שתף קטע נבחר

אחרי עשור: בג"ץ האברכים - "גַלְעֵד ליקותיאלי"

עשר שנים אחרי שהגיש את העתירה נגד הבטחת ההכנסה לאברכים, ותשע שנים אחרי מותו - נחל ארנן יקותיאלי, נושא הדגל של המאבק החילוני בירושלים, ניצחון בבג"ץ. "זה בהחלט שווה ציפייה של עשר שנים", סיכמה אלמנתו בשיחה עם ynet

ניצחון פוסט-מורטם. לפני כעשור הגיש ארנן יקותיאלי, חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ שנודע כנושא הדגל של המאבק החילוני בעיר, עתירה לבג"ץ נגד הבטחת ההכנסה הניתנת לאברכים חרדים. כשנה לאחר מכן הלך לעולמו, בן 45, בעודו ממתין להשתלת לב בבית חולים בניו-ג'רזי. הבוקר (יום ב'), לאחר עשור של דיונים, קיבל בג"ץ את העתירה - ומשפחתו ומכריו של יקותיאלי בירכו על המוגמר. 

 

בג"ץ האברכים - סיקור מקיף ב-ynet:

 

"כל הישג קטן כזה הוא שיר הלל לזכרו", אמרה ל-ynet ליאורה יקותיאלי, רעייתו של ארנן. "הוא חי 45 שנה, ואני לא מכירה עוד מישהו שחי בצורה כה אינטנסיבית. למרות המחלה הקשה, הכאבים וקשיי הנשימה, הוא היה קם כל בוקר בידיעה שאם הוא הצליח לחיות יום נוסף - אסור לתת לו להתבזבז". יקותיאלי שיערה כיצד היה מגיב אילו היה שומע את הבשורה היום: "זה היה גורם לו אושר גדול. היה מנוסה מספיק לדעת שישנו ספק סביר שאנשים יעשו שטיקים, ובסופו של דבר הכול יתבטל. זה בהחלט שווה ציפייה של עשר שנים".

 

לדברי ליאורה, פעילותו של בעלה למען הציבור החילוני אמנם יצרה לו אויבים, אך אישיותו קירבה אליו אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. "אני זוכרת את כל התקופות האלה", סיפרה. "היינו קורבנות של הצקות נוראיות, של כל מיני קבוצות קיצוניים. אבל האנשים הרגילים, אפילו החרדים, לא זוכרים אותו בשנאה. כשהיו זקוקים למשהו, הדלת שלו הייתה היחידה שתמיד הייתה פתוחה. אחרי מותו הרבה בתי כנסת טלפנו ביקשו את רשותי לעשות ליל שימורים לזכרו, וגם חרדים באו לשבעה. הוא היה ליברל אמיתי".

 

החברה למאבק: "נעשה צדק"

"זו הייתה תקופה סוערת, כינו אותנו 'אנטישמים' ו'שונאי יהודים'", נזכרת דליה זומר, שהייתה חברתו של יקותיאלי לסיעה. "כולנו היינו על אותה אג'נדה - הכספים ה'ייחודיים' למגזר מסוים. הוא היה שמח מאוד לשמוע שהמאבק הצליח. אומרים היום ואמרו אז, שזו האוכלוסיה הכי ענייה שרוצה ללמוד, וזה בסדר. אבל למה רק סקטור אחד? למה חילונים, ערבים, רוסים ואתיופים לא מקביל את אותם התנאים?

פשוט מאוד, זה היה דבר לא חוקי - ונעשה צדק".

 

ח"כ לשעבר זהבה גלאון הייתה ידידתו הטובה של יקותיאלי, וישבה לצדו ברגעיו האחרונים. "אילו היה שומע, הוא היה משתולל משמחה", סיפרה היום. "הוא אמר שנעשה כאן אי צדק, שלא יכולה להיות אפליה בין סטודנטים אברכים לסטודנטים לא-אברכים. בשבילו זה היה יום חג, שהוא לא זכה לראות. ואת זה בצער גדול אני אומרת".

 

גלאון סיפרה על פעילותו של יקותיאלי: "הוא היה מהלוחמים הגדולים שהכרתי במאבק נגד כפייה דתית ולמען שיוויון, חופש דת וחופש מדת. הוא היה חבר מועצה מאוד פעיל, מחויב להגנה על זכויות אדם ואזרח, ובעיקר חבר טוב שלי. החלטה זו של בג"ץ, אף שלקחה כמעט עשר שנים, הינה גלעד ותעודת כבוד לפעילותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאולי שם-טוב
ארנן יקותיאלי
שאולי שם-טוב
"יום חג שהוא לא זכה לראות". גלאון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים