שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו ל-ABC: לא נפסיק לבנות במזרח ירושלים
  ראש הממשלה התראיין ל"בוקר טוב אמריקה" והדגיש שהתביעה להקפיא את הבנייה במזרח ירושלים "בלתי אפשרית". הוא אמר שהמחלוקות עם ארה"ב נמצאות בדיונים, וקרא שוב להטיל סנקציות "נושכות" על איראן

  בישראל ראש הממשלה לא העניק ראיונות חגיגיים לרגל יום העצמאות, בארצות הברית דווקא כן. בראיון לרשת ABC האמריקנית ששודר היום (ב'), בנימין נתניהו חזר על עמדתו לפיה ישראל לא תסכים לדרישה להקפיא את הבנייה במזרח ירושלים.

   

  "זו דרישה בלתי אפשרית", אמר נתניהו לתוכנית הוותיקה והפופולרית "בוקר טוב אמריקה", והזכיר כי הבנייה במזרח הבירה ממש אינה חדשה - והתרחשה עוד מימי ממשלותיהם של גולדה מאיר, שמעון פרס ויצחק רבין. "הפלסטינים דורשים שנמנע מיהודים לבנות בשכונות יהודיות של ירושלים. זו לא נקודת התחלה למשא-ומתן. צריך לשבת למשא-ומתן בלי תנאים מוקדמים".

   

  נתניהו אמר כי השכונות שעליהן מדובר ישארו בשטח ישראל על פי כל תוכנית שעלתה לשולחן המשא-ומתן, כולל בקמפ דייויד. 

  "אז למה להתווכח על דבר שלא צריך להתווכח עליו כלל? מי שרוצה שלום שיישב איתנו למשא-ומתן לשלום", אמר ראש הממשלה.

   

  בראיון הזכיר נתניהו את הצעדים שעשה, כדי להביא להתקדמות במשא-ומתן. "אני יזמתי את הקפאת הבנייה בהתנחלויות בשטחים. אני, מנהיג הליכוד - הצהרתי - וזה לא היה דבר קל, על נכונות לפתרון של שתי מדינות. הסרתי מחסומי דרכים. הקפאתי בנייה בהתנחלויות למשך עשרה חודשים, דבר שלא נעשה מעולם. לצערי הפלסטינים לא הגיבו. לעומת זאת, הם קוראים כיכר על שם מחבל שהרג ישראלים ואמריקנים".

   

  ראש הממשלה ביקש להמעיט בערכן של המחלוקות הבולטות מול הממשל האמריקני של הנשיא ברק אובמה, שעדיין ממתין לתשובות בנוגע לשורת הדרישות שהעמיד בדרך לחידוש שיחות השלום עם הפלסטינים. "יש לנו כמה חילוקי דעות, ואנו מנסים לפתור אותם בערוצים הדיפלומטיים בדרך הטובה ביותר האפשרית".

   

  הוא הביע התנגדות להצגת תוכנית שלום אמריקנית. "אי אפשר לכפות שלום. שלום מגיע משני צדדים שיושבים ליד שולחן המשא-ומתן. הפלסטינים צריכים להיכנס. אי אפשר לסיים משא-ומתן בלי להיכנס אליו. אזרחי ישראל רוצים שלום. אני רוצה שלום. זה צריך להיות שלום שניתן להגן עליו. אתה יכול לעשות שלום עם מי שרוצה שלום".

   

  על הזהרות מלך ירדן עבדללה שאם לא תהיה התקדמות, תהיה מלחמה בקיץ, הגיב נתניהו ש"אם זה תלוי בנו, לא תהיה מלחמה. איראן וחיזבללה רוצים לגרום למתיחות כדי להסיח את דעת הציבור העולמי מנושא הגרעין"

   

  "סנקציות נושכות"

  בנושא האיראני, הוא שב על קריאתו לקהילה הבינלאומית להטיל על טהרן "סנקציות נושכות" כדי למנוע ממנה להשיג יכולת גרעינית צבאית, והביע דאגה מהפעילות עד כה, שאינה נחושה דיה.

   

  ראש הממשלה אמר שהאפשרות שאיראן תפתח נשק גרעיני מהווה סכנה עצומה לעולם, והיא "הסוגיה הגדולה ביותר בזמננו. עתיד השלום והיציבות העולמית בסכנה". הוא קרא למנוע מהאיראנים לייבא לארצם תזקיקי נפט, וציין כי אם חברות מועצת הביטחון של האו"ם לא יגיעו להסכמה על מהלך נחוש שכזה, קיימת קואליציית מדינות המודאגות ונכונות לפעול.


  "אובמה מבין את חומרת האתגר" (צילום ארכיון: משה מילנר, לע"מ)

   

  "אנחנו כולנו מודאגים מאיראן", הבהיר נתניהו, "אני לא נכנס לחישובים של אמריקה. נפגשתי עם סנאטור אובמה ואחר כך עם המועמד והנשיא אובמה ואמרתי לו שכל הנושאים האחרים יידחקו הצידה על ידי נושא אחד - האם איראן תפתח נשק גרעיני". לדבריו, הסכנה היא שנשק גרעיני יוכנס ל"מכולה באוניה שתוביל אותו לנמל ניו-יורק או לכל נמל אחר".

   

  הוא העריך כי אובמה "מבין את חומרת האתגר", אך איראן אינה מושפעת מאיומים. "צריך לדאוג שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. אני לא יודע לגבי מועצת הביטחון. אני רוצה שיבוצעו סנקציות משתקות. סנקציות על הנפט אלו סנקציות משתקות. אם לא במועצת הביטחון, אז מדינות בהנהגת ארה"ב יכולות להטיל סנקציות משתקות עכשיו. יש קואליציה

  מחוץ למועצת הביטחון. לא לשלוח עוד מסר, אלא לבצע סנקציות".

   

  נתניהו הזכיר כי כבר לפני 14 שנה, בהופעה בפני שני בתי הקונגרס, הוא הזהיר מפני הסכנה של גרעין איראני - אולם אז לא התייחסו אליו ברצינות. "עכשיו", אמר, "כולם מבינים את חומרת האיום". ראש הממשלה סירב לומר עוד כמה זמן נותר לפעול לפני שלאיראן יהיה נשק גרעיני, אך הצהיר כי "הדבר הקריטי הוא לנצל את הזמן שנשאר". הוא הבהיר כי כל האופציות מונחות על השולחן: "ההעדפה שלנו היא שארה"ב והעולם יבלמו זאת, אבל אנחנו תמיד שומרים את זכותנו להגן על עצמנו".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו. מסר לאובמה
  צילום: רויטרס
  מוקד המשבר. שכונת רמת שלמה בבירה
  צילום: AP
  מומלצים