שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  יעלון: אין ספק שיש לנו יכולת לתקוף באיראן

  התבטאויות חריגות מפיו של השר לעניינים אסטרטגיים בעניין האופציה הצבאית נגד איראן. הוא דיבר בכנס על יכולות חיל האוויר: "ניתן להשתמש ביכולת הזו למלחמה במדינה רחוקה כמו איראן". לדבריו, "אין ספק שאנחנו כבר בעימות צבאי עם איראן"

  האופציה הצבאית שוב על השולחן. המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון אמר היום (ב') כי "אין ספק" שלישראל יש יכולת צבאית המסוגלת לבוא לידי ביטוי במתקפה צבאית נגד איראן.

   

  בכנס בנושא "כוח אווירי - אתגרי מדינת ישראל בעשורים הקרובים" שהתקיים במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, אמר יעלון כי ניתן להשתמש ביכולת האווירית הישראלית נגד האיום ממזרח: "אין ספק שהיכולת הטכנולוגית, שהשתפרה בשנים האחרונות, שדרגה את הטווח ואת יכולות התדלוק". הוא ציין כי הטכנולוגיה שיפרה באופן דרמטי את "הדיוק, החימוש והמודיעין".

   

  "ניתן להשתמש ביכולת הזו במלחמה בטרור בעזה, במלחמה ברקטות בלבנון, במלחמה בצבא הסורי וכן במלחמה במדינה רחוקה כמו איראן". גורמים ישראלים רשמיים נמנעו משימוש מפורש במילה "מלחמה" בהתייחס לאיראן, ולכן התבטאותו של יעלון נחשבת לחריגה בכל קנה מידה. גם התייחסותו הקונקרטית ליכולותיה הצבאיות של ישראל בהקשר זה חריגה.

   

  בנאומו במכון פישר אמר יעלון שמתקפה אווירית יכולה גם לפגוע בהנהגה האיראנית וכן באמצעי ההגנה של הרפובליקה האיסלאמית. לדבריו, "תפקידו של הכוח האווירי לגבות מחיר מהצד השני, כדי שלצד השני תהיה דילמה אם להמשיך. השקעה ביכולות התקפה היא ההגנה הטובה ביותר". השר גם קשר את האיום האיראני למאבק נגד חמאס ברצועת עזה וחיזבאללה בלבנון. "כשמסתכלים על כל המכלול אין לי שום ספק שאנחנו כבר נמצאים בעימות צבאי עם איראן". 

   

  עוד התבטאות חריגה בענייני הגרעין נשמעה היום מפיו של שר הביטחון, אהוד ברק. הוא דיבר בוועדת החוץ והביטחון על שינוי בטון האמריקני: "בזמנו,

  דיברו במונחים שלא מקובל עליהם שאיראן תהפוך לגרעינית. ואילו כעת עברו להשתמש במונח שהממשל נחוש למנוע מאיראן להפוך לגרעינית. אני מזהה התקדמות והבנה לצורך למנוע מאיראן להפוך לגרעינית".

   

  שר הביטחון התייחס בדבריו גם למדיניות העמימות הישראלית בכל הקשור לגרעין. "אנחנו ניצבים בפני סכנת שחיקה ארוכת-טווח במעמדה הבינלאומי של ישראל", אמר ברק אך הוסיף כי חרף זאת, בעניין האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני - "אני לא חושב שיש סכנה או איום ממשי על עמדה המסורתית של ישראל, כפי שהתבטאה כל השנים".

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ממשיך לתקוף. השר יעלון
  צילום: עידו ארז
  הנהגה על הכוונת?
  צילום: רויטרס
  מומלצים