שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש: תפילה לעומדים בצפירה
  "הריני בא לעמוד בצפירה ולהתייחד עם זכרם של חיילי צה"ל שמסרו נפשם על הגנת העם והארץ ועם חללי פעולות האיבה". הרב דוד לחיאני חיבר תפילה ליום הזיכרון
  רבים מזהים אותה כ"מנהג גויים" שאסור לחקותו, אחרים מיישרים קו כדי שלא לפרוש מן הציבור, אבל יש גם מי שרואה בצפירת הדומיה של יום הזיכרון מצווה של ממש. רב המרכז הרפואי "זיו" בצפת, דוד לחיאני, חיבר תפילה מיוחדת לקריאה לפני הצפירה, כפי הנהוג לפני קיום מצוות אחרות. "רגעים גדולים צריכים הכנה", הוא מסביר, וקורא לציבור לאמץ את הנוסח כבר בדקות הדומיה שיהיו הערב ומחר. בתפילה מונה הרב לחיאני לא פחות משש מצוות שבהן זוכה מי שעומד בצפירה, וזו לשונה:

   

  "לשם יחוד קודשא בריך הוא ושכינתיה: הריני בא לעמוד בצפירה ולהתייחד עם זכרם של חיילי צה"ל שמסרו נפשם על הגנת העם והארץ ועם חללי פעולות האיבה, והריני מכוון בזה לקיים מצוות אחדות ישראל ומצוות 'ואהבת לרעך כמוך' ו'נושא בעול עם חבירו' ו'עימו אנוכי בצרה' ו'זכור את אשר עשה לך עמלק' והכרת הטוב.  

   

  "והריני מזכיר את זכותם וצדקתם העומדת לעד על שמסרו נפשם על קידוש השם למען כלל ישראל וזכו למעלת קדושים שאין מי שיכול לעמוד במחיצתם. ויהי רצון שזכויות אלה יעמדו להם לעילוי נשמתם הקדושה והטהורה. אמן".  

   

  "רגע רוחני"

  בשיחה עם ynet סיפר הרב דוד לחיאני: "כבר כמה שנים שאני אומר את זה. התעוררתי לכך לפני כמה שנים, כשיצא לי להיות בשעת הצפירה בנסיעה ליד רמת ישי. הרדיו היה כבוי ולא שמתי לב שהיא התחילה, עד שפתאום שמתי לב שאנשים עוצרים את המכוניות ויוצאים מהן. יצאתי גם אני, וזו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי שבדקה הזו הכל באמת דומם: הבורסה לא פועלת, הבנקים עוצרים מלכת וגם השווארמה לא עובדת".  

   

  "תמיד עמדתי, ותמיד חינכתי לכל את ילדיי", מדגיש הרב, "אבל באותה הזדמנות היה רגע מכונן שבו ראיתי בחוש בבת אחת מה קורה לעם ישראל בדקה הזו. אנשים עוצרים באמצע הכביש במין אדיקות כזו, והייתה אווירה מדהימה ומיוחדת של 'ציפור לא צייץ'".  

   

  לדברי המחבר, מדובר ברגע רוחני מאוד, חף מגשמיות, שבו לא עושים כלום מלמד ההתייחדות עם אלה שמסרו נפשם למען כלל ישראל
  ושאין ספק לגבי קדושתם. הוא הדגיש כי ברור לו שגם מי שאינו עומד בצפירה מכבד בדרכו את זכר הנופלים, אך הוא חש כי בדקה זו יש תשתית לאחדות ישראל ולכן צריך לנצל את ההזדמנות.

    

  "אני לא מכיר זמן אחר במהלך השנה שבו כל עם ישראל יכול לעשות את אותו הדבר", אמר, "אין ספק שלימוד תורה היא הדרך הכי גבוהה להנצחת חללי צה"ל, אבל באמצעות התפילה הזו אני מקווה להרחיב את מעגל העומדים בצפירה מבין אלה שלא נמצאים בבית המדרש. אלה שיושבים ולומדים ישאלו את הרב במקום האם לעמוד או להישאר ישובים".  

   

  הרב לחיאני חולק על אלה הטוענים כי העמידה בצפירה היא "מנהג גויים" הגורם ל"ביטול תורה", ומזכיר את תגובתו של אהרון הכהן כשהתבשר על מות בניו – "וידום אהרון". לשיטתו, הדומיה היא "התגובה הכי יהודית לאסון", משום ש"כשאין מה לעשות, כל מה שתגיד - לא תצא טוב, ואז אתה פשוט שותק, במין קבלת דין שכזו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "חדש: תפילה לעומדים בצפירה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצפירה. בנתיבי איילון
  צילום: ניר אלון
  ובסיס צה"ל
  צילום: AP
  מומלצים