שתף קטע נבחר

שבת בבית: בג"ץ ידון באמהות מעמנואל ביום א'

השופט אדמונד לוי קבע כי בשל הקושי לכנס את הרכב השופטים הבוקר, יידחה הדיון בעתירת 22 האמהות, ואלה יעשו את השבת בבית. נציגי ההורים: לא לאסור האמהות בשל "נסיבות מיוחדות"

אחרי הפרת צו המאסר - סוף שבוע עם הילדים לאמהות מעמנואל. שופט בג"ץ, אדמונד לוי, החליט הבוקר (יום ו') כי ידון רק ביום ראשון בפניות שהגישו האמהות מעמנואל, שביקשו יחד עם האבות, שלא להיכנס למאסר כעת. השופט לוי קבע כי מאסר האמהות יעוכב, בשל הקושי לכנס היום את שופטי ההרכב שדן בפרשה. ביום ראשון יכונס ההרכב הכולל גם את השופטים חנן מלצר ועדנה ארבל וידון.

 

אתמול המשיכו האמהות להפר את צו בג"ץ כשלא התייצבו לריצוי מאסרן. נציגי ההורים פעלו ביממה האחרונה למנוע את מאסר הנשים, והגישו בקשה נוספת ודחופה לבג"ץ בעניין, בשל "נסיבות מיוחדות, כל אחת וסיבותיה עמה". בין היתר הוזכרו נשים בהריון מתקדם, וכאלו שמניקות ומטפלות בילדים רבים. הם צירפו מסמכים חסויים, שחלקם התקבלו משירותי הרווחה במהלך היום.


המחאה אתמול (צילום: רויטרס)

 

היה זה השופט אדמונד לוי - שעמד במוקד הביקורת מצדם של החרדים ואף זכה לאבטחה מוגברת בשל כך - שהחליט אמש כי יש לעכב את מאסרן של 22 הנשים עד להכרעה בנושא. יצוין כי גם ארבעה מהאבות לא התייצבו, אך לגביהם לא התקבלה החלטה דומה.

  

פרשת "היעלמות" הנשים החלה אחר הצהריים, לדברי גורמים בחסידות סלונים, שאנשיה הם שסירבו לביטול ההפרדה בבית הספר בעמנואל בהוראת בג"ץ. כמה מהן התמוטטו "מהלחץ הנפשי שכרוך במאסר". בהתייעצות שהתקיימה עם שאר הנשים ועם בעליהן הוחלט, כי כל האמהות לא תתייצבנה - ואז גם נעשתה הפנייה לערכאות.

 

אמש נכנסו לשערי כלא איילון ליד רמלה 35 אבות שכן התייצבו בהתאם

לפסיקת בג"ץ. עשרות חרדים התאספו מול שערי הכלא כדי להביע מחאה. הם נופפו בידיהם תוך כדי קריאות "עוצו עצה ותופר", רקדו בכל פעם שנכנס אוטובו ושרו "מה טוב חלקנו".

  

כל זה קרה בסיומו של מפגן כוח אדיר בבני ברק ובירושלים, שם השתתפו כ-100 אלף בני אדם בהפגנה הגדולה לפני כניסת ההורים לכלא. "בנות קטנות נפרדות מאביהם שלא עשו דבר. זה מחזה נורא שמתאים למשטרים אפלים בהיסטוריה, לא למדינה מודרנית", אמר ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האבות נכנסים לכלא, אמש
צילום: אוהד צויגנברג
תמיכה מעבר לחומות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים