שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חשד: הדסה פולט חומר מסוכן פי ‭1,650‬ מהמותר

  בדיקות שנערכו בהדסה עין כרם שבירושלים העלו חשש כי המאושפזים והמבקרים בבי"ח נחשפים לחומר המסרטן אתילן אוקסיד בריכוז מסוכן. בעקבות הממצאים: מנהל הדסה נחקר באזהרה. בי"ח ל"ידיעות אחרונות": לפי הבדיקות - הכל בסדר

  בית-החולים הדסה עין-כרם פולט לאוויר חומרים מסרטנים בכמויות העולות פי ‭1,650‬ על המותר. כך עולה מבדיקת המשרד להגנת הסביבה. בעקבות כך נחקר השבוע במשטרה הירוקה, תחת אזהרה, מנהל בית-החולים פרופ' שלמה מור-יוסף.

   

  החשיפה לחומר מעלה את הסיכון לסרטן

  בתי-חולים אמורים לרפא אותנו ממחלות, אבל בדיקות שנערכו בהדסה עין-כרם בירושלים מעלות חשד שהמאושפזים והמבקרים במקום עלולים להיחשף לאתילן אוקסיד. מדובר בחומר מסוכן המוכר בוודאות כמסרטן ומשמש בבתי-חולים בתהליכי עיקור של ציוד רפואי. במשרד להגנת הסביבה אומרים שחשיפה לחומר הזה לאורך זמן, גם בריכוזים נמוכים, מעלה את הסיכוי לחלות בסרטן וכן עלולה לגרום להפלות ולבעיות גנטיות.

   

  במכתב שנשלח למנהל הדסה על ידי מנהל מחוז ירושלים במשרד להגנת הסביבה, שוני גולדברגר, נאמר כי בדיקות שנערכו לפני כחודשיים העלו כי נמצאו חריגות בפליטת אתילן אוקסיד באופן שנוגד את היתר הרעלים שניתן לבית-החולים ובניגוד לחוק חומרים מסוכנים. המדידות העלו שקצב הפליטה של החומר מארובות המתקן היה בשיעור של פי שלושה מהמותר וכי ריכוז החומר עמד על 828 מיליגרם למטר קוב, בעוד הריכוז המותר עומד על ‭0.5‬ מיליגרם למטר קוב. במילים אחרות: פי ‭1,650‬ מהמותר. עם זאת יש לציין כי הריכוזים האלה נמדדו בארובה, וכאשר הם נמהלים באוויר הפתוח הם אמורים לרדת.

   

  בבדיקות אותרו חריגות גם בפליטת חלקיקים מזהמים מארובות של שלושה דודי קיטור בבית-החולים, מה שמהווה לכאורה חריגה מחוק מניעת מפגעים.

   

  בעבר כבר התגלו חריגות בפליטת אתילן אוקסיד בהדסה וכן בבתי-חולים אחרים. בעקבות כך ניתנו לבתי-החולים הנחיות ומגבלות לשימוש בחומר הזה.

   

  מהדסה נמסר בתגובה: "הדסה התקינה את אמצעי הנטרול החדשים והמודרניים ביותר לפי המלצת המשרד להגנת הסביבה. מאז - בדיקות חוזרות ונשנות היו הרבה מתחת לסף העליון המותר. הדסה, בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה והחברה שהתקינה את אמצעי הנטרול, בודקים את שיטת הבדיקה, את התוצאות ואת הדרכים להתמודדות עם הנושא ברמה הארצית‭."

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ריכוז גבוה של מסרטנים. הדסה עין כרם
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים