שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ניסיון אחרון לעצור את דליפת הנפט
  חברת BP עושה ניסיון נוסף - האחרון כנראה - לעצור את דליפת הנפט. הפעם יחתכו את מקור הדליפה העיקרי וינסו להלביש עליו שסתום שיזרים את הנפט למכלית. אם זה לא יצליח - כנראה יחכו לקידוח של באר באוגוסט. בינתיים הנפט ממשיך לדלוף בקצב של 3 מיליון ליטר ליום, וכתם הזיהום מתקרב אפילו לחופי פלורידה

  על רקע תחילת חקירה פלילית של ה-FBI, וצניחה במניותיה, החלה אמש (ג') חברת BP בניסיון נוסף לבלום את דליפת הנפט במפרץ מקסיקו - לאחר שכל הניסיונות עד כה כשלו.

   

  בעומק של קילומטר וחצי מתחת למים חתכו רובוטים את הצינור הראשי בסעפת הצינורות שהותקנה על פתח הבאר - המקור העיקרי לדליפה. התוצאה המיידית היא התגברות של קצב דליפת הנפט באופן זמני, אך בשלב הבא "ילבישו" על הצינור החתוך שסתום מיוחד, שיזרים את הנפט אל מכלית שנמצאת על פני המים.

   

  עוד לפני כן, חותכים הרובוטים צינורות נוספים מהמתקן שניזוק כאשר אסדת הנפט התפוצצה וטבעה. חיתוך הצינורות נועד להבטיח שהשסתום לא ייתקל בצינור בעת הורדתו מטה.

   

   

  • צילומים בשידור חי של פעולות הטיפול בבאר הנפט הדולפת

   

  בחברה אמרו שאם המגוף "יתלבש" על הצינור הראשי באופן הדוק, תיבלם דליפת הנפט באופן מוחלט ממקור זה. מפקד משמר החופים האמריקני - המפקח על הפעולות של BP מטעם הממשל - העריך שיחלפו 72 שעות בטרם ניתן יהיה לומר האם הניסיון הצליח, ודליפת הנפט נעצרה.

   

  זהו כנראה הניסיון האחרון שתעשה החברה לעצור את דליפת הנפט. אם לא תצליח - היא תנסה להאיץ את הקידוחים של שתי בארות נפט מקבילות באזור. שאיבת הנפט משתי בארות אלה, שצפויה להתחיל באוגוסט, היא לדעת המומחים הפתרון הבטוח להפסקת הדליפה, משום שכך יופחת הלחץ שדוחף את הנפט החוצה ממעבה האדמה.

   

  קצב הזיהום: 3 מיליון ליטר נפט ביום

  מאז טביעת אסדת הקידוח ב-22 באפריל דלפו מהבאר 19 אלף חביות נפט מדי יום - כ-3 מיליון ליטרים - שגרמו לזיהום כבד מאוד. דליפת הנפט היא כעת הגדולה בתולדות ארצות הברית ונחשבת גם לאסון הנפט הגדול בהיסטוריה האמריקנית. 

   

  בעוד הצוותים של BP מפעילים מהספינות את הרובוטים מתחת למים, פועלים צוותים גדולים שנשכרו על ידי החברה לטפל בנפט שדלף וצף על פני המים. הם נעזרים בציוד שאוסף את הנפט, בכימיקלים שמפזרים אותו ובשריפות מבוקרות. צוותים אחרים מציבים מצופים, שקי חול ומחסומים מיוחדים סביב איים ואתרי טבע רגישים, כדי למנוע מהנפט להיסחף לשם. אלא שבאזורים לא מעטים הנפט כבר הגיע לביצות ולאתרי קינון של ציפורים ומומחים מזהירים כי הוא גרם לנזק אקולוגי חמור לצדפות, סרטנים, דגים, ציפורים וחיות בר אחרות במעלה מארג המזון.

   

  עד כה דווח על נפט שנסחף לאיים מול חופי לואיזיאנה אולם בשעות האחרונות מדווחים על סימני נפט ראשונים גם על איים מול מדינות אלבמה ומיסיסיפי. כמו כן, דווח על כתם נפט שנצפה כ-15 ק"מ מול חופי פלורידה. החשש הוא שהנפט ייסחף לחולות פנסקולה - אתר טבע רגיש במיוחד.

   

  בינתיים החל ה-FBI, יחד עם סוכנויות ממשל אחרות, לחקור את נסיבות הדליפה והזיהום שנוצר בגללה. "אם נמצא הוכחות לעבירות על החוק, התגובה שלנו תהיה כוחנית", אמר שר המשפטים האמריקני אריק הולדר, לאחר פגישה עם התובעים בתיק. BP התחייבה לשתף פעולה עם החוקרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים