שתף קטע נבחר

המשט "לשבירת המצור" יצא לכיוון עזה

פעילי שמאל מהעולם נערכים להגיע בסוף השבוע הבא לחופי הרצועה, כדי לספק לתושביה מצרכים שונים וחומרי בנייה. המארגנים הבטיחו נוכחות דיפלומטית אירופית

שלוש סירות של פעילים פרו-פלסטינים יצאו לדרך בצהריים (שבת) מטורקיה לכיוון חופי הרצועה, במסגרת משט שעורכת "התנועה לשחרור עזה" שבשיאו ינסו תומכיה להגיע בכלי שיט מכל העולם אל עזה. הגעת הסירות מתוכננת לסוף השבוע הבא.

 

ב"משט החופש" אמורות להשתתף תשע סירות שינסו לעגון בחופי הרצועה. הוא ממומן, בין היתר, באמצעות ארגון IHH - תנועה טורקית פרו-פלסטינית שאחד מאנשיה נעצר לאחרונה בישראל.

 

הספינה האחרונה מבין השלוש יצאה מאיסטנבול ועושה דרכה ליוון,

שם, מבטיחים המארגנים, יעלו לסיפונה עוד כמה מאות פעילים. בסך הכל, מתכוונים המשתתפים להביא עמם 10 טונות של מצרכים שונים לתושבי הרצועה.

 

אחת הסירות שצפויה להגיע מאירלנד נקראת על שמה של רייצ'ל קורי, פעילת השמאל שנדרסה למוות על-ידי דחפור צה"לי ברפיח, שרחוב המנציח את שמה נחנך רק לאחרונה ברמאללה. הסירה עוגנת כעת מול חופי פורטוגל, ונושאת על סיפונה, מלבד תרופות ונייר, גם בטון - שהכנסתו לרצועה נאסרה בהחלטת הקבינט על הסגר.

 

בשיחה עם ynet הבטיחה יו"ר "התנועה לשחרור עזה",

גרטה ברלין, כי במשט לעזה צפויים להשתתף גם חברי פרלמנט אירופיים. "התחלנו את הפעילות הזאת כבר לפני ארבע שנים, בניסיון להפנות את תשומת הלב העולמית למתרחש ברצועה כדי שמישהו יתעורר ויעצור את המצור. אנחנו ננסה להעביר לשם סחורה ובכך לשבור אותו".

 

ברלין סיפרה כי למרות אזהרות גורמים בישראל לבל ינסו להגיע לעזה ללא אישור, אין בכוונת ארגונה לקטוע את הפעילות. "הצבא הישראלי אומר שהוא יעצור אותנו.

הם עצרו אותנו בשלוש הפעמים האחרונות אבל גם הם יודעים שיהיו לכך הפעם השלכות דיפלומטיות מרחיקות לכת. הרשויות בישראל מודעות היטב לפגיעה שהדבר יגרום לתדמית שלהן".

 

במקביל למשט, יצאו במהלך השבת עשרות כלי שיט להפלגת מחאה נגדית מול חופי הארץ, שלהם הוצמדו כרזות שבהן הושווה ראש ממשלת טורקיה, טאיפ ארדואן, לנשיא האיראני מחמוד אחמדינג'אד. יוזם האירוע, המזרחן ד"ר גיא בכור, הסביר כי "מי שעומד מאחורי המשט הבינלאומי הם גורמים טורקיים שארדואן קיבל ואמר להם שנושא עזה נמצא בראש סדר העדיפויות שלו. המסר שלנו אליו הוא שאנו יודעים שהוא שיוזם את אותם מהלכים, כדי להביך את ישראל ולהשתמש בכך למטרותיו הפנימיות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משט לחופי עזה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים