שתף קטע נבחר

מלחמת הסלון האקולוגי בפריז במאפיה האיטלקית

האם גישה אקולוגית ומודעות חברתית יכולות להילחם במאפיה האיטלקית? כך לפחות חושבים מארגני הסלון השני ליוקרתיות, אקולוגיה ומודעות חברתית שנערך בפריז שהעניקו פרס מיוחד לחברת אופנה איטלקית צעירה

האם גישה אקולוגית ומודעות חברתית יכולה להלחם במאפיה האיטלקית? אם תשאלו את מארגני הסלון השני ליוקרתיות,,אקולוגיה ומודעות חברתית שנערך לאחרונה בפריז, הם יגידו שכן. עובדה, הם אפילו העניקו פרס מיוחד לחברת האופנה האיטלקית CANGIARI אחד ממותגי האופנה שהשתתפו בסלון, שמתיימר להחזיק באג'נדה דומה.


 

החברה האיטלקית, שהוקמה רק לפני שנה, היא תוצאה של מפגש בין קבוצת מעצבים איטלקית לאירגון נשים בשם "גואל". כן, מדובר במילה העברית שאימצה חבורת נשים מאזור קאלבריה שהתאגדה לארגון נשים זה. קלאבריה הוא אחד האזורים העניים ביותר באיטליה, הנמצא ממש בקצה המגף האיטלקי, ובדומה לאי הסמוך, סיציליה, גם בו פועלת, עוד מהמאה ה-19, מאפיה מקומית. קבוצת גואל היא למעשה קואופרטיב של נשים בעלות ידע מסורתי בתחומים שונים שאחד מהם הוא אריגת בד ידנית במסורת שנשמרה ועברה מדור לדור. מטרת האירגון - לספק עבודה לנשים, מובטלים ונכים - מהווה לדעת חבריה את אחת הדרכים להילחם במאפיה האיטלקית. 

 

הבדים הנארגים מחוטי משי, צמר וכותנה, רובם מגידולים אורגניים, נארגים על פי ידע מסורתי ונצבעים בגוונים שמקורם מהטבע. התוצאה: בדים איכותיים עם מרקם ייחודי. בשלב מסוים, הבינו בארגון שכדי להפיץ את הבדים יש צורך לעצב מהם בגדים וכך נוצר הקשר עם קבוצת קאנג'ירי. "אנחנו מעצבים בגדים בהשפעת המלתחה של המאה הקודמת שמתורגמים לשפה עכשווית, אלה בגדיפ שאפשר ללבוש לכל הזדמנות לעבודה במשרד וליציאות בערב. למרות העיצוב הא-סמטרי והנוקשה של הבגדים כל אשה מוזמנת להתאים אותם למבנה גופה ולטעמה האישי", מסבירה נציגת החברה בפריז.


המותג היפני הצעיר Commuun המשתתף גם הוא פעם ראשונה בסלון, משלב בהצלחה יוקרתיות עם מוצרים מהטבע. שני מעצבי המותג, קטו הורי ואיקו פורודט. יוצרים מלתחה בהשראת תופעות טבע. בעוד המעצבים משתמשים בבדים יוקרתיים

 ממקור טבעי, מגידולים ביולוגיים, באותה עת, הם משתמשים בטכניקות גזירה ותפירה צרפתית. התוצאה: מלתחה אוורירית, עדינה ועל זמנית הנמכרת בחנויות נבחרות בעולם כמו" אקלרר" בפריז.
 

גם הפעם הוצגו בסלון תכשיטים מזהב ממוחזר, מוצרי טיפוח ובישום ממקורות טבעיים ומכוניות חשמליות כגון ווספה עם שלושה גלגלים המונעת בעזרת בטריה נטענת שבהחלט יכולה לשמש כטקסי עירוני לא מזהם. אגף שלם בסלון הוקדש ליצירות אומנות מחומרים ממוחזרים כמו פסלים משקיות פלסטיק, מעיתונים, או "עץ בקשות" אקולוגי ופופים לישיבה מענפי עצים.


צילומים מהקולקציה של לחברת האופנה האיטלקית CANGIARI (צילומים: יח"צ)

 

עוד בסלון: הצגת בכורה של מגזין חדש לחובבי אופנה ועיצוב יוקרתי בעלי מודעות אקולוגית ABOVE MAGAZINE. ניקולה רייכלין, עורך ומקים העיתון, הקדיש אותו ליקום ואמר שהוא "מאמין שיופי יציל את העולם". המגזין מודפס מנייר ממוחזר ומשתתפים בו אומנים וצלמים מהשורה הראשונה כמו פיליפ סטארק. בנוסף, יש בו צילומי קרחונים נהדרים מהפרוייקט של ג'יימס באלוג שפיזר עשרות מצלמות באזורים עתיקי קרחונים כדי לתעד את השינויים שחלים בהם עקב התחממות האדמה. צילומים אלה שימשו השראה לתפאורת "הקרחון" של קרל לגרפלד בתצוגת שאנל לחורף הקרוב. 

 

רוצים עוד? לכל הדיווחים של יפה מבירת האופנה


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סלון אקולוגי 1. בזכות הסביבה, נגד המאפיה
צילום: יפה עירון קוץ
סלון אקולוגי 2. בגדים, תכשיטים, מחזור
צילום: יפה עירון קוץ
לאשה בפייסבוק
מומלצים