שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משפט קם נפתח, השופטים נגד איפול גורף
  ענת קם, שמסרה אלפי מסמכים צבאיים לעיתונאי לאחר שירותה הצבאי, אמרה בהגיעה לדיון: "היום יצאתי מהבית, אז אני מרגישה טוב". התביעה דרשה דלתיים סגורות, השופטים קבעו שיחליטו לגבי חשיפת כל עדות בנפרד. עו"ד פלדמן האשים: פיתו אותה למסור הודאה לא-חוקית, הפרו הבטחה שלא תועמד לדין

  פרשת הריגול עוברת לשלב הבא. בבית המשפט המחוזי בתל-אביב נפתח הבוקר (יום ב') משפטה של ענת קם, המואשמת בריגול חמור. קם, שהגיעה מלווה בהוריה ובכמה חברים, אמרה: "היום יצאתי מהבית, אז אני מרגישה טוב. אני מקווה שיהיה בסדר". השופטים החליטו שחלק מהמשפט יהיה גלוי לציבור.

   

  עם פתיחת הדיון ביקשה הפרקליטות כי התיק יישמע בדלתיים סגורות, ואילו עורכי דינה של קם התנגדו לבקשה. בסופו של דבר החליטו השופטים - נורית אחיטוב, מירי דיסקין ורענן בן יוסף - שהדיון היום יתקיים בדלתיים סגורות והפרסום ייאסר. רק אם מבחינה עניינית לא תהיה בעיה לפרסם, קבעו, יותר הפרסום בדיעבד.

   

  בנוגע לכל הישיבות הבאות, השופטים החליטו כי הצדדים יודיעו לבית המשפט לפני כל דיון את עמדתם לגבי כל עד ועד שיישמע, ואז יוחלט על כל מקרה לגופו - האם יישמע בדלתיים סגורות או באולם פתוח. בכל מקרה, המשפט לא יתקיים באופן גורף בדלתיים סגורות - אלא על פי תוכן העדויות.

   

  ענת קם בפתיחת המשפט. לא עובדת, לא לומדת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  פרקליטה של קם, עו"ד אביגדור פלדמן, הפתיע ואמר בתום הדיון היום שיבקש לערער למעשה על קבילות ההודאה שנגבתה ממנה. "הבטיחו לנו שאם היא תעביר את כל החומרים שברשותה לא יתנהל נגדה משפט, ולכן היא לא נעצרה אף לא ליום אחד. ההבטחה הופרה כמה חודשים מאוחר יותר.

   

  "ענת למעשה פותתה למסור הודעה מלאה, ובסופו של דבר הועמדה לדין וזה דבר שלא ייעשה", הוסיף פלדמן, שהדגיש גם שעדיין לא קיבל את כל חומר החקירה. "יש כנראה הסכמים חדשים עם אורי בלאו, שהחזיר ככל הנראה את כל החומר". בפרקליטות סירבו להגיב לדבריו.

   

  אמה של ענת, עדה, אמרה לאחר הדיון: "ענת בהחלט מפנימה את מה שקרה. היא כבר חצי שנה בבית, לא עובדת, לא לומדת. כל מעגל החיים שלה השתנה". בתשובה לשאלה מה היתה הטעות שלה, אמרה האם: "הטעות הכי גדולה שלה - היא נתנה אמון במי שהיא לא היתה צריכה לתת בו אמון, והמבין יבין".


  נאשמת בהחזקת ידיעה סודית. קם, עם פתיחת המשפט (צילום: עופר עמרם)

   

  עו"ד טלי ליבליך, המייצגת את אורי בלאו ועיתון "הארץ", אמרה כי "אורי בלאו החזיר לשלטונות את כל החומר שקיבל מענת קם. מעבר לכך לא נחתם איתו שום הסדר חדש. המשא ומתן איתו מתנהל בעצלתיים ולא מעבר לכך".

   

  הודתה בשב"כ בגניבת החומר הסודי

  קם מואשמת בגניבת אלפי מסמכים מסווגים מלשכת אלוף פיקוד המרכז, שם שירתה כפקידה, ומסירתם אותם לעיתונאי "הארץ" אורי בלאו, שביסס על כמה מהם כתבות - בהן כתבה על אישור חיסולים בניגוד להנחיות בג"ץ, שבעקבותיה נפתחה החקירה בפרשה. העבירות המופיעות בכתב האישום הן החזקת ידיעה סודית ומסירתה, מתוך כוונה לפגוע בבטחון המדינה - שדינן מאסר עולם.

   

  בחקירתה בשב"כ הודתה קם בגניבת המסמכים ומסירתם. בחקירה טענה כי כוונתה לא הייתה לפגוע בבטחון המדינה, ולכן יצרה קשר עם עיתונאים ישראלים בלבד - מתוך הנחה שהצנזורה תמנע את פרסומו של כל פרט שעלול לסכן את המדינה או את חייליה (בפועל, אכן עברו כתבותיו של בלאו את אישור הצנזורה).

   

  לגבי מניעיה, הסבירה קם לחוקריה כי הם היו אידאולוגיים. "היה חשוב לי להביא לידיעת הציבור את מדיניות צה"ל בשטחים", אמרה אז, והוסיפה וכי "במבחן ההיסטוריה, האנשים שהתריעו על פשעי מלחמה, סולחים להם".

   

  קם, שוויתרה על חסיונה כמקור עיתונאי, שוחררה בערבות ממעצרה למעצר בית, בו היא נמצאת זה יותר מחמישה חודשים. באחרונה אף סירב בית המשפט להעניק לה חופשה, שביקשה לקבל מ"טעמים הומניטריים".

   

  בלאו טרם שב לארץ מלונדון, שם הוא שוהה מאז תחילת החקירה בפרשה. הוא מבוקש לחקירה על ידי השב"כ, למרות שכבר העביר לידי הפרקליטות את המסמכים שקיבל מקם. משא-ומתן עוד התנהל לאחרונה בינו לרשויות הביטחון, שדורשות ממנו להשיב לידיהן את כל המסמכים המסווגים המצויים ברשותו - בקשה שסירב להיענות לה. בכל מקרה, בדיונים בבית המשפט התברר כי אחד הדיסקים שצרבה קם בלשכת האלוף נעלם - ואיש אינו יודע היכן הוא.

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים