שתף קטע נבחר

החרדים על לבני: חוברת ל"אנטישמים המקומיים"

מאמר המערכת של "יתד נאמן" תוקף את ציפי לבני על כוונתה לצאת במסע הסברה נגד החרדים. "היא נוקטת בשיטת הכה את החרדים והצל את המפלגה", נטען

יו"ר קדימה ציפי לבני תופסת צד במאבק החילוני-חרדי, ובמחנה שכנגד לא נשארים חייבים: העיתון "יתד נאמן" תוקף הבוקר (יום א')  את לבני וטוען כי היא נוקטת בשיטת "הכה את החרדים והצל את המפלגה". במאמר המערכת של ביטאון הפלג הליטאי ביהדות התורה נכתב כי לבני בחרה להצטרף ל"גל ההסתה האנטי-חרדי", למורת רוחם של חבריה לסיעה, החוששים כי המהלך יפגע בהם פוליטית בעתיד.

 

"החשש הגדול של מפלגה זו הוא מפני מפלגת-המשך ל'שינוי', זכרונה לדיראון, מה שעלול למשוך אליה קולות שמאל רבים ולפגוע במאגר הבוחרים הפוטנציאלי של 'קדימה'", נכתב ביתד נאמן. "לכן, על פי הפרסומים, רוצה הגברת לבני לעלות על גל ההסתה של הימים האחרונים ולהצטרף למסע ההכפשה של הציבור החרדי... כך תוכל להצטייר בעיני בוחריה כמי שבבחירתה תשים קץ ל'סחטנות' החרדית, הנמצאת בדמיון הפרוע של האנטישמיים המקומיים".

 

"יתד נאמן" מדווח על "ויכוח לוהט במסדרונות מטה מפלגת 'קדימה'" וקובע כי "בימים הקרובים יוכרע האם פניה של לבני לכיוון טומי לפיד או שמא השפיות תגבר ונושא החרדים ייצא מסדר היום". במערכת מקווים שהמפלגה תבחר באפשרות השנייה, ובמקום להטיף מוסר לחרדים תתמודד עם "הידרדרות הנוער החילוני לתהומות השפלות".

 

ברשימה נוספת, שפירסם בעיתון המחנך-סופר-פובלציסט החרדי חיים ולדר, נטען כי "מאז ומעולם הייתה קיימת שנאת עמי ארצות לתלמידי חכמים" וכי "פשוט הוא שמדובר בשנאה שמקורה ברגשי נחיתות מהסוג שחשים אומות העולם אל ישראל".

 

בהמשך כתב: "לאורך כל הדורות בעם היהודי, אנשים שלא ידעו ללמוד דף גמרא נחשבו לבורים ועמי ארצות, ואנשים שאינם אומרים 'שמע ישראל' נחשבו ל'תינוק שנשבה'. החוצפה שלהם להפוך את ה'תינוק שנשבה' לאידאולוגיה אינה הופכת אותם לחכמים אלא לבורים ועמי ארצות מחוצפים".

 

חרדי נוסף שלא מתנצל, ואף מבקר את מסבירני המגזר שלטענתו נוהגים כן, הוא אברך כולל עלום שם מירושלים, שבמכתב ששלח לעיתונאי ידידיה מאיר, והופץ על ידי האחרון, כתב: "בואו נשים את הדברים על השולחן: כן, אנחנו חברה ששמה במרכז את עולם הרוח. את לימוד התורה, את שמירת המצוות, את החיבור למסורת העתיקה שלנו. אנחנו מאמינים שעיסוק אינטנסיבי כזה בחינוך עצמנו ישפיע על החברה, על המוסר, על איכות החיים של כולנו.

 

"אני מוכן לשלם מחיר על הבחירה הערכית שלי באורח החיים הזה. כל אחד מאיתנו משלם מחיר על ערכיו. למשל, אני מניח שסטטיסטית אני נחשב עני. אנחנו לא נוסעים לחו"ל, לא גרים בדירה מרווחת ולא מחזיקים מכונית שנייה. אבל גם אם תדרגו אותנו כך בגרפים, אנחנו

ממש לא מרגישים עניים. טוב לנו לחיות בפשטות ובצניעות. אין לי גם טלוויזיה, למשל. לא מסיבות כלכליות, אלא כי אני מנסה לחנך את עצמי ואת ילדיי לתמימות, לטהרה ולקדושה, להתרחקות מאופנות ומתכנים שלא מתאימים להם. האם זה עושה אותי פרימיטיבי ונכשל? אני בכלל לא בטוח".

 

בהמשך כתב: "מהצד אנחנו אולי נראים בטלנים. מבחינתנו, אנחנו יצרניים מאוד. אנחנו מייצרים, וממשיכים לייצר, עוד דור שממשיך את המורשת ואת התרבות של עם ישראל מאז מתן תורה... חברה שמודדת אנשים לפי שוויים הכספי בלבד מפחידה אותי. אני לא בטוח שאנשי העלייה הראשונה והשנייה היו רווחיים וריאליים מבחינה כלכלית. הם היו קודם כל ערכיים. לו הייתה אז לשכה מרכזית לסטטיסטיקה, מה היא הייתה אומרת להם?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. יוצאת להתקפה
צילום: לואיז גרין
החרדים. משיבים אש
צילום: AFP
מומלצים