שתף קטע נבחר

החילונים: רוב חרדי - סכנה לקיום המדינה

72% מהחילונים מודאגים מרוב חרדי, בהם 16% שמאיימים בירידה מהארץ. 68% מהציבור סבורים כי הדרך להשתלבותם בחברה עוברת בשירות צבאי או לאומי. והאם המדינה צריכה לפעול לשינוי המגמה הדמוגרפית? סקר ynet-גשר

החרדים, השכלתם והשתלבותם בשוק העבודה תפסו את הכותרות בשבוע שחלף, ואיתם גם התחזיות לפיהן רוב אזרחי המדינה ישתייכו בעתיד לציבור זה. סקר ynet ועמותת גשר מגלה כי החילונים מודאגים מתרחיש זה, שיש בו לדעתם סכנה אמיתית לקיומה של המדינה, ומציעים להפסיק את כל ההטבות לחרדים כדי למנוע אותו.

  

סקר ynet-גשר נערך על ידי מכון המחקר "פאנלס" וכלל 501 מרואיינים – מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת ביישובים היהודיים בישראל. טעות הדגימה המרבית: 4.4% ±.

  

השאלה הראשונה הייתה "מה תעשה במידה ויהיה בישראל רוב דתי חרדי?". 41% השיבו: "זה יעציב אותי מאוד מפחד על קיומה של המדינה", 37% אמרו כי "יהיה בסדר" משום שגם היום הדתיים מסוגלים לחיות במדינה שרוב אזרחיה חילוניים, ו-12% הודיעו כי יעזבו את הארץ כי אינם רוצים לחיות ב"מדינת הלכה" . ליתר הנשאלים אין דעה בנושא.

  

בפילוח להגדרות דתיות נמצא כי בציבור החילוני מודאגים מרוב חרדי: 56% מהם יהיו עצובים ומאוד וידאגו לקיומה של המדינה, ו-16% אף ירדו מהארץ. לעומתם, 57% מהמסורתיים, 87% מהדתיים ו-92% מהחרדים אינם מתרגשים ומשוכנעים שהמיעוט החילוני יחיה בשלום במצב זה.

  

בהמשך נשאלו המשתתפים האם המדינה צריכה למנוע את המהפך הדמוגרפי. 37% קראו להפסיק את כל ההטבות לחרדים ולמשפחות ברוכות ילדים, 32% סבורים כי אין לעשות דבר משום ש"מה שצריך להיות יהיה", 10% תומכים בעידוד עלייה חילונית ו-10% נוספים דווקא מצפים למהפך דמוגרפי זה וקוראים "לפעול כדי שהוא יגיע במהרה". ליתר הנשאלים אין דעה בנושא.  

 

ניתוח התוצאות מלמד כי 50% מהחילונים היו מפסיקים את ההטבות לחרדים, 51% מהמסורתיים ו-52% מהדתיים מאמינים ש"מה שצריך להיות יהיה" ולכן מתנגדים לנקיטת צעדים לבלימת השינויים, ואצל החרדים 75% ממליצים לפעול דווקא למען הפיכתם לרוב במדינת ישראל.

  

שאלה שלישית: "מה לדעתך מבין ההצעות הבאות היה גורם לשילוב טוב יותר של החרדים בישראל?". 40% סבורים כי חיובם להתגייס לצה"ל הוא היעיל ביותר, 28% מעדיפים שירות לאומי, 21% ממליצים על השתלמות מקצועית שתאפשר להם להשתלב בשוק העבודה, 3% קוראים לתת לבני המגזר קדימות בקבלה לעבודה ו-4% סבורים כי המדינה כלל אינה צריכה להתערב ולהתעסק בנושא זה. ליתר הנשאלים אין דעה בנושא.

  

בפילוח הנתונים נמצא כי 47% מהחילונים ו-39% מהמסורתיים מבכרים את חובת הגיוס לצה"ל כדבר שיגרום לשילוב טוב ביותר של החרדים, 37% מהדתיים חשובים שהשתלמויות מקצועית מטעם המדינה בציבור זה עדיף, ואצל החרדים עצמם 42% תומכים במתן קדימות בקבלה לעבודה.

  

אילן גאל-דור, מראשי תנועת גשר, הגיב לממצאים: "ברור לכל שהחרדים מהווים היום אחוז משמעותי בחברה הישראלית ויש בקרב הציבור הלא חרדי חשש מ'השתלטות' שלהם. הסקר מוכיח שהציבור הישראלי פתוח לקבל את החרדים, אבל באותה עת סבור כי חובה עליהם לקחת חלק יותר משמעותי באחריות הלאומית, במסגרת צבא או שרות לאומי. בגשר רואים חשיבות עליונה בהרחבת הדיאלוג עם החרדים ומתנגדים ליציאה בסיסמאות שרק מרחיבות את הפער".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה חרדית בירושלים. ארכיון
צילום: גיל יוחנן
גאל-דור. "הציבור פתוח לקבל"
מומלצים