שתף קטע נבחר

אחרי החומוס: שיא גינס בשרשרת כאפיות בלבנון

הלבנונים ממשיכים במסורת, והפעם בחרו ביום הנכבה כדי לשבור שיא גינס נוסף: 6.52 קילומטרים של כאפיות, שהונחו בצורת המספר 194 - החלטת האו"ם המכירה בזכות השיבה

את ההיי-טק הישראלי הם כנראה לא ינצחו, אבל לפחות בחומוס, בטאבולה ובכאפיות יש להם עתיד. בלבנון נשבר אתמול (שבת) שיא גינס נוסף, כאשר כאפיות הונחו לאורך 6.52 קילומטרים.

 

יותר מ-100 מתנדבים הניחו את כיסויי הראש באיצטדיון מדרום לביירות בשעה שנציגי ספר השיאים של "גינס" אישרו כי השיא הקודם - שהושג בספרד ב-2009 נשבר בהצלחה. אז נמדדה שרשרת כיסויי ראש באורך של כ-3 קילומטרים. 


להניח לאט ובזהירות, מלמעלה זה צריך להיראות מסודר (צילום: רויטרס)

 

לא פחות מ-6,500 כאפיות בצבעיים המסורתיים, שחור ולבן, הונחו באיצטדיון. המארגנים בחרו בתאריך ה"נכבה", יום השנה ה-62 ל"אסון" הקמת מדינת ישראל. הכאפיות הונחו זו לצד זו באופן שיצר את המספר 194, מספרה של החלטת האו"ם שעסקה בארץ-ישראל בימים שאחרי מלחמת העצמאות. ההחלטה משמעותית במיוחד עבור הפלסטינים בשל הסעיף העוסק בזכות השיבה. כדי לחדד את המסר, הונחו לצדי המגרש שלטים שעליהם נכתב "194 - אנו עוד נחזור". 

 

"שברנו את השיא כדי לסמל את שאיפתנו לזכות השיבה", סיפר לסוכנות הידיעות AFP ג'מאל כורדי, אחד המתנדבים שהשתתף במיזם הייחודי. "דווקא ביום זה שבו אנו מציינים את ה'נכבה', רצינו לחזור ולומר בקול רם: יש לאכוף את החלטת האו"ם לגבי זכות השיבה".

 

רק לפני כשבוע נשבר בלבנון שיא גינס בהכנת מנת החומוס הגדולה ביותר בעולם. כ-300 שפים לבנונים נאספו בעיר פנאר, מזרחית לביירות, ויצרו צלחת ענק ובה יותר מ-10 טונות חומוס. בכך, הצליחו לשבור בקלות את שיא גינס העולמי הקודם - 4 טונות חומוס - אותו הציבה ישראל בחודש ינואר האחרון.

 

כמו במקרה הכאפיות, צלחת החומוס הלבנונית הענקית הכילה אף היא משמעות סמלית, גם אם פחות טעונה פוליטית. משקלו של החומוס בצלחת - כ-10,452 קילוגרמים - הוא משקל המסמל את שטחה של לבנון בקילומטרים רבועים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
194 - כמספר החלטת האו"ם.
צילום: AFP
נציג "גינס" מודד את אורך הספרות.
צילום: רויטרס
מומלצים