שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הרופאים נגד מקדונלד'ס: "קמפיין שקרי ומסוכן"

  איגוד רופאי הילדים דורש ממש' הבריאות להוריד את הקמפיין החדש של מקדונלד'ס, בו מוצגים מוצרי הרשת כבעלי ערך קלורי זהה למוצרים דיאטטיים ובריאים. הטענה: הכמויות המוצגות במודעות קטנות מהכמויות בפועל. מקדונלד'ס: הארוחות בריאות, שיתמקדו בעובדות ולא בסיסמאות

  "פרסום שקרי, מטעה, חסר אחריות ומסוכן": כך קורא איגוד רופאי הילדים בישראל למסר הבריאותי בקמפיין החדש של מקדונלד'ס, המציג את ההמבורגרים שלה כבעלי ערך קלורי זהה למאכלים דיאטטיים כמו פריכיות אורז מלא.

    

  "לכאורה מקדונלד'ס מוצגת כרשת בריאה, אך זו רשת שמוכרת מזון מהיר עם המון שמן ושומן רווי", מסביר ד"ר צחי גרוסמן, מזכ"ל איגוד רופאי הילדים; "ישנה כאן הטייה מתוחכמת בהצגה הויזואלית של המאכלים. אדם נורמלי רואה המבורגר ושלוש פריכיות אורז ועלול בטעות להבין שזה אותו דבר וכדאי לאכול ארוחת ילדים. זו אשליה. בשביל להגיע למסה הקלורית של המבורגר וצ'יפס צריך לאכול כמעט 20 פריכיות. זו פטה מורגנה קלורית".

   

  "מקדונלד'ס זורה חול בעיני הציבור"

  לדברי גרוסמן, במודעה מופיע ערך קלורי ל-100 גרם וממנו עולה כי 100 גרם של מק רויאל אכן מכילים פחות קלוריות מפריכיות אורז עם גבינה לבנה, אבל ההטעיה היא בכמויות המצולמות במודעה, משום שההמבורגר שבמודעה שוקל יותר מ-100 גרם ומכיל יותר קלוריות מהכתוב ואילו פריכיות האורז, או מנת השניצל הצמחי עם הפסטה במודעה אחרת, מוצגות בכמות קטנה במכוון; לדבריו, כדי להגיע לערך קלורי זהה להמבורגר ניתן לאכול מנה כפולה או משולשת מהמאכלים הבריאים.  

   

  "בשביל להגיע לערך הקלורי של ההמבורגר מהמודעה צריך לאכול שתיים-שלוש חתיכות שניצל, אבל בפרסומת יש רק שניצל אחד", טוען גרוסמן, "בתמונות גם לא מראים את הקולה והגלידה שנלוות לרוב בארוחה במקדונלד'ס וזה עוד מוסיף למכסת הקלוריות. בחופש הגדול הילדים שורצים בקניונים ואחרי חודשיים של פסט פוד ושל גלידות זו פשוט קטסטרופה".

    

  איגוד רופאי הילדים, בראשות פרופ' מתי ברקוביץ', שלח מכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ולשר התמ"ת בנימין בן-אליעזר בדרישה להוריד את הקמפיין מאמצעי התקשורת.   

   

  "מקדונלד'ס זורה חול בעיני הציבור. מדובר בפרסום שקרי, מטעה, חסר אחריות ומסוכן, אשר עלול להוביל לצריכה מרובה של מזון תעשייתי, בעל ערך תזונתי דל ובעל אחוזי שומן, סוכר ומלח גבוהים עד כדי סיכון ממשי לבריאות. הנזק שעלול להיגרם מחשיפת הורים וילדים לפרסומים כוזבים דוגמת אלה, מחייב אותנו לפעול בנחישות", כותב האיגוד, המייצג 1,500 רופאי ילדים בישראל. 

   

  רופאי הילדים מדגישים במכתב את הנתון לפיו ילדי ישראל ממוקמים במקום השלישי בעולם בשיעור ההשמנה.

   

  "אנו קוראים לכם, רבותיי השרים, להפסיק לאלתר את הפרסום השקרי והמטעה, שהינו בגדר הונאת הציבור ויש בו כדי להחריף את מגיפת ההשמנה הפושה בקרב הילדים והנוער בישראל עד כדי סכנת חיים", נכתב במכתב. 

   

  מקדונלד'ס: שישתמשו בעובדות ולא בסיסמאות

  בתגובתה, תוקפת החברה את מכתב הרופאים ודוחה את הטענות: "תמוהה בעיננו העובדה שהרופאים המכובדים מצאו את העיתוי המיוחד לשלוח את מכתבי המחאה שלהם בדיוק בשבוע בו הכריזה מקדונלד'ס על הורדת אחוזי השומן בבשר מ 17.5% ל 9%", כתבה החברה, "כך לדוגמה המק-רויאל – המכיל רק 5.5% שומן בדומה לגבינת סקי. עוד מוסיפה החברה שב-80 גרם שניצל דק מהצומח שפורסם במודעת מקדונלד'ס יש 215 קלוריות, בדיוק כמו ב-142 גרם המבורגר מיני רויאל של מקדונלד'ס.

   

  אנו רואים בשליחת המכתב ובנוסח בו הוא נכתב כאילו מקדונלד'ס מסכנת את בריאות הילדים והמבוגרים האוכלים את מזונה שערורייתית. אנחנו שואלים מה רע בארוחת מק-רואיל עם צ'יפס המכילה סה"כ 777 קלוריות ומהווה ארוחה עיקרית ביום של הסועד. ארוחה שכזו ומהווה רק 31% מסך הקלוריות המומלצות לצריכה יומית של גבר וכ-40% מזה של אישה. גם אחוזי השומן בארוחה מהווים כשליש מהתצרוכת הקלוריות היומית. ומה רע בארוחת המבורגר עם צ'יפס של מקדונלד'ס לילדים שיש בה 411 קלוריות בלבד ואשר מהווה פחות משליש מכמות הקלוריות שילד צריך לצרוך ביום, וכשליש מכמות השומן ורק 20% מכמות השומן הרווי שמותר לו לצרוך במהלך היום.

   

  בדיקה מעמיקה היתה חוסכת לרופאים המכובדים את כתיבת המכתב ואנו מצפים מאנשי מדע שישתמשו בעובדות ולא בסיסמאות. יש מזון המוגש במהירות ויחד עם זאת הוא בריא, ויש מזון שמוגש מוכן באיטיות ושאינו בריא. אנו נשמח לשמוע, אם זו לא ארוחה בריאה על פי הפרופסורים, מהי כן ארוחה מומלצת? או אולי עדיף כי ימשיכו לאכול חטיפים עם למעלה מ 30% שומן?"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  "זורה חול בעיני הציבור"
  צילום: ירון ברנר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים