שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "מה שקורה על המסך זה אקט פוליטי"

  נציגות של הממשלה, הכנסת וחלק מקרנות הקולנוע כיבדו לראשונה את פתיחתו של הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה בתל אביב. "הקולנוע הוא משנה התדמית הגדול ושובר הקרח של כל מה שקובע את נוף התרבות שלנו", אמר ניצן הורוביץ

  את הפתיחה החגיגית של הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע גאה בסינמטק תל אביב ליוותה אמש (ג') תחושת ראשוניות מסוימת. למרות שמדובר בפסטיבל שמתקיים זו השנה החמישית ברציפות, לראשונה ליוותה השנה את האירוע נציגות רשמית של הממשל והכנסת ואפילו נציגים של קרן הקולנוע הישראלי וקרן רבינוביץ' הפגינו נוכחות.

   

  חבר הכנסת ניצן הורוביץ אמר באירוע: "מה שקורה כאן אינו מנותק מהפוליטיקה. הקולנוע הוא משנה התדמית הגדול ושובר הקרח של כל מה שקובע את נוף התרבות שלנו. יש לא מעט סרטים שהם אבני דרך בחיי, שהשפיעו עמוקות על עולמי וטלטלו אותי.

   

  "אני נזכר בימים ההם של עמוס גוטמן והסרט המופלא שלו 'נגוע', שהשפיע עלי כל כך. זה היה לפני 27 שנה, כשרק התגייסתי ועוד הייתי עמוק בארון. עד אז לא ראו שום דבר שאפילו מתקרב להומואים על מסך הקולנוע הישראלי. אחריו באו אחרים כמו איתן פוקס, יקירנו. מעבר לאסתטיקה ולהנאה, מה שקורה על המסך הזה של הסינמטק הוא אקט פוליטי משמעותי ביותר שמרגש ומפעיל אותנו, מחדד את ההכרה והמודעות ומוביל את החברה שלנו למקום הרבה יותר טוב".


  "I Shot My Love". תומכים בסרטים, לא באירועים

   

  גם ראש מנהל תרבות, צח גרניט, הדגיש את חשיבותו של האירוע: "זו השנה הראשונה שבה משרד התרבות תומך בפסטיבל הסרטים ההומו-לסבי ואנחנו מאוד גאים על כך. התמיכה הזו, כמו תמיכות ציבוריות אחרות, לא נולדה ככה סתם. צריך עוד נציגים של הקהילה בעמדות מפתח שיאפשרו לחולל שינויים ממשיים שכאלה ויבטיחו ששוויון וזכויות לא יישארו רק בגדר דיבורים אלא יתורגמו למעשים בשטח. הפסטיבל הזה לא רק נותן במה לאמנים גאים אלא מייצר לכידות".

   

  הורוביץ וגרניט הודו שניהם ליוזם, מייסד ומנהל הפסטיבל, יאיר הוכנר: "קיומו והצלחתו של האירוע הם תוצאה של עבודה סיזיפית יוצאת דופן של הוכנר, שנושא את הפסטיבל על גבו". הוכנר מצידו ניצל את ההזדמנות כדי להזכיר את שברירותו של האירוע שקיומו מדי שנה הוא בגדר נס. "ב-1 באוגוסט התרחש אירוע שהיה אמור לשנות את פני החברה הישראלית, אך נראה שדבר לא השתנה. ההיפך, השנה היה קשה מתמיד לגייס חסויות לפסטיבל", אמר בהתייחסו לרצח ב"ברנוער" בתל אביב, שטלטל את המדינה כולה.

   

  נשים זה לא מגדר?

  הוכנר רואה באי רצונם של חברות מסחריות, מפרסמים וגם קרנות מסוימות ויוצרים מז'וריים להיות מזוהים עם הקהילה, כסימפטום מטריד. "בפניותינו הרבות לנותני חסות קיבלנו שפע של תשובות שליליות", אמר. "המטרידה מכולן הגיעה דווקא ממנכ"לית הקרן החדשה לקולנוע ישראלי, דורית ענבר, שכתבה לי: 'אנחנו מאמינים שיוצרים נבחנים בכישרונם המקצועי ולאו דווקא בנטיותיהם ועמיהם. הקרן תומכת ביוצרים רק על בסיס כישורים ויצירתם'".

   

  אותה קרן שבראשה עומדת ענבר, מזכיר הוכנר, תמכה בפסטיבל סרטי נשים ברחובות שבו מוקרנים סרטים של במאיות בלבד. "האם פסטיבל זה אינו מתבסס על מגדר?" תהה. "ההומופוביה אינה רק נחלתם של אנשי ש"ס ומפלגות הימין, היא נמצאת כאן בינינו. ישנם יותר מ-200 פסטיבלים מסוג זה ברחבי העולם, גם במדינות שאינן מכירות בזכות הקיום של הקהילה הגאה ובהן רוסיה, אינדונזיה וסין. לצערי קיומו של פסטיבל לקולנוע גאה בישראל הוא לא רק אירוע תרבות אלא גם אקט חברתי ופוליטי ממדרגה ראשונה".

   

  בתגובה לדברי הוכנר אמרה היום ענבר ל-ynet: "הקרן החדשה, כמדיניות עקרונית, אינה תומכת בפסטיבלים לסוגיהם השונים. הקרן תומכת לעיתים נדירות בפעילויות תוכן ספציפיות הקשורות לפעילותה. כך למשל סירבה הקרן לבקשה לתמוך בפסטיבל לסרטי נשים ברחובות, אך תמכה בסכום צנוע בערב הוקרה במסגרת הפסטיבל לפעילותה של גילה אלמגור שתמכה רבות בקולנוע הדוקומנטרי.

   

  "אני זועמת על השימוש הציני והמבזה שנעשה על ידי יאיר הוכנר על מנת לזכות בכותרת תקשורתית שאין כל קשר בינה ובין המציאות. הקרן גאה לתמוך ביוצרים וביצירות העוסקים בנושא ההומו-לסבי. ולראיה, סרט הפתיחה של הפסטיבל ההומו-לסבי, 'I Shot My Love' של תומר היימן, שעוסק בנושא ברגישות וביופי קולנוע יוצא דופן, זכה במימון של מאות אלפי שקלים מהקרן החדשה שבראשותי".

   

  במהלך הערב הוענק פרס מפעל חיים לבמאי והמפיק הגרמני יורגן ברונינג, שמנהל בין היתר גם את פסטיבל הפורנו של ברלין. סרטיו של ברונינג, שמהלכים על הקו הדק שבין פורנוגרפיה לאמנות, מתייחסים למגזרים שונים בקהילה ומציגים מיניות מזוויות שונות ונועזות. ברונינג מתארח בפסטיבל זו הפעם הרביעית. עם קבלת הפרס אמר: "אני מודה שאת הביקור הראשון שלי בישראל ליווה חשש, אבל פגשתי כאן יוצרים נהדרים שהפכו לחברים והחששות התפוגגו. אם יש משהו שאפשר לומר ברמה היותר כללית אז: 'פאק למען השלום, תזדיינו אחד עם השני ותפסיקו להילחם".   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הורוביץ. נזכר בעמוס גוטמן
  צילום: משה שי
  לאתר ההטבות
  מומלצים