שתף קטע נבחר

התחרדות רמת אביב: רגע האמת של חולדאי

אחרי שנים שהצליח ללכת בין הטיפות וחודש לאחר נאומו נגד השתמטות החרדים מלימודי הליבה, יידרש ראש העיר ת"א להביע את דעתו במאבק, במועצת העירייה. ראשי המאבק החילונים: "שלא ישתפן בשביל מאכער חרדי בעירייה". בית חב"ד: הרוב תומכים בנו

המאבק בהתחרדות - רגע האמת של רון חולדאי. האם ראש העיר תל אביב, שקרא לפני חודש לשקול מרד אזרחי נגד התעקשות החרדים להימנע מלימודי ליבה במוסדות החינוך שלהם, יגמגם כשמדובר במאבק חילוני-חרדי בעירו? מחר (יום ב') הוא יידרש להתייחס - לראשונה במועצת העיר - למאבק התושבים בהתחרדות שכונת רמת אביב, שבוע לפני "ההפגנה הגדולה מאז תחילת המאבק" שתיערך בשכונה. "אנו מצפים ממנו שיעמוד מאחורי דבריו ולא ישתפן בשביל מאכער חרדי בעירייה", אומרים המארגנים. 

 

חרדים נגד חילונים ברמת אביב - דעות לכאן ולכאן:

 

בעקבות ההצהרה הלוחמנית מהחודש שעבר, נראה היה שחולדאי הצליח לגרוף תמיכה רבה בקרב הציבור החילוני בעיר. כעת הוא יצטרך להציג לאותו ציבור קבלות, פעמיים בתוך שבוע: מחר בערב תדון מועצת העיר בהתחרדות צפון העיר, בדגש על רמת אביב, ושבוע לאחר מכן תיערך בשכונה ההפגנה, אותה מארגנת עמותת "אמת אביב חופשית", שפועלת בשנתיים האחרונות נגד התרחבות פעילות בית חב"ד בשכונה והשפעתו על הנערים החילונים בשכונה.

 

מאז החל מאבק התושבים, נזהר חולדאי מהתבטאות חד משמעית בנושא, ולא הביע תמיכה פומבית באחד הצדדים. אולם בישיבה מחר בערב הוא יצטרך לרדת מהגדר, ולהגיב על הצעתו לסדר היום של חבר המועצה, עו"ד ראובן לדיאנסקי ממפלגת "לתת לחיות". "אזכיר גם את קו ההסעות בו יש הפרדה בין תלמידים לתלמידות ברמת החי"ל, ואת הפיכת בית הספר הממלכתי-דתי מוריה במרכז העיר לבית ספר תורני", אמר לדיאנסקי ל-ynet.

 

"מנסים ללכוד ברשתם ילדים חילונים"

לדיאנסקי טוען כי חב"ד מנהלת מסע מתוכנן ומאורגן להחזרת בני נוער בתשובה. "זה למעלה משנתיים חשים רבים מהתושבים מאוימים מפעילותה ההולכת וגוברת של חסידות חב"ד. מדובר בשורה של פעילויות מתוכננות ומחושבות בקפידה על ידי מאמיניו של הרבי מלובביץ', הכוללות הקמת מוסדות דתיים בתוך השכונות - ישיבות, מקוואות, כוללים, גני-ילדים חרדיים ואולפנות. לא פעם ניתן לפגוש בגינות ובמרכזים המסחריים הפזורים ברחבי אותן שכונות פעילי חב"ד נמרצים אשר מנסים ללכוד ברשתם חילונים במטרה להביאם לפעילויות, הרצאות, סמינרים - ולבסוף, להחזירם בתשובה".


אחת המודעות שפוזרו לקראת ההפגנה (צילום: אטילה שומפלבי)

 

לדבריו, "חובתה של עיריית תל-אביב ונבחריה לפעול למניעת המשך הפגיעה באיכות החיים של התושבים ולהגן על ילדי רמת אביב מפני פעולות מיסינריות הנערכות על ידי חב"ד בשכונות רמת אביב א', ב' ו-ג', רמת אביב הירוקה, נווה אביבים וכוכב הצפון".

 

לישיבת המועצה צפויים להגיע תושבי השכונה המנהלים את המאבק. "אנו מצפים מחולדאי שיעמוד מאחורי הדברים שאמר לפני חודש ולא ישתפן בשביל מאכער חרדי בעירייה", אמרה ל-ynet דוברת העמותה, שרון בקר. "זו כבר לא סוגייה עירונית או מקומית, אלא נושא עקרוני ברמה הארצית.

מאות תושבים, מהשכונה ומחוץ לעיר, אישרו את הגעתם להפגנה. המסר שלנו הוא בעיקר לרשויות, שם מדברים ונואמים - ובתכל'ס אנחנו התושבים נאלצים לשמור בעצמנו על ילדינו ברחובות".

 

המארגנים כבר פיזרו עשרות מודעות ברחבי השכונה הקוראות לתושבים להגיע אליה. היא תיערך ביום שני הבא, בשעה 18:00, מול בית חב"ד ומועדון השחמט במרכז השכונה.

 

ראש בית חב"ד בשכונה, הרב יוסי גינזבורג, טוען מנגד כי למרות הזמנותיו לדיאלוג, מובילי המאבק מעולם לא נפגשו עמו. בחב"ד טענו גם כי המתנגדים לפעילותם מהווים אחוז קטן מתושבי השכונה, ולמעשה רוב התושבים שמחים בעשייה של חב"ד, ואף מעוניינים בהרחבתה. דברים אלו יעמדו למבחן בהפגנה בעוד שבוע.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עד כה נזהר מהתבטאות חד משמעית בנושא. חולדאי
צילום: ירון ברנר
צילום: רונן מחלב
"להגן על הילדים". חבר המועצה לדיאנסקי
צילום: רונן מחלב
מומלצים