שתף קטע נבחר

הכותל המערבי מחכה לכוחות צה"ל

גורם בלשכת אלוף פיקוד מרכז מסר הערב ל-ynet, כי כוחות צה"ל השלימו את כיתור העיר העתיקה. שרי הממשלה צפויים להורות על כניסה בשעריה מחר בבוקר

שעה היסטורית. כוחות צבא ההגנה לישראל השלימו אחר הצהריים את כיבוש העיר הערבית של ירושלים. העיר העתיקה, ערש מולדתו של העם היהודי, מכותרת בידי חיילינו, ומצפה לשיבת בניה אל הכותל המערבי ואל הר הבית.

 

יומן מלחמה

 

כבר בשעות הבוקר חברה חטיבת הצנחנים 55 למובלעת הר-הצופים. עד שעות אחר-הצהריים השלימו החטיבות בגזרת ירושלים את כיבוש כל שכונות העיר הערבית החדשה, ובכך כיתרו למעשה את העיר העתיקה.

 

במקביל, החליטה וועדת השרים לענייני ביטחון, בראשותם של שר הביטחון, משה דיין, וראש הממשלה, לוי אשכול, כי עד במהלך הלילה לא תתבצע פריצה לעיר העתיקה, וכי הכוחות ינצלו את הלילה על מנת להתבסס במקומותיהם ולקדם את פניה של התקפת הנגד הירדנית הצפויה.

 

בצאתו מהפגישה, אמר שר בכיר לכתב ynet: "אנחנו צריכים לשקול היטב את צעדינו, ולהתחשב בשעון החול המדיני. אל לנו לפגוע במקומות הקדושים שלא לצורך". לעומת זאת אמר מקור בטחוני בכיר מאוד מאוד מאוד (מאוד): "עם כל הכבוד לכל ההססנים בוועדת השרים - דיין הוא היחיד שמחליט. מחר בבוקר אנחנו פורצים לעיר העתיקה, והכותל יהיה בידינו!".

 

מהנעשה במפקדת החטיבה

חטיבת הצנחנים 55, בפיקודו של אל"מ מוטה גור, היא זו שצפויה להיכנס בבוקר לעיר העתיקה. כתבנו הצבאי, השוהה  בחפ"ק החטיבתי במוזיאון רוקפלר, מדווח כי בין קציני המטה מתנהל ויכוח סוער, מה צריך המח"ט להכריז מחר ברשת הקשר. האופציות המובילות הן "כותל הדמעות שלנו!", "חזרנו אל בורות המים!" או "הר הבית בידינו!".

 

בינתיים, בחזית המצרית

בעקבות הניצחון הישראלי המוחץ בקרב אום-כתף, הורה אחר הצהריים שר המלחמה המצרי, עבד אל-חכים עאמר, על נסיגה כללית אל מעבר לתעלת סואץ לכל כוחותיו. אלוף הפיקוד ישעיהו גביש הורה על התקדמות מהירה לכיוון תעלת סואץ, במטרה להשיג פגיעה מרבית בכוחות המצריים הנסוגים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"רק שר הביטחון מחליט"
צילום: לע"מ
מומלצים