שתף קטע נבחר

מופז: לבני נגד החרדים "בשביל תמיכה בשינקין"

מספר שתיים בקדימה חוזר לתקוף את יו"ר מפלגתו, והפעם בראיון לעיתון חרדי. "מתנהל קמפיין שנאה נגד החרדים משיקולים אלקטורליים, לצבור תמיכה בין שינקין לרמת-אביב. זו טעות ברמה הלאומית". ולימודי הליבה? "זה לא חזות הכל"

אחרי חודשים ארוכים של שתיקה, מספר שתיים בקדימה, ח"כ שאול מופז, יוצא שוב למתקפה נגד יושבת ראש המפלגה, ח"כ ציפי לבני. בראיון המתפרסם היום (ב') בעיתון החרדי, "קו עיתונות", מאשים מופז את לבני בקמפיין שנאה נגד החרדים, ויוצא נגד הניסיון לחייב אותם ללמוד את מקצועות הליבה. הוא גם מתח ביקורת על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, וטען כי קדימה היתה צריכה להיענות לדרישות הכלכליות של ש"ס - לאחר התפטרותו של אהוד אולמרט - ולהרכיב עימה ממשלה.

 

"מתנהל כאן קמפיין שנאה נגד החרדים", אמר מופז בראיון. "אני נגד קמפיין השנאה הזה. לא התקיים דיון בסיעה ואני חושב שלפחות מחצית מחברי הסיעה הם נגד הקמפיין שמובל נגד החרדים. קראתי כמה מהאמירות של לבני, ואני לא יכול לומר שאני מסכים לזה. אני נגד אלו שיוצאים ומצרפים את קולם כשונאי חרדים. אני בוודאי לא נמצא בחלק הזה, שמטיף לשנאה נגד חרדים".

 

מופז טען כי לבני תוקפת את החרדים, כדי לצבור תמיכה "בין שינקין לרמת-אביב". לדבריו, "זה נהיה חלק מהטרנד הפוליטי. בעקבות קמפיין השנאה, הם חושבים שיקבלו מנדטים בקרב מגזרים שונים. להפוך את הקמפיין נגד החרדים לשיקול אלקטורלי זו טעות ממדרגה ראשונה, טעות ברמה הלאומית".

 

הוא התייחס גם לדרישה לחייב את בתי הספר החרדים ללמד לימודי ליבה. הוא שלל את הדרישה הזו. "אני לא רואה את חזות הכל בלימודי הליבה, הרי בעניין הזה, של למידה והשתלבות, האוכלוסייה החרדית הלכה לתהליכים שקטים. אני יהודי מאמין וגם מסורתי, ואני חושב שערכי המסורת חשובים מאוד. אני מאמין שחלקים גדולים מתומכי קדימה מאמינים בזה".

 

"לבני שגתה כשלא סיכמה קודם עם ש"ס"

מופז חזר על הביקורת בעניין אי הצטרפותה של קדימה לממשלת נתניהו, ועל אי הסכמתה של לבני להרכיב ממשלה עם החרדים לפני הבחירות. לדבריו, "לבני שגתה כשלא סיכמה את התנאים קודם עם ש"ס ואחר כך עם מפלגת העבודה. אני הייתי מקים ממשלה ללא ספק, והיה ניתן לעשות זאת מבלי לשלם יותר מדי. תחשוב על זה שבחירות כלליות עלו למדינת ישראל הרבה יותר מכל הסכם קואליציוני. הרי רק הבחירות הכלליות, בחישוב כל ההוצאות הנלוות למשק, עלו מיליארדים".

 

הוא גם פירט מה היה עושה אילו קדימה היתה מרכיבה ממשלה: "אני הייתי בעד להצטרף לממשלה ולהניף שני דגלים - תהליך השלום ושינוי שיטת הממשל. הרי נוצר כאן מצב לא טבעי, זו פעם ראשונה בתולדות המדינה, שהמפלגה הגדולה יושבת באופוזיציה. קדימה נוסדה כמפלגת שלטון כדי להוביל תהליכים, ואם חלילה יהיה מצב שבו בפעם הבאה היא תהיה באופוזיציה זה יעמיד בסימן שאלה את היכולת של קדימה להמשיך ולהוביל כמפלגת מרכז".

 

לח"כ מופז יש גם ביקורת על הקפאת הבנייה בהתנחלויות. הוא אמר כי כניסה של קדימה לקואליציה בהרכב הנוכחי - לא אפשרי. "אני לא רואה את זה קורה בהרכב הנוכחי, בנוסף לקואליציה הקיימת. יש לגבש תוכנית שמתאימה לעת הזאת. בשלוש שנות ממשלת

קדימה, תחת אולמרט, לא היתה פריצת דרך. אני חשבתי שהדרך לא נכונה. אי אפשר ללכת ישר להסדר קבע או להסכם מדף, שיישלף ביום שיבשילו התנאים. זו גישה שגויה. לא ניתן לסכם על נושאי קבע כאשר בצד הפלסטינים יש שתי רשויות, רשות פלסטינית בגדה וארגון טרור בעזה. צריך ללכת בצעדים מדודים, והדרך היא בהסדר ביניים. כל ההקפאה היא טעות אחת גדולה. מדוע הגענו למצב הזה? כי לממשלת נתניהו לא היתה תוכנית. אם נתניהו היה בא ואומר 'זאת התוכנית שלי, כאן יעבור גבול הקבע שלנו. מכאן מערבה אין סיבה להקפיא, ומכאן מזרחה אין סיבה לבנות' - הכל היה שונה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. שובר שתיקה ותוקף
צילום: עופר עמרם
לבני. נגד החרדים?
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים