שתף קטע נבחר

שבעה צעדים לשחרור מתרבות הצריכה

 

שבעה צעדים לשחרור מתרבות הצריכה

הנה שאלה מרתקת שקיבלתי השבוע מקוראת יקרה, ג', בת 37, תושבת חיפה: איך אפשר כיום להיות אישה בלי להיכנע לתרבות הצריכה?

 

ג' סיפרה שהיא עסוקה בשאלה הזאת באחרונה באופן מעשי ביותר. היא מנסה להבין איזו מין אשה היא יכולה הייתה להיות, אלמלא חיה בעולם של צריכה וצרכנות. "אני חושבת, נניח שהייתי על אי בודד, בלי פרסומות, בלי קניונים, בלי כתבות אופנה במוספי הנשים בעיתונים, איזו נשיות הייתי מעצבת לעצמי? איך הייתי יודעת מה לעשות, איך להיראות, איך להיות?"

 

כמובן, קשה מאוד לענות על השאלות המצוינות האלה. אבל טוב לשאול אותן. וטוב לנסות לדמיין את הבלתי אפשרי – חיים מחוץ לתרבות. וכך, לכבוד המכתב המעורר של ג' מחיפה, אני מבקשת באופן חגיגי להציע שיטת ניסוי פשוטה לשחרור מתרבות הצריכה, בשבעה צעדים:

 

שבוע ניסיון

יום ראשון: בלי איפור. קומי בבוקר, שטפי פנים, צחצחי שיניים וזהו זה. אל תגעי בפודרה, בעיפרון לעיניים, במסקרה, בשפתון, בקרם. אל תתאפרי. הביטי במראה. התרגלי לתווי הפנים שלך. חייכי. הכירי את הקמטים והכתמים, את האור ואת העור, את צבע העיניים ואת גוון השפתיים. הם כולם שלך. למדי לחבב אותם.

 

יום שני: בלי דיאטה. קומי בבוקר, שטפי פנים, צחצחי שיניים וזהו זה. הביטי במראה. ראי את גופך במלואו לכל אורכו. חבבי אותו. אכלי כשאת רעבה. בחרי מזון שאת אוהבת בקפידה. אל תחשבי על קלוריות. חשבי רק על טעם, על עונג, על בריאות.

 

יום שלישי: בלי חדר-כושר. קומי בבוקר, שטפי פנים, צחצחי שיניים, וזהו זה. בטלי את המנוי בחדר הכושר. מכרי את ההליכון. עזבי את תוכנית האימונים המחטבת. במקום כל אלה, פשוט היי בתנועה. הפעילי את הגוף. נקי את הבית. שוטטי ברגל. רכבי על אופניים. לא כדי להוריד שומנים, אלא כדי לזוז, לפעול, לראות, להתנער, להתעורר.

 

יום רביעי: בלי קניות. אל תקני כלום. אל תוציאי כסף במשך היום כולו. תראי מה את יכולה לעשות. טיילי. קראי ספר. ציירי. דברי עם חברות. קחי מכשיר מקולקל או רהיט שבור ותקני אותם. בני משהו חדש. כתבי מכתב. אל תקני כלום.

 

יום חמישי: בלי טלוויזיה. כבי את המכשיר שמול הספה. סדרי מחדש את הסלון. הרחיקי ממנו את הטלוויזיה. העבירי ערב בשיחה או בקריאה או בבהייה או בכתיבה או בהאזנה למוזיקה.

 

יום שישי: בלי בגדים. עזבי לרגע את ארון הבגדים שלך. שאלי חולצה ומכנסיים מבן זוגך, או מחבר טוב או מאח שלך. אל תסתכלי על עיתוני אופנה. אל תסתכלי על פרסומות. הביטי בעצמך במראה. לבושה בבגדי גברים. או ערומה. או לבושה בגלביה שקנית לפני עידן ועידנים בסיני. נסי לחשוב איך היית רוצה להתלבש. איך היית רוצה להרגיש בתוך הגוף שלך, בתוך הבגדים שלך. נסי להבין למי את רוצה להידמות, לאיזו קבוצה את מבקשת להשתייך. נסי לדמיין איך היית מתלבשת על אי בודד שאין בו לא ווג ולא פרסומת לאיב סאן לורן ולא סניף של גאפ ולא שום דבר אחר שאומר לך איך להיראות.

 

יום שבת: שבתי מכל מלאכתך. אל תתאפרי, אל תעשי דיאטה, אל תעשי כושר, אל תקני כלום, אל תצפי בטלוויזיה ובפרסומות, אל תתעסקי עם אופנה, אל תחשבי על ניתוח פלסטי, אל תתייסרי, אל תשנאי את עצמך. אל תעשי חשבון. הביטי במראה. הביטי פנימה אל נפשך. נסי להבין מה את חושבת. איך את מרגישה.

 

לכל הפוסטים של ארנה קזין

 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דמייני איך היית מתלבשת על אי בודד
צילום: index open
לאשה בפייסבוק
מומלצים