שתף קטע נבחר

"מגוון רחב יותר של טילים מסוריה לחיזבאללה"

דיפלומט אמריקני בכיר אמר כי דמשק מספקת כעת לארגון הלבנוני יותר סוגים של טילים, אך לא אישר את הדיווחים על העברה של סקאדים: "אנחנו בודקים זאת". בינתיים, על רקע הדיווחים, מתעכב אישור מינויו של השגריר האמריקני החדש בדמשק, ובממשל חוששים מ"מרד סנאטורים"

ארצות הברית הביעה אמש (יום ו') דאגה מהסיוע ההולך ומתהדק של סוריה לחיזבאללה. דיפלומט אמריקני בכיר אישר כי דמשק מספקת לארגון השיעי מגוון רחב יותר של טילים, אך לא אישר שזו העבירה לחיזבאללה טילי סקאד כפי שדווח.

 

"אנחנו מודאגים מהרחבת שיתוף הפעולה בין סוריה לחיזבאללה", אמר הדיפלומט, שביקש להישאר בעילום שם. לדבריו, המשטר בדמשק מספק כעת "מגוון רחב יותר" של טילים לארגון. על רקע הדיווחים כי סוריה העבירה לחיזבאללה טילי סקאד, הנחשבים לנשק מפר איזון באזור, הבהיר הדיפלומט כי ארה"ב ממשיכה לבדוק את הנושא מקרוב.

 

בלילה שבין חמישי לשישי הביעו גורמים במערכת ההגנה והמודיעין של ארה"ב ספק בנוגע לאפשרות שסוריה העבירה לחיזבאללה טילי סקאד. הם אמרו כי ארה"ב חושדת שייתכן כי העברה כלשהי בוצעה בסוריה, אך שני פקידי ממשל ציינו כי "אין אינדיקציות" לכך שטילי סקאד הועברו בפועל ללבנון.

 

"אנחנו לא חושבים שטילי סקאד, בשום צורה או גודל, הועברו ללבנון", אמר אחד מהם. "הסורים לא ידועים כמי שעושים תמיד את החישובים המדיניים הנכונים, אבל במקרה הזה, הם בוודאי מבינים שלהעברת מערכות נשק שכאלה לידי חיזבאללה - ובמיוחד לחיזבאללה בלבנון - עלולות להיות השלכות חמורות".

 

הסקאדים מעכבים את מינוי השגריר?

גם ביום רביעי התייחסה ארה"ב לדיווחים על העברת טילי הסקאד מסוריה, ואמרה כי "כל האופציות על השולחן". תת-מזכירת המדינה לענייני המזרח התיכון, ג'פרי פלטמן, אמר כי המעצמה מתייחסת לסוגייה ברצינות רבה, וכי כל האופציות פתוחות כדי להפעיל לחץ על דמשק בעניין.

 

למרות המתיחות בשל הדיווחים על הסקאדים, אמרה שלשום מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, כי ארה"ב מייחסת חשיבות רבה לקיומם של קשרים דיפלומטיים בינה לבין סוריה. כשברקע הקריאות לבחון מחדש את ההחלטה להשיב את השגריר האמריקני לדמשק, אמרה קלינטון כי הצעד הכרחי דווקא בשל פעולותיו העוינות של המשטר הסורי. ארה"ב החזירה את שגרירתה מסוריה ב-2005, בעקבות ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

חרף דבריה של קלינטון, נראה שהדיווחים על העברת טילי הסקאד מעכבים את מינויו של השגריר החדש בדמשק,

רוברט פורד. לאחר שבשבוע שעבר עבר מינויו של פורד בהצבעה בוועדת החוץ של הסנאט, נודע כי נכון להיום לא נקבע עדיין מועד להצבעה במליאת הסנאט, מחשש למרד סנאטורים.

 

ההנהגה הדמוקרטית נמנעת בשלב זה מקביעת מועד להצעה, בתקווה שבתוך כמה ימים יעבור הזעם על הדיווחים של העברת סקאדים לחיזבאללה. שני הסנאטורים הבכירים בוועדת החוץ - היו"ר הדמוקרטי ג'ון קרי והרפובליקני הבכיר ריצ'רד לוגר, תומכים בשיגור מיידי של השגריר פורד לדמשק, אך סנאטורים אחרים מתנגדים לכך.


פורסם לראשונה 23/04/2010 21:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טילי סקאד. "עדיין בודקים אם הועברו"
צילום: AFP
הילרי קלינטון. רוצה שגריר, דווקא בגלל הסקאדים
צילום: AP
מומלצים