שתף קטע נבחר

המצרים בכוננות: חמאס בצפון, חיזבאללה בדרום

המתח בין מצרים לארגוני הטרור גובר. מידע על צעדה שמטרתה לשבור את המצור על עזה הוביל לתגבור הכוחות באזור הגבול ברפיח. במקביל, בעקבות חשש מנקמת חיזבאללה על גזרי הדין של פעיליו הוגדלה הנוכחות הביטחונית בדרום סיני וליד התעלה

מצרים חוששת - ומגבירה את הנוכחות הביטחונית בסיני. מצרים העלתה הבוקר (שבת) את רמת הכוננות שלה באזור הגבול עם רפיח, וכן באזורי דרום סיני ותעלת סואץ. ברקע: שני מוקדי סכסוך בין קהיר לארגוני הטרור שמאיימים גם על ישראל.

 

על התגבור בגבול שלאורך רצועת עזה, הוחלט בעקבות מידע על צעדה פלסטינית שצפויה היום תוך כוונה לקרוא למצרים "לשבור את המצור המוטל על רצועת עזה", ולפתוח את מעבר רפיח. כך דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית מען.

 

על-פי מקורות בצד המצרי של הגבול, באל-עריש, לא ברור מתי ייפתח מעבר רפיח - למרות שהשלטונות המצריים הודיעו כי בכוונתם לפתוח את המעבר בימי רביעי וחמישי בכל שבוע למעברם של חולים ושל אנשים הממתינים בשני צדי הגבול.


חיילים מצרים בגבול רפיח (צילום ארכיון: AFP)

 

שלשום הכחישה מצרים בתוקף את הטענות שלפיהן הרעילה למוות באמצעות גז ארבעה מבריחים פלסטינים בשעה שהיו במנהרת הברחה בין רצועת עזה לסיני. דובר חמאס אמר כי "הצד המצרי אחראי לרצח ארבעה עובדים חפים מפשע, שמתו לאחר שכוחות הביטחון המצרים החדירו גז למנהרה. אנו דורשים לחקור את האירוע ולהעמיד לדין את האחראים". לפני כן תיארו בארגון את התקרית כ"פשע מחריד" ו"רצח בדם קר".

 

התקרית הקודמת שהעלתה את המתח בגבול התרחשה לפני כמה חודשים, אז פרצו מהומות באזור רפיח על רקע תחילת בנייתה של חומת הפלדה התת-קרקעית. פלסטינים חמושים פתחו אז באש והרגו חייל מצרי, מה שהוביל לכעס רב בקהיר.

 

העונש - והנקמה?

במקביל, גם באזורים אחרים מורגש החשש. לפי העיתון הקהירי "אל מסרי אל יום", מנגנוני הביטחון המצריים תגברו את כוחותיהם באזור דרום סיני וכן סמוך לתעלת סואץ - לאור חשש מתגובת חיזבאללה לעונשים שנגזרו על פעילי הארגון השבוע.

 

על פי הדיווח, במהלך השעות האחרונות פרסו מנגנוני הביטחון באזורים אלה

 לאורך הדרכים ההרריות ותגברו משמעותית את החיפושים באזורים השונים, כמו גם בכלי הרכב העוברים בדרכים. כל זאת, מחשש לחדירת פעילים מטעם חיזבאללה - בעקבות פסק הדין שניתן השבוע נגד חברי חוליית הארגון הלבנוני במצרים.

 

גורמי ביטחון מצרים אמרטו לעיתון כי "מדובר בצעדים טבעיים לאחר הוצאת פסקי דין תקיפים נגד חברי חוליית חיזבאללה במצרים. זהו דבר המצריך את תגבור צעדי הביטחון, לקראת השלכות אפשריות בעקבות פסקי הדין הללו".

 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר בעקבות גזרי הדין ש"הסיפור במצרים אינו סגור. כמובן שלא ניתן לאחינו להישאר בבתי הסוהר. בכוונתו להתמודד עם סוגיה זו בדרכים דיפלומטיות ופוליטיות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
העמדה ברפיח שבה נהרג חייל מצרי
צילום: AFP
קרובי משפחה של מורשעי "מזימת חיזבאללה"
צילום: AP
מי אחראי למוות במנהרה?
צילום: AP
מומלצים