שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אינדיק: נתניהו צריך להחליט - אובמה או שותפיו
  במאמר ב"ניו-יורק טיימס" ממפה שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, את שורשי המשבר המדיני בין ירושלים לוושינגטון. "אובמה רואה בפיתרון הסכסוך הישראל-פלסטיני חלק מגיבוש החזית נגד איראן, נתניהו סבור שהמחלוקת סביב מזרח ירושלים רק מחזקת את איראן"

  "אם נתניהו ימשיך לדחות את ההכרעה המדינית, התוצאות ליחסי ארה"ב-ישראל עלולות להיות נוראיות" - כך סבור שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, במאמר שפרסם בעיתון "ניו-יורק טיימס". אינדיק, הנחשב למקורב לממשל אובמה, כתב כי על ראש ממשלת ישראל לבחור אם להתעמת עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, או להתעמת עם שותפיו הימנים בקואליציה.

   

  "שינוי באינטרסים האמריקנים במזרח התיכון פירושו שנתניהו חייב לבחור:

   להתעמת עם נשיא ארה"ב, או להתעמת עם הימנים. אם נתניהו ימשיך לדחות את ההכרעה המדינית - התוצאות ליחסי ארה"ב-ישראל עלולות להיות נוראיות", כתב אינדיק במאמר תחת הכותרת "כשהחבר הטוב ביותר שלך מתרגז".

   

  אינדיק, המכהן היום כסגן נשיא מכון המחקר היוקרתי "ברוקינגס" וכיועץ לשליח המיוחד ג'ורג' מיטשל, הוסיף כי נתניהו לא הופיע לפסגת הגרעין שכינס אובמה בתחילת החודש, כדי לחמוק ממתן תשובה לאובמה בנושא הקפאת הבניה במזרח ירושלים.

   

  "הנשיא רואה בבלימת תוכנית הגרעין של איראן ובפיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שני צדדים של אותה מטבע. כדי לבודד את איראן וללחוץ עליה, הוא מאמין שצריך לאחד את הישראלים והערבים עם הקהילה הבינלאומית לקואליציה עולמית גדולה".

   

  אינדיק הוסיף כי מנהיגי ערב מודאגים מאיראן כמו גם מישראל, אבל היעדר היכולת להתקדם בערוץ הפלסטיני מאפשר למנהיגי איראן "לשחק עם הרחוב הערבי" ולהצהיר שהם התומכים האמיתים בעניין הפלסטיני, הן באמצעות תמיכה באלימות ובטרור והן באיומים להרוס את ישראל. לדבריו, המתח האזורי מעניק לאיראן את ההזדמנות להפעיל את חמאס וחיזבאללה, להסית את העימות עם ישראל, ולצייר את מחמוד אחמדינג'אד כגיבור.

   

  יש קשר או אין קשר

  שגריר ארה"ב בישראל לשעבר ציין כי נתניהו דוחה את "הקשר" הזה וטוען שפיתרון הבעיה הפלסטינית לא ישנה את כוונות האיראנים וכי רק שימוש ישראלי בכוח יבלום את חמאס וחיזבאללה. לדבריו, לדעת נתניהו המחלוקת בין ארה"ב וישראל סביב מזרח ירושלים רק מחזקת את טהרן, שמאמינה כי אובמה ימנע מישראל לתקוף את אתרי הגרעין.

   

  "לא משנה מי צודק", כתב אינדיק, "אי אפשר להכחיש שמדובר במחלוקת ממשית. כזו שעלולה להרעיל את היחסים בין מנהיגי ארה"ב וישראל". לדבריו, בלב המחלוקת עומד "שינוי דרמטי בדרך שבה ארה"ב רואה את האינטרסים שלה במשחק האזורי". הוא הזכיר דברים שאמרה מזכירת המדינה לשעבר, קונדוליזה רייס, בביקור בירושלים לפני כשלוש שנים, לפיהם "האינטרסים האסטרטגיים של ארה"ב קשורים לפיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני", וציין כי אובמה חזר על גישה זו בשבוע שעבר כשאמר שפיתרון הסכסוך הערבי-ישראל הוא "אינטרס חיוני הקשור לביטחון הלאומי של ארה"ב".

   

  "לא מדובר יותר רק על עזרה לבת ברית מיוחדת לפתור בעיה מתישה.עם 200 אלף חיילים אמריקנים בשתי מלחמות במזרח התיכון, וכשנשיא ארה"ב מוביל מאמץ בינלאומי גדול לבלום את תוכנית הגרעין האיראנית, פיתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני הפך לציווי אסטרטגי אמריקני", כתב אינדיק.

   

  בהקשר זה הוסיף כי בנקודת מבטו של אובמה - החלטה ישראלית מעורפלת ככל שתהיה על בניה בפרבר ירושלמי, גורמת לארה"ב מפולת אסטרטגית. "פרובוקציות במזרח ירושלים הפכו למבחן לקמוס לגבי המחויבות של נתניהו למאמץ המשותף לבלום את ההתלהבות הגרעינית האיראנית", סיכם.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל קרמר
  אינדיק. הבנייה גורמת למפולת
  צילום: מיכאל קרמר
  נתניהו. חמק מפסגת הגרעין
  צילום: AFP
  מומלצים