שתף קטע נבחר

תינוק אושפז במצב קשה כתוצאה מברית מילה

במקום לחתוך את עטרת הפין, ביצע המוהל חיתוך בשורש הפין ופגע בעורק גדול, מה שגרם לאיבוד רב של דם. התינוק הובהל לחדר המיון של קפלן במצב קשה ונשקפה סכנה לחייו. שני ניתוחים מורכבים, במסגרתם השתמשו הרופאים בעור ממפשעתו של התינוק הצילו את חייו

תינוק אושפז במצב קשה ובסכנת חיים בשל תקלה במהלך ברית מילה. שלשום (ד') בשעות הצהריים הגיע לחדר המיון של בית החולים "קפלן" תינוק בן שבוע מרחובת במצב קשה, לאחר שבמהלך ברית מילה במקום חיתוך של העטרה בלבד (החלק העליון של הפין), נחתך איבר מינו עד שורש הפין. התינוק סבל מאיבוד דם רב והוכנס מיידית לחדר הניתוח.

 

בקפלן הסבירו כי החיתוך נעשה, במקום בעורלה, בגבול של איבר המין עם שק האשכים והבטן. הדבר גרם לקטיעת כל העור של איבר המין וחמור מכך - פגע בעורק גדול שנמצא בחלק העליון של איבר המין, באופן שסיכן את חייו של התינוק.

 

בחדר הניתוח טופל התינוק על ידי צוות של רופאי ילדים, אורולוגים, כירורגים ומרדימים. ד"ר מריוס גיא, אורולוג מומחה ומנתח, אשר היה בצוות המנתחים, אמר כי בכל שנות עבודתו בחדר הניתוח לא נתקל בחיתוך עמוק ואיבוד דם בסדר גודל כזה. "התינוק הזדקק לשתי מנות דם ותפירה מהירה מכיוון שאיבד שליש מכמות הדם שלו, והיה קרוב למצב של הלם המודינאמי שמהווה סכנת חיים. תוך מספר דקות מהרגע שהובא לקפלן הוא הוכנס לחדר הניתוח. הפעולה המהירה והאפקטיבית שביצע הצוות המנתח לעצירת הדימום ותפירת המקום פשוט הצילה את חייו".

 

אתמול אחר הצהריים סיימו המנתחים הפלסטיים ניתוח מורכב נוסף לתינוק במהלכו שוחזר העור החסר באיבר המין בעזרת עור שנלקח מהמפשעה. מצבו מוגדר כעת יציב ולא נשקפת סכנה לחייו.

 

האם: פתחתי את החיתול וראיתי דם

אמו של התינוק אמרה שלאחר ברית המילה פתחה את החיתול וראתה עליו דם. "נהגנו לפי ההנחיות של המוהל ופנינו אליו חזרה. הוא הגיע אלינו והפעיל לחץ על האזור ונסע יחד איתנו מייד לבית החולים. נכנסנו לחדר מיון ואיך כשראו את התינוק עצרו מייד את הדימום עם לחץ ישיר. לאחר בדיקות מהירות הוא הוכנס לחדר הניתוח. כולי תקווה כי הטיפול המהיר ושני הניתוחים שעבר התינוק אתמול והיום יכניסו אותנו לתלם ולשגרת החיים".

 

צוות המומחים אמרו כי ההורים חייבים להיות ערניים לאחר ברית המילה, לפתוח את החיתול ולבדוק שהוא לא מדמם. בשלב הראשוני, אם יש דימום והילד באי שקט, לא להסס ולפנות לחדר מיון ילדים בבית החולים. בית החולים קפלן העביר דיווח על המקרה למשרד הבריאות.

 

רק לאחרונה הורה משרד הבריאות למנהלי בתי החולים לתלות שלטים במחלקות היולדות המיידעים הורים שמעוניינים לבצע ברית על ידי מוהל מוסמך מטוטעם ועדה משותפת לרבנות ולמשרד הבריאות יכולים לקבל מידע ורשימת מוהלים במחלקת בריתות ברבנות הראשית, או באתר האינטרנט של הרבנות, זאת כאמצעי להבטיח שנשים יוכלו לוודא כי המוהל בו בחרו לא היה מעורב במקרים דומים.

 

המנתח של התינוק, ד"ר גיא הוא הכירורג שנדקר ונפצע קשה על ידי מטופל שלו לפני כשנתיים. הוא אושפז במצב קשה בטיפול נמרץ. ד"ר גיא חזר לפני כחודש לעבודתו כמנתח, לאחר שעבר בדיקות שהוכיחו כי יכולותיו בתחום לא נפגעו. הדוקר, אריל שמילוב, נידון לפני כארבעה חודשים לעונש של 6 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החיתוך על-ידי המוהל נעשה במקום הלא נכון
צילום: ישראל ברדוגו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים