכים לתנאים חסרי תקדים כדי להיכנס לשיחות ישירות.

 

הסנאטורים כתבו עוד למזכירת המדינה ש"אנחנו מכירים בכך שהממשל שלנו ושל ישראל אינם מסכימים תמיד על כל נושא בתהליך השלום, אבל הדרך הטובה ביותר לפתור את חילוקי הדעות הללו היא בצורה ידידותית ובאופן שתורם ליחסים האסטרטגיים ארוכי הטווח של בעלות הברית. אסור לנו לשכוח את העמוק והרוחב של הברית שלנו, ותמיד לעשות הכל לחזקה לתועלת שתי האומות במשך יותר משישה עשורים".

 

הסנאטורים מזהירים שלמרות שישנן תקופות של מחלוקות בין המדינות, "אסור שזה ישפיע על האינטרסים ההדדיים, לרבות חידוש תהליך השלום בין ישראל לשכנותיה ומניעת איראן מהשגת נשק גרעיני".

 

קלינטון עצמה עמדה במרכז העימות האחרון בין המדינות, כאשר בזמן ביקורו של סגן הנשיא ביידן בארץ אושרו תוכניות בנייה מעבר לקו הירוק בירושלים. היא כינתה את הצעד "השפלה", נזפה בנתניהו בשיחת טלפון ממושכת והציבה בפניו שורת דרישות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. תזכורת מהסנאט
צילום: רויטרס
מומלצים