שתף קטע נבחר

מחיר דובאי? "דגן ביקש עוד שנה - וסורב"

ראש המוסד בשמונה השנים האחרונות ביקש להמשיך בתפקיד לשנה תשיעית, כשברקע ספיחי פרשת חיסול אל-מבחוח - אך קיבל תשובה שלילית. הוא צפוי לסיים את תפקידו בעוד כשלושה חודשים. בלשכת ראש הממשלה סרבו להגיב

משלם את המחיר של פרשת חיסול מחמוד אל-מבחוח ? ראש המוסד, מאיר דגן, יסיים את תפקידו בעוד כשלושה חודשים - לאחר שבקשתו לכהן בתפקיד שנה תשיעית - נדחתה. כך דיווח הערב (יום ו') ערוץ 2. על-פי הדיווח, בקרוב יוחלט מי יחליף אותו בתפקיד. בלשכת ראש הממשלה סרבו להתייחס לדיווח.

 

מאיר דגן (65) מונה בשנת 2002 לתפקיד ראש המוסד על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. הוא החליף בתפקיד את אפרים הלוי. כהונתו הוארכה פעמיים על ידי ראש הממשלה, אהוד

 אולמרט: פעם אחת בפברואר 2007, אז נקבע כי ישמש כראש המוסד עד סוף שנת 2008, ופעם בפברואר 2008, אז הוארכה כהונתו בשנה נוספת. ביוני 2009 הוארכה כהונתו בעוד שנה.

 

על פי פרסומים במקורות זרים שוודאותם העובדתית אינה ידועה בבירור, במהלך כהונתו ביצע המוסד מספר פעולות חיסול של פעילי טרור בלבנון ובסוריה, אחת הבולטות בפעולות אלה היתה, ההתנקשות בחייו של קצין המבצעים של ארגון חיזבאללה, עימאד מורנייה, בדמשק.

 

אחת הפרשות האחרונות בה נקשר שמו של המוסד, היא חיסול בכיר חמאס בדובאי. אחרי ההתנקשות התברר כי המחסלים השתמשו בדרכונים של אוסטרליה ומדינות במערב אירופה. הפרשה עוררה גלים בעולם ועל-פי הדיווחים - נציג המוסד בבריטניה גורש מהמדינה. במדינות אחרות גורשו דיפלומטים.

 

לאחרונה, בעקבות ההסתבכות המדינית, נשמעו קולות שלא להאריך את כהונתו ולרענן את השורות במוסד. בארגון הוא צבר כוח רב ולא הוכשר מחליף ראוי.

 

דגן נולד ברוסיה ועלה לארץ בגיל חמש. הוא החל את שירותו הצבאי בחטיבת הצנחנים, ובמהלך הקריירה שלו פיקד על סיירת "רימון" ברצועת עזה, שנלחמה בתחילת שנות השבעים במחבלים ברצועה.

 באותה תקופה שימש שרון בתפקיד אלוף פיקוד הדרום. בתחילת שנות ה-90 שימש כראש חטיבת המבצעים במטכ"ל, בדרגת תת-אלוף, תחת פיקודו של סגן הרמטכ"ל, האלוף דאז אהוד ברק. במהלך שירותו הצבאי נפצע דגן פעמיים וזכה בעיטור העוז.

 

הוא פרש מצה"ל בשנת 1997, ושימש מאז, בין השאר, כראש המטה ללוחמה בטרור של ראש הממשלה (לוט"ר) וכאחד מראשי מטה הבחירות של אריאל שרון לראשות הממשלה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר דגן. בתפקיד מ-2002
צילום: גיל יוחנן
מומלצים