שתף קטע נבחר

מצרים: עונשי מאסר לנאשמי "מזימת חיזבאללה"

הפרשה שהסעירה את מצרים לפני שנה הגיעה לסופה בבית המשפט לענייני ביטחון בקהיר. 26 פעילי טרור הורשעו בתכנון פיגועים וקיבלו עונשים הנעים בין 6 חודשים ל-25 שנים בכלא

בית המשפט במצרים הרשיע היום (ד') 26 גברים בתכנון מתקפות טרור במדינה. התביעה ביקשה לגזור על פעילי חיזבאללה עונש מוות, אולם השופט הורה לשלוח אותם לעונשי מאסר. 

 

השופט עדאל עבדאללה סלאם ג'ומעה, המכהן בבית המשפט לענייני ביטחון בקהיר, הרשיע הבוקר את כל 26 הנאשמים בפרשת "מזימת חיזבאללה". השופט האשים את החולייה ב"ניסיון לפגוע בכלכלת מצרים ולהפיץ בה כאוס".

 

המחבלים נשלחו לעונשי מאסר הנעים בין שישה חודשים ל-25 שנים בכלא. על ארבעה נאשמים שנשפטו בהיעדרם, בהם מוחמד קבאלן, נגזר מאסר עולם, על סמי שיהאב, מראשי החולייה, נגזרו 15 שנות מאסר, ואילו עונש של עשר שנות מאסר נגזר על חברים אחרים בתא הטרור.

 

26 פעילי הטרור הואשמו בשורה ארוכה של עבירות, בהן תכנון מתקפות טרור בשטח מצרים, ניסיון לפגוע באתרי תיירות ובתעלת סואץ וכן החזקת חומרי נפץ. התביעה דרשה להטיל עונש מוות על כל המחבלים בטענה ש"יש לגזור את העונש המקסימלי על הנאשמים, כפי שנקבע בחוק". 

  

במהלך הדיונים כינתה התביעה את הנאשמים "בוגדים שפעלו לזעזע את הביטחון והיציבות במצרים, לפגוע בכלכלתה הלאומית ולתקוע סכין בלבה. לולא עזרתו של אללה ולולא דבקוּת העם בערכיו' לא היה ניתן לסכל את תכוניותיהם התוקפניות". עוד טענה התביעה כי "הנאשמים הסתתרו מאחורי סיסמאות של תמיכה בהתנגדות הפלסטינית כדי לבצע פשעים".

 

הפרשה נחשפה באפריל אשתקד כאשר מצרים הודיעה על מעצרם של עשרות פעילי חיזבאללה החשודים בתכנון פיגועים במדינה. מקור מצרי טען אז כי החשודים הודו בחקירתם שמנהיגים בחיזבאללה לקחו חלק בתכנון המזימה החבלנית, שאותה הוביל אחראי המודיעין בארגון.

 

רוב הנאשמים הם אזרחי מצרים, אולם ביניהם יש גם שני אזרחי לבנון, חמישה פלסטינים וסודני אחד. סניגורם של כמה מהנאשמים, סעד חסבאללה,

אמר בעבר כי ארבעה מהמחבלים נשפטים בהיעדרם. סגל התביעה אף דרש להציב את חסן נסראללה בראש רשימת הנאשמים.

 

חשיפת המקרה באפריל 2009 העלה אל פני השטח את הטינה והחשדנות בין המדינות הסוניות המתונות, כמו מצרים וסעודיה, לבין ההשפעה הגוברת של המדינה השיעית איראן וגרורותיה, כמו חיזבאללה. ההודעה על המעצרים באה חודשים ספורים אחרי חילופי ההאשמות בין מצרים לחיזבאללה על רקע מבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. בארגון הלבנוני האשימו את הנשיא חוסני מובארק בשיתוף פעולה עם ישראל על חשבון הפלסטינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך לכלא. הנאשמים (ארכיון)
צילום: AFP
צילום: AFP
אחראי למזימה? נסראללה
צילום: AFP
מומלצים