שתף קטע נבחר

מאות אלפים בדרך למירון

האדמו"ר מבויאן יצית את האש במוצ"ש ב-23:00 וייתן את האות לפתיחת ההילולה בקבר רשב"י במירון שתימשך 24 שעות. לקראת האירוע, התנהל פולמוס הלכתי סוער בעדה החרדית בסוגיית כניסת כוהנים לאתר, העמוס במערות קבורה. המשמעות: שתי הדלקות מרכזיות של אדמו"רים בסכנה

ההילולה הגדולה בעולם: מאות אלפי אנשים צפויים להשתתף באירועי ל"ג בעומר שייפתחו מחר (מוצ"ש) בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון. הגפרור הראשון, שבגלל השבת יוצת הפעם רק בשעה 23:00, ייתן את האות לתחילת החגיגות שיימשכו לא פחות מ-24 שעות. בתוכנית: כלייזמרים ללא הפסקה, חלאקה קבוצתית, זכות הדלקה לכל המרבה במחיר, וכמובן - כמיטב המסורת – סעודות חינם למשתתפים.  

 

במשטרה נערכים כמדי שנה לאירוע בסדר גודל ענק – כחצי מיליון חוגגים. הוא יאובטח על ידי אלפי שוטרים, שגם יאכפו הסדרי תנועה קפדניים במיוחד: רבנים ואדמו"רים יורשו להגיע עד למושב מירון ברכבים פרטיים, כל השאר – באוטובוסים מכל רחבי הארץ או בשאטלים מהחניונים הענקיים שהוקמו באזור.

 


התהלוכה עם ספר התורה  (צילומים: אביהו שפירא)

 

הערכה היא כי המסה הקריטית של החוגגים תירשם כבר בליל ל"ג בעומר, כאשר אל האלפים הרבים שעושים את השבת בגליל יצטרפו עוד רבבות שיבקשו להשתתף גם הם בהדלקה הראשונה. את האש יצית, כפי המסורת, האדמו"ר מבויאן, ואחריו – במשך הלילה והיום למחרת – יתקיימו הדלקות מרכזיות נוספות, כמו אלה של חסידות קרלין, של מנהיג קהילת ברסלב "שובו בנים" הרב אליעזר ברלנד, וכן של תולדות אהרון ותולדות אברהם יצחק.

 

בשתי החסידויות האחיות האחרונות כססו בימים האחרונים ציפורניים נוכח פולמוס הלכתי סוער בנושא כניסת כוהנים להר מירון. הרב משה ברנסדורפר, מרבני העדה החרדית שאליה משתייכות שתי החצרות, פסק כי הדבר אסור מחשש לטומאת מתים, והסביר: בכל הדרכים המובילות אל קבר הרשב"י נמצאו מערות קבורה או ישנה סבירות גבוהה שקיימות כאלה.  


ההמונים בהילולה האחרונה 

 

בתולדות אברהם יצחק אימצו את הפסיקה, והמשמעות מרחיקת לכת: לראשונה לא יוכל האדמו"ר - כהן בעצמו - לקיים את ההדלקה המסורתית, וייאלץ להעתיקה אל תחתית ההר. בתולדות אהרון, שגם מנהיגה כהן, לא מיהרו להסיק מסקנות, ונתלו בפוסקים אחרים בעדה החרדית, שדעתם שונה. מי שלבסוף הכריעו את הכף לקולא הם חברי הבד"ץ - הסמכות ההלכתית העליונה של העדה, שבתום דיון בעניין קבעו כי "דרך בורמה" ו"שביל המהדרין" מותרים למעבר כוהנים.

 

"סעו בזהירות, מחכים לכם בבית"

גם הרב הברסלבי אליעזר ברלנד פרסם השנה הוראה חדשה בקהילתו: אין נוסעים למירון ברכב פרטי. היא נולדה כלקח מהאירוע הטראגי אשתקד בו נהרגו חמישה מחסידיו (בהם שלושה ילדים) בתאונת דרכים בכביש הבקעה, בדרכם חזרה מההילולה. גם בזק"א נרתמו למאבק, ומאות שלטים ובהם הכיתוב "סעו בזהירות, מחכים לכם בבית" נתלו באזור מירון על ידי הארגון. הקמפיין מכוון בעיקר לנהגים שחגגו במשך הלילה ובכל זאת מתכננים לאחוז בהגה בדרכם הביתה.

 


 האדמו"ר מבויאן עם ההדלקה המסורתית

 

ועדת הרבנים לענייני זהירות ובטיחות בדרכים פרסמה גם היא פסק הלכה בעניין. "מצווה הבאה בעבירה הרי היא הפסד מצווה", נכתב בהודעה מטעמה, "נהג הנוסע למירון כאשר הוא עייף - מסכן את עצמו ואת האחרים, והרי זה מצווה הבאה בעבירה. ולא רק שלא קיים את המצווה אלא עבר על איסור תורה". בוועדה, הפועלת בנשיאות בכירי הרבנים החרדים ובהם הרב יוסף שלום אלישיב, קוראים לציבור להקפיד על כללי הזהירות בדרכים, לעצור למנוחה והתרעננות ולוודא כי כל הנוסעים חגורים.  

 

חידוש נוסף נרשם השנה גם בתחום העזרה הראשונה, בהצבת עשרות מצלמות בקרה החולשות על כל אזור הר מירון – יוזמת "איחוד הצלה" וקופת חולים מאוחדת - באמצעותם ניתן יהיה לעקוב און-ליין אחר המתרחש בכל הגזרה וכך לשגר תוך זמן קצר את כונני ומתנדבי הארגון לכל אירוע חריג. החל מהבוקר (ו') ייפתח החפ"ק ויוצבו עשרות כוננים בפריסה נרחבת במקום.  

 

נחמן קליין, מפקד המבצע והאחראי על גזרת הגליל ב"איחוד הצלה", אמר: "אנו רואים באבטחת הבאים לקבר הרשב"י בל"ג בעומר זכות גדולה. זהו ללא ספק מבצע מורכב ולא קל, אך למרות הקשיים הרבים אנו מקווים גם השנה לסיים את המבצע עם אירועי שגרה בלבד וללא אירועים חריגים".  

 

יו"ר הארגון, הרב זאב קשש, קרא לציבור ההורים לפקח על ילדיהם במהלך אירועי היום ולמנוע מהם להתקרב למהדורות ולמקומות עשן וכן להימנע מהדלקת אש באמצעות נוזלים דליקים. לדבריו, "העבר הוכיח כי אנשים שהדליקו באמצעות חומרים אלו שילמו מחיר יקר מאוד שהיה יכול להימנע ברגע של מחשבה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על קבר רשב"י
צילום: אפי שריר
מומלצים