שתף קטע נבחר

הפנטגון יבחן ביטול נוהג 'לא נשאל' לגיוס הומואים

בית הנבחרים החליט לבטל את המדיניות לפיה הומואים יוכלו לשרת בצבא, בתנאי שלא יספרו ולא יישאלו על הנטיות המיניות שלהם. עם זאת, הפנטגון יצטרך לבחון את ההשלכה של השינוי על החיילים ותפקוד הצבא

מתקרבים לסוף האפליה בגין נטייה מינית בקבלה לצבא ארצות-הברית. חברי בית הנבחרים האמריקני החליטו הלילה (יום ו') לבטל את המדיניות הנהוגה בצבא לגבי נטייה מינית, שזכתה לכינוי "לא נשאל, אל תגלה". בשיטה הנוכחית הומואים יכולים לשרת בצבא ובלבד שלא ישאלו אותם והם לא יספרו על הנטיות המיניות שלהם. ההצבעה נחשבת לניצחון לנשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, שדחף לשינוי במדיניות הצבאית. ההחלטה עברה גם בוועדה בסנאט - וכעת הכדור עובר לידי הפנטגון והצבא, שיבחנו את הנושא.

 

לאישור ההחלטה בבית הנבחרים, ברוב של 234 תומכים מול 194 מתנגדים, קדמה פשרה שהושגה בין הממשל לקונגרס. על-פי הפשרה, לפנטגון יתאפשר להשלים בדיקה שמתבצעת כדי לבחון את ההשלכה של השינוי על החיילים: האם הוא לא ישפיע על תפקוד הצבא במלחמה או ביכולתו לגייס מתנדבים חדשים לצבא. הפנטגון התחייב להעביר את ממצאיו לקונגרס עד 1 בדצמבר.

 

שר ההגנה, רוברט גייטס, וראש המטות המשולבים, אדמירל מייק מאלן, תומכים בשינוי היחס לגאים בצבא האמריקני. הדבר בא לידי ביטוי בעדות שלהם בשימוע בקונגרס. אדמירל מאלן אמר בעדות בחודש פברואר, שנכון לבטל את מדיניות "אל תשאל, אל תגלה".

 

לעומתו הביע גנרל ג'ורג' קייסי, מפקד הארמי, התנגדות להצבעה לפני הבדיקה של הפנטגון. "אני משוכנע שחשוב לקבל הבנה טובה יותר היכן עומדים החיילים ובני משפחותיהם בנושא, כדי שאוכל לתת מידע לנשיא ולקונגרס". זו גם עמדתם של חברי הקונגרס הרפובליקנים, שהצביעו נגד ההחלטה, בנימוק שצריך להמתין לבדיקה של הפנטגון לפני ביטול המדיניות הנוכחית.

 

75% תומכים שהומואים ישרתו בצבא

תומכי ביטול החוק מעריכים ש-20-30 אחוזים מהחיילים ששוחררו מהצבא לאחר שנחשפה זהותם המינית, יבקשו לשוב ולהתגייס.

 

בשנים האחרונות חל מפנה דרמטי ביחס הציבור האמריקני לנושא. כשנחקק חוק "לא נשאל, אל תגלה", בשנת 1993, תמכו 44 אחוזים מהאמריקנים בזכותם של הומואים ולסביות מוצהרים לשרת בצבא. סקר של "וושינגטון פוסט" מגלה שכיום תומכים 75 אחוז

מהאמריקנים בשירות של גאים מוצהרים בכוחות הביטחון. גם לאחר שתושלם הבדיקה בפנטגון והחוק ישונה - ידרשו חודשים נוספים לקביעת מדיניות חדשה בצבא, באשר למגורים המשותפים של חיילים ובהם הומואים. הצבא יצטרך לטפל גם בהטבות לבני הזוג מאותו מין של המשרתים החד מיניים.

 

על-פי החוק הקיים היום, קיום יחסים הומוסקסואלים בצבא, גם מצד מי שאינו מצהיר על נטיותיו המיניות, מהווה עילה לסילוק מהשירות. בשנים האחרונות גברה העלמת העין בנושא ופחות מסולקים מהצבא. כך לדוגמא, בשנת 2008 סולקו מצבא ארה"ב 619 חיילים הומוסקסואלים, בעוד שבשנת 2009 סולקו 428.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים אמריקנים. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים