שתף קטע נבחר

שובו של הנשיא האבוד

כמעט 100 שנה אחרי שצולם, נמצא במבנה נטוש עותק אבוד של הסרט "When Lincoln Paid" של פרנסיס פורד (אחיו של ג'ון פורד), בו הוא מגלם את דמותו של הנשיא האמריקני לינקולן

ביום שלישי הבא, 20 באפריל, תגיע לסיומה המשמח והמרגש סאגה קולנועית מהעולם האמיתי: במכללת קין סטייט שבניו המפשייר, ארצות הברית, יוקרן "When Lincoln Paid", סרט עלילתי על אברהם לינקולן המנוח, שעותק אבוד שלו אותר כמעט 100 שנה לאחר שצולם.


מתוך הסרט "When Lincoln Paid". סוף טוב (צילומים: AP)

 

הסרט בן ה-30 דקות מספר על אם שכולה לחייל ששירת את צבא מדינות הצפון במלחמת האזרחים, שמגיעה אל הנשיא האמריקני ומבקשת ממנו להעניק חנינה לחייל דרומי אותו הסגירה בעצמה. את הסרט ביים פרנסיס פורד, אחיו של הבמאי ג'ון פורד ("ענבי זעם", "האדם השקט"), שגם כיכב בסרט בתפקיד לינקולן עצמו.

 

קטע מתוך הסרט. נמצא נטוש בעליית גג באסם שיועד להריסה

 

הסרט נעשה ב-1913 ומאז אבדו כל עותקיו המקוריים. אבל פיטר מאסי, חובב קולנוע מניו המפשייר, מצא אותו כשפינה אסם ישן בעיירה נלסון שיועד להריסה בקיץ 2006. "הייתי בעליית הגג של האסם ובפינה מצאתי את הסרט ומקרן ישן", סיפר מאסי. "חשבתי שזה ממש מגניב".


מתוך הסרט. ניצל בזכות החורפים הקרים של ניו המפשייר

 

מאסי פנה למכללת קין סטייט הסמוכה והסרט הגיע לידיו של לארי בנקוויסט, פרופסור לקולנוע, שהבין שככל הנראה מדובר בתגלית נדירה. לאחר מחקר שנעשה בשיתוף מרכז ג'ורג' איסטמן לשימור, התברר כי הסרט אכן לא קיים בשום ארכיון - ואף יותר מכך: זהו השריד היחיד מבין שמונה סרטים בהם גילם פרנסיס פורד את דמותו של לינקולן. המכון הלאומי לשימור סרטים בארצות הברית העניק את התמיכה הכספית, ובמשך שנה עמלו על שחזור העותק במטרה להקרינו.

 

קטע נוסף מתוך הסרט. הקריירה האבודה של פרנסיס פורד

 

"רבים הסרטים שהופקו בעידן הסרט האילם, ואולם במיוחד המוקדמים שבהם אבדו", מספרת קרוליין פריק פייג' ממכון ג'ורג' איסטמן לשימור היסטורי. "זה מה שהופך את הסיפורים הללו למדהימים כל כך".

 

בנקוויסט סיפר כי העותק של הסרט היה במצב טוב למדי, ככל הנראה הודות לחורפים הקרים של ניו המפשייר. לדעתו, העותק נמצא במקום כיוון שסמוך לשם שכן מחנה קיץ לנערים, וככל הנראה הסרט הוקרן בפניהם ולימים נשכח במבנה.

במלאכת שחזור העותק סייע מארק ריינהארט, מחבר הספר "Abraham Lincoln on Screen", שהחזיק עותק וידאו חלקי של הסרט שהכיל כמה סצנות שלא נמצאו בין גלילי הפילם שנמצאו בנלסון.

 

פרנסיס פורד, שהלך לעולמו ב-1953 כשהוא בן 72, התפרסם בעיקר כשחקן משנה ברבים מסרטיו של אחיו הצעיר ג'ון פורד. אולם עוד קודם לכן, הוא זכה לתהילה כשחקן ובמאי בקולנוע האילם של לפני מלחמת העולם הראשונה. הוא גם היה זה שהכניס את ג'ון פורד לעסקי הקולנוע, אולם אחיו הצעיר הפך לאחד הבמאים הגדולים של הקולנוע האמריקני, בעוד הקריירה של פרנסיס העלתה אבק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פורד בתור לינקולן. חיים חדשים
צילום: AP
לאתר ההטבות
מומלצים