שתף קטע נבחר

3/4 מבית הנבחרים לקלינטון: לפתור המשבר

327 חברים בבית הנבחרים, רפובליקנים ודמוקרטים, חתמו על מכתב למזכירת המדינה האמריקנית בו הם מכריזים על תמיכתם בישראל. הם קראו לממשל להפיג את המתיחות, ולפתור את המחלוקות בשקט - לא מעל דפי העיתונים

שלושה ימים אחרי הפגישה המתוחה של הנשיא ברק אובמה וראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן, הונח על שולחנה של מזכירת המדינה הילרי קלינטון מכתב תמיכה בישראל, שעליו חתומים שלושה רבעים מחברי בית הנבחרים. 327 חברי בית הנבחרים החתומים על המכתב הביעו דאגה מהמתיחות בין ארה"ב וישראל והעובדה שהמחלוקות מקשטות את שערי העיתונים במקום להיפתר בדלתיים סגורות.

 

בית הנבחרים שהיה מפולג בהצבעה על הרפורמה בביטוח הבריאות וכמעט בכל נושא אחר - מאוחד לפחות בנושא אחד - התמיכה בישראל. על מכתב התמיכה,

שמביע חשש כי המתיחות פוגעת בביטחון הלאומי במאמצים הבינלאומיים מול איראן, חתומים דמוקרטים ורפובליקנים. "אנו כותבים על-מנת לאשרר את המחויבות לקשר הנצחי בין ארה"ב וישראל ולהביע דאגתנו העמוקה מהמתיחות החדשה", נכתב שם. "בכל יחסים חשובים יהיו חוסר הבנות אקראיות וחילוקי דעות".

 

חברי בית הנבחרים כתבו כי הם מקבלים התנצלותו של נתניהו בפני הממשל. בהתייחסם להודעה על בניית 1,600 יחידות דיור במזרח ירושלים במהלך ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן, הם קראו לוושינגטון למנוע מקרים דומים בעתיד על-ידי קביעת נוהל "שיבטיח כי הפתעות מהסוג הזה, גם אם אינן מכוונות, לא יחזרו".

 

יוזמי המכתב הם מנהיג הרוב הדמוקרטי סטנלי הויאר, מצליף הסיעה הרפובליקנית, אריק קנטור, ובכירים בוועדת החוץ ובוועדת המשנה למזרח התיכון.

הם מציינים כי "למרות הקרבה היוצאת מהכלל בין ארצנו לבין ישראל, יהיו חילוקי דעות על נושאים גדולים וקטנים. עמדתנו היא שהדרך הטובה ביותר לפתור אותן היא בשקט, באמון ובסודיות - כיאה לבעלות ברית אסטרטגיות ותיקות".

 

חברי הקונגרס כותבים לממשל אובמה שהם מקווים שייעשה מאמץ הדדי להתגבר על השיבושים במהירות לטובת שתי המדינות. "אנחנו מאמינים, כפי שהנשיא אובמה אמר, שביטחון ישראל הוא חשוב מכל, ושזהו אינטרס לאומי אמריקני להבטיח את ביטחון ישראל תוך שמירה על עצמאות המדינה היהודית. ברוח זו אנחנו מקווים לעבוד בשיתוף פעולה כדי להשיג את המטרות המשותפות לארה"ב וישראל".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון עם נתניהו. יציבות מעל הכל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
קנטור. מיוזמי המכתב
צילום: AP
מומלצים