שתף קטע נבחר

זירת הקניות

כמות הנפט שדלפה - כפולה מכפי שהעריכו

צוות מומחים מטעם הממשל הכפיל את ההערכות של כמות הנפט שזרמה מהבאר הדולפת במפרץ מקסיקו. כעת מעריכים שהכמות היא בין 20 ל-40 אלף חביות בכל יום, מאז 22 באפריל

נדמה שכל מבט מעמיק לזרם הנפט הפורץ ממעבה האדמה מניב בשורות רעות: מומחים אמריקנים עדכנו היום (ו') פעם נוספת - שלישית במספר - את ההערכה באשר לכמות הנפט שמזהמת את מימי מפרץ מקסיקו; כעת מעריכים שהכמות כפולה מכפי שסברו עד כה.

 

את החישובים ביצע צוות מומחים שניתח צילומים באיכות גבוהה של הנפט הזורם לים. הם מעריכים שהכמות היומית שזרמה למים (בין 22 לאפריל עד 3 ביוני) היא בין 20 ל-40 אלף חביות, בין 840 אלף ל-1.7 מיליון גאלונים של נפט (3.2 עד 6.4 מיליון ליטרים בכל יום). אם החישובים נכונים, כמות הנפט שזורמת כעת בכל שעה היא הכמות שהעריכו תחילה שזורמת ביממה שלמה.

 

החישובים מציינים את נקודת הזמן של ה-3 ביוני, אז חתכו רובוטים המופעלים מרחוק את הצינור הראשי שמותקן על הבאר, כדי לפנות מקום להצבת מכסה על הדליפה. כתוצאה מכך התגבר אמנם זרם הנפט, אך המכסה שהוצב על הבאר איפשר, לטענת BP, לשאוב עד כה כ-73 אלף חביות (3.1 מיליון גאלונים של נפט). 

 

ועדיין - מדובר בכמות נפט עצומה שזיהמה את מפרץ מקסיקו. גם אם הכמות בפועל קרובה יותר לאמדן הנמוך של 20 אלף חביות ביום, המשמעות היא שמאז שהחלה הדליפה זרמו למים יותר ממיליון חביות נפט, כ-40 מיליון גאלונים. מדובר בכמות הגדולה פי ארבעה מ-11 מיליון הגאלונים שדלפו באסון המכלית אקסון ולדז באלסקה בשנת 1989 - אירוע שנחשב עד כה לחמור בתולדות ארצות הברית.

 

ראשי החברה זומנו לבית הלבן

בתוך כך דווח כי מפקד משמר החופים - המפקח מטעם הממשל על פעולות הטיפול בדליפה - שיגר מכתב לראשי BP שמזמין אותם - ליתר דיוק מזמן אותם - לבוא לפגישה בבית הלבן. הדיווחים בארה"ב לא פרטו מהי העילה לזימון, אך דווח כי הנשיא האמריקני ברק אובמה צפוי להשתתף בחלק מהדיון.

 

10 דליפות הנפט החמורות בהיסטוריה
דליפת בארות הנפט במלחמת המפרץ 1991 הצבא העיראקי שפך 1.3 עד 1.5 מיליון טונות למפרץ הפרסי כשהוא נסוג מכוויית.
פיצוץ באר IXTOC I במקסיקו יוני 1979 445 אלף טונות
התנגשות המכלית אטלנטיק אמפרס בים הקאריבי יולי 1979 287 אלף טונות

דליפה יבשתית בעמק פרגנה, אוזבקיסטן

1992 285 אלף טונות
דליפה והתקפה על הבאר הימית נורוז במפרץ הפרסי 1983, מלחמת איראן-עיראק 260 אלף טונות
התנגשות מכלית ABT סאמר, בחופי אנגולה 1991 260 אלף טונות
שריפה במכלית קסטיו דה בלוור לחופי קייפטאון 1983 252 אלף טונות
המכלית אמוקו קאדיז עלתה על שרטון לחופי צרפת 1978 223 אלף טונות
התפוצצות במכלית הייבן לחופי איטליה 1991 145 אלף טונות
המכלית אודיסי עלתה על שרטון לחופי קנדה 1988 132 אלף טונות

המכתב שוגר לקארל-הנריק סוונברג, יו"ר מועצת המנהלים של BP, והוא התבקש להביא עימו לפגישה כל בכיר שהוא רואה לנכון. לא ברור האם מנכ"ל BP, טוני הייוורד, יצטרף לפגישה. עם זאת, ידוע כי הנשיא אובמה נמנע מלפגוש באופן אישי את הייוורד מאז החלה הדליפה, ואף אמר לאחרונה שהיה מפטר אותו בגלל הערכת החסר שסיפק אודות היקף הדליפה - התבטאות יוצאת דופן מצד הנשיא.

  

לא מאמינים ל-BP

ההערכות החדשות רק מגבירות את הזעם ואת חוסר האמון שהציבור האמריקני והממשל רוכשים לחברה הבריטית, והחשש שהיא מנסה לגמד את מימדי האסון. 

 

החברה העריכה תחילה שהנפט זורם לים בכמות של 5,000 חביות ביום. בסוף מאי קבעו מומחים של הממשל כי הכמות גדולה יותר - בין 12 ל-19 אלף חביות ביום. כעת מעריכים המומחים שהכמות הממוצעת הדולפת היא בין 25 ל-30 אלף חביות ביום.

 

ועדיין, ההערכות אינן מדוייקות והטווח בין האמדן הנמוך לגבוה הוא ניכר, הדבר מעיד על הקושי הרב לאמוד באופן מדויק את הכמות הזורמת לים, קילומטר וחצי מתחת לפני המים, במקום אליו מגיעים רק רובוטים המצויידים במצלמות.

 

מי שמפעילה את הרובוטים והמצלמות היא חברת BP, שעד עתה סיפקה רק צילומים מגורענים של הבאר הדולפת, מה שהקשה על המומחים להעריך כמה נפט זורם לים. רק לאחר לחצים כבדים שהופעלו עליה בקונגרס ובתקשורת, שיחררה BP לפני ימים אחדים צילומים באיכות גבוהה יותר, בעזרתם ביצעו המומחים את הניתוח והחישובים האחרונים.

 

גם העיכוב בחשיפה הצילומים האיכותיים גרם לרבים בארה"ב לטעון ש-BP ממשיכה במדיניות של הסתרת מידע כדי לגמד את ההערכות של מימדי האסון, בתקווה להפחית את התשלומים העתידיים שתידרש לשלם כקנסות ופיצויים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנפט הזורם מהבאר, קילומטר וחצי מתחת למים
צילום: רויטרס
שחף שכוסה בנפט בלואיזיאנה
צילום: AP
אובמה היה מפטר אותו. טוני הייוורד
צילום: AP
מומלצים