שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  קם רצתה "להתאוורר ממניע הומניטרי" - וסורבה
  הצעירה המואשמת בריגול פנתה לבית המשפט בבקשה לאפשר לה לצאת מדי יום מדירתה בתל-אביב, שם היא מרצה מעצר בית. השופט דחה את העתירה: "אין מקום להשוות בין מעצר בית בדירה בלב העיר לכליאה או שבי"

  רוצה קצת אוויר. אחרי חמישה חודשים במעצר בית, דחה הבוקר (יום א') בית המשפט המחוזי בתל-אביב את בקשתה של ענת קם, המואשמת בגניבת מסמכים צבאיים סודיים והדלפתם לעיתונאי "הארץ", אורי בלאו, לאפשר לה לצאת מדי יום "להתאוורר" מחוץ לדירת מגוריה לפרק זמן של עד שעתיים.

   

  פרקליטה של קם, עו"ד חיים יצחקי, טען כי מדובר בבקשה "ממניעים הומניטריים", שכן מרשתו היא "בחורה צעירה המתגוררת בדירה קטנה במציאות קשה מאוד עבורה",

  בשל פרק הזמן הממושך שבו היא נתונה במעצר. הם הדגישו כי במהלך פרק הזמן שבקשה לבלות מחוץ לכותלי הדירה יוצמד לה ליווי לכל מקום אליו תרצה להגיע.

   

  השופט עודד מודריק דחה, כאמור, את ההחלטה - ומתח ביקורת נוקבת על התנהלות באי-כוחה של קם והעילה שהציגו בעתירתם.

   

  "הטיעון ל'שיקולים הומניטריים' נראה כי הוצג בהקשר לא נכון. סנגורי המבקשת התאמצו היטב כי זו לא תיעצר עד תום ההליכים. בעשותם כן, לא 'התעקשו' על שעות התאווררות. אין זה מקרי שהבקשה לשעות כאלה מוגשת רק לאחר שההחלטה שלא לעצור אותה מצויה בידיה", כתב מודריק.

   

  "אין מקום להשוות את מעצר הבית, בדירה בלב העיר תוך אפשרות מעת-לעת לצאת לפגישות עם הסנגורים או

  לדיון בבתי-המשפט - לכליאה או לשבי. בנסיבות העניין, אותה פנייה חורגת מהקשרה הנכון", קבע.

   

  נוסף על כך, קבע השופט כי הוא עצמו אינו הגורם המוסמך לדון במידת הסכנה הגלומה בשינויים עתידיים בתנאי מעצרה של קם, וציין כי בניגוד לטענות פרקליטיה, ציינה בעניינה שופטת העליון, איילה פרוקצ'יה, המלצות מטעם שירות המבחן להעניק לה שעות ל"התאווררות".

   

  בפרקליטות הביעו שביעות רצון לנוכח ההחלטה. התובעת בעניינה של קם, עו"ד הדס פורר, אמרה כי "מדובר בבקשה מיותרת שהוגשה זמן קצר בלבד מאז ניתנה ההחלטה בעליון".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ענת קם. "חיה בדירה קטנה, במציאות קשה"
  השופט עודד מודריק
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים