שתף קטע נבחר

מאות הפגינו ברמת אביב: חרדים, הניחו לילדינו

כ-800 מתושבי השכונה באו להפגין מול בית חב"ד, במחאה על פעילותו המוגברת: "תכירו בזכות ההורים לחנך את ילדיהם לפי אמונתם, וחידלו מהמיסיונריות". כמה תושבים, גם חילונים, באו לתמוך בחב"ד, והתעמתו עם המפגינים. אחד סטר לנער - ונעצר

עוד נקודת שיא במאבק הדת בשכונה התל אביבית. שבוע אחרי שראש העיר רון חולדאי גינה את פעילי חב"ד ברמת אביב וטען שהם "מציקים", נערך הערב (יום ב') מפגן כוח חילוני שטרם נראה כמותו מאז החל המאבק הציבורי של חלק מהתושבים נגד הפעילות החרדית המוגברת בשכונה, שמתבטאת בין היתר בנסיונות להחזיר ילדים בתשובה. מולם התייצבו כמה תושבים, בהם לא מעט חילונים, להביע את תמיכתם בפעילות חב"ד.

 

כ-800 איש השתתפו בהפגנה, שנערכה על המדשאה מול מרכז חב"ד בלב השכונה, בהובלת עמותת "רמת אביב חופשית", שהוקמה לפני כשנתיים. המארגנים היו מרוצים מכמות המפגינים, אף שלדבריהם מודעות רבות על ההפגנה נתלשו בימים האחרונים. המפגינים הניפו שלטים בגנות התחרדות השכונה, בהם נכתב בין היתר: "די למיסיון החרדי", "אל תשלח ידך אל הנער", "חרדים מול ילדים ואיפה העירייה?", "מעשה הכופה אינו יפה", ו"חרדים, עזבו את ילדינו".

 

במהלך ההפגנה התגלעו עימותים בין המפגינים לאנשי חב"ד ולתושבים אחרים שתומכים בהם. אלו אף שלחו כמה ילדים חובשי כיפות, חלקם בני פחות מעשר, שהתעמתו עם המפגינים וטענו כי איש אינו כופה עליהם חזרה בתשובה. אחד התושבים שהתנגד להפגנה אף סטר לנער, בטענה שהשליך עליו נייר. הוא נעצר על-ידי שוטרים, שהוצבו במקום כדי לשמור על הסדר.

 

"גם החילונים יודעים להתארגן"

בין הנואמים הייתה סגנית ראש העיר מיטל להבי (מרצ), שאמרה בשיחה עם ynet: "העוצמה של הקהל החילוני היא לזכות רמת אביב, שיודעת להיות ראש המחנה ולהוביל את התהליך שבו גם החילונים מראים שהם יודעים להתארגן נגד הניסיון להשתלט על אופי חייהם. הקריאה המרכזית שיצאה היא: תפסיקו להתעסק עם ילדינו. תכירו בזכות ההורים לחנך את ילדיהם לפי אמונתם, וחידלו מהפעולות המיסיונריות".

 

לדבריה, "לצד העברת המסר, צריך בהחלט לפעול גם לשינויי חקיקה בכנסת

למנוע רוכלות רוחנות ומיסניוריות בתוך אותה דת. לצערי, הגענו למצב שחילוניות יהודית וחרדיות יהודית נתפסות כבר כדתות שונות. המסר המרכזי צריך להיות 'חייה ותן לחיות'".

 

להבי התייחסה למאבק משפטי שמנהלים התושבים נגד מוסדות חינוך חרדיים שהוקמו באופן לא חוקי בשכונה, במבנים שאין זה הייעוד שלהם: "מבחינת העירייה, הדין צריך להיות אחד לכולם ביחס לשימושים חורגים ללא היתרים במבנים ובמוסדות. מערכת האכיפה העירונית תמצה את הדין עם העבריינים, והפיקוח העירוני ילמד שדין אחד יהיה לכולם במרחב הציבורי. כשהם שהפגנה פוליטית זקוקה לרישיון, כך גם לגבי תהלוכה דתית. שמענו את דברי חולדאי בכנס החינוך (נגד השתמטות החרדים מלימודי הליבה - י.ז.), וכיו"ר פורום 15 הערים הגדולות, יש בכוחו להוביל את חקיקה בכנסת בעניין מניעת רוכלות רוחנית".

 

"הם מחכים לתלמידים בחורשות"

חבר המועצה עו"ד ראובן לדיאנסקי (לתת לחיות) חיזק את התושבים בנאומו: "באנו לכאן היום להגיד די! די להטרדות! די לכפייה הדתית! די לשידול! ודי אחד ענק לפעילות הדתית הפסולה שנעשית על-ידי חב"ד בקרב ילדים! מדי יום שישי אנשי חב"ד מחכים לתלמידי אליאנס בחורשה שליד בית הספר. הם פונים לילדים, מטרידים אותם ומנסים לשדלם להניח תפילין ולהגיע לשיעורי תורה. עלינו למנוע את פעילות זו. אין מקום לוויתורים כאן! ילדים הם מחוץ לתחום".


אחד הילדים הדתיים שבאו לחלק כרוזים צופה בהפגנה (צילום: אמיר לוי)

 

דוברת העמותה ותושבת רמת אביב, שרון בקר, הוסיפה: "אל תתקרבו לילדינו. אנו קוראים לרשויות החוק, לשרים, לחברי הכנסת לצאת בחקיקה נגד פעילות מסיונורית מסוכנת זו".

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) שהגיע לתמוך בתושבים ולא נאם, אמר ל-ynet: "המאבק כאן הוא דוגמה לכל הארץ, למאבקים למען צביון חופשי, למען קהילות ושכונות. זה לא נגד חרדים או דתיים, אלא נגד עמותות שמנסות לשבש את חייהם של תושבים באמצעים בלתי חוקיים. המאבק הזה קיים גם במקומות אחרים ברחבי הארץ.

המפלגות החרדיות דואגות יפה מאוד לאינטרסים של הציבור החרדי, שלהם ולציבור ברמת אביב אין מי שידאג - אז הוא דואג לעצמו".

 

מנגד, הגיעו כאמור כמה תושבים, בהם לא מעט חילונים, להביע את תמיכתם בפעילות חב"ד. הם התווכחו ארוכות עם המפגינים, והילדים חובשי הכיפות שגויסו להראות את הצד האחר של השכונה, חילקו כרוזים עם מכתב פתוח לראש העיר: "אנו, תושבים חילונים ושומרי מסורת, מביעים את תמיכתנו ושל ציבור רחב במוסדות חב"ד, הפועלים ברמת אביב למעלה מעשור. ישיבת חב"ד ידועה בקירוב ופותחת את דלתותיה בפני כל יהודי, מהווה מרכז לימוד לחילונים ודתיים כאחד. לצערנו, לאחרונה השיח בשכונתנו השלווה ירד לדרגת הכפשות והתנכלויות לקהילת חב"ד. הפרת שלווה זו אינה חינוכית ואינה תורמת". על המכתב הופיעו שמותיהם של כמה ידוענים תושבי השכונה, אנשי אקדמיה ומשפטנים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מעשה הכופה אינו יפה"
צילום: אמיר לוי
מומלצים