שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקר: ישראלי אידיאלי משרת את המדינה

  מה הנושא הכי טעון שיפור בתעודת יום העצמאות ה-62 של ישראל? 63% סבורים שיש להשתפר בטוהר המידות, 25% סבורים שהמדינה צריכה להיות יהודית יותר. ומיהו הישראלי האידיאלי? סקר ynet-יסודות

  שירות בצה"ל או שירות לאומי הוא המאפיין החשוב ביותר של הישראלי האידיאלי – כך עולה מסקר ynet ועמותת יסודות שנערך לקראת יום העצמאות. עוד בנתונים: רוב הציבור סבור כי יושר והגינות של האזרחים הם התחומים שעל מדינת ישראל להשתפר בהם יותר מכל עד שנת 2020. הסקר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס וכלל 497 משיבים - מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4% ±. 

   

  בתשובה לשאלה "אילו מהדברים הבאים חשובים לדעתך כדי להיות ישראלי אידיאלי?" (אפשרות אחת או יותר), בחרו 80% בשירות בצה"ל או שירות לאומי. תשובות נוספות: 36% ציינו את "סובלנות וכבוד השונה"; הציות לחוק, אהבת התרבות הישראלית ויישוב הארץ זכו ל-32% כל אחד; 25% בחרו בשמירת הדת והמסורת, 13% את המעורבות החברתית, 12% סבורים כי יהודי אידיאלי הוא איש משפחה, 7% ציינו את ההשכלה הגבוהה כחשוב ביותר ו-4% את הנכונות "לעבוד קשה".

   

  השאלה השניה הייתה "מה הנושא שהכי חשוב לך מבין הנושאים הבאים, שמדינת ישראל תשתפר בו בעשור הקרוב?". אולי בעקבות הפרשיות האחרונות,  63% מהנשאלים אמרו כי עליה להיות בעלת אזרחים הגונים וישרים יותר ממה שיש בה כיום, 25% סבורים שהמדינה צריכה להיות יהודית יותר, ו-12% - דמוקרטית יותר. ניתוח התוצאות מלמד כי החילונים (74%) והמסורתיים (65%) מודאגים בעיקר מיושר והגינות האזרחים, ואילו החרדים (92%) והדתיים (68%) רוצים מדינת ישראל יהודית יותר. 

   

  "קריאה ברורה להנהגה"

  המנהלת החינוכית של "יסודות", שושי בקר, הגיבה לסקר: "השאיפה ליושרה והגינות חוצה את כל המגזרים והיא האמירה שצריכה
  לרחף מעל כל מנהיג ואזרח במדינת ישראל ביום העצמאות ה-62. שירות בצה"ל ושירות לאומי, הסובלנות, הכבוד ההדדי ושמירת החוק נתפסים בעיני רב הצבור כמאפייני הישראלי האידיאלי".

   

  בקר סבורה כי "יש כאן קריאה ברורה להנהגה, לחברה האזרחית ולמערכת החינוך להקיא מתוכה את הנוהגים בדרכים מושחתות ולא ישרות ולחזק את הרצון לשרת המדינה, לכבד חוקיה תוך כבוד הדדי וקבלת השונה". עוד אמרה: "נראה שהאידיאלים עדיין מאד ברורים ל'עמך', ויש למצוא הדרכים להפיג את הטשטוש והעיוותים שנוצרו במערכות הציבוריות".

   

  "הצעתי היא", אומרת בקר, "שבכל הזדמנות בימים אלה, וביום העצמאות במיוחד, יתקיים דיון במסגרת משפחתית, חברתית או ציבורית, בה נקבל על עצמנו הקפדה ודרכים לשיפור ולשמירת היושרה וההגינות, זאת לצד טיפוח ערכים נוספים שהם בסיס קיומה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יום העצמאות
  צילום: דודו אזולאי
  מפגן צה"ל
  צילום: AP
  שושי בקר
  באדיבות "יסודות"
  מומלצים