שתף קטע נבחר

חיסולים בחו"ל: דגן שותק וקוצר שבחים

במצרים כינו אותו "סופרמן" ובארצות ערב ובעולם אומרים שהוא עומד מאחורי שורת החיסולים של בכירי חמאס וחיזבאללה וגם בפגיעה בנתיב הטרור לרצועת עזה וללבנון. מאיר דגן עומד בראשות המוסד כבר 8 שנים. לפניכם רשימה חלקית של ההצלחות של הארגון, כפי שמייחסים לו הפרסומים הזרים

החיסול המסתורי של מחמוד אל-מבחוח, מצטרף לשורה ארוכה של התנקשויות שאיש לא לקח עליהן אחריות בשנים האחרונות. בחמאס מיהרו שלשום (יום ו') להאשים את המוסד באחריות לחיסול, בדומה לפעמים אחרות שבהן הפנו מדינות ערב אצבע מאשימה כלפי הארגון. בשנות כהונתו של מאיר דגן בראש המוסד זוכה הארגון להערכה רבה, ובמצרים הוא אפילו כונה "סופרמן".

 

בישראל שומרים על דממת אלחוט, כמו במקרים הקודמים שבהם חוסלו בכירי ארגוני הטרור על אדמת מדינות ערביות. החיסול הבולט ביותר בשנים האחרונות הוא כמובן של קצין המבצעים של חיזבאללה, עימאד מורנייה, בפברואר 2008 בבירת סוריה. מורנייה, שנחשב ל"מוח" מאחורי הפיגועים בבואנוס איירס ובבסיס המארינס בביירות והיה מעורב גם בחטיפת חיילי צה"ל - נהרג בפיצוץ מסתורי בדמשק.


ההלוויה של עימאד מורנייה בביירות (צילום: AFP)

 

כמה ימים לאחר החיסול בדמשק הועלה השערות לגבי המחסלים ואופי החיסול. לפי "סאנדיי טיימס" הבריטי, שציטט "גורמי ביטחון ומודיעין בישראל", סוכני מוסד החליפו את משענת הראש של הנהג ברכב הפאג'רו במשענת ממולכדת. דיווח בריטי אחר - ב"סאנדיי אקספרס" - מסר גירסה שונה על האירוע: שלושה אנשי מוסד, שבאו

 מרומא ומאתונה כתיירים עם דרכון איראני, שכרו מוסך ושם מילכדו רכב שהושכר במיוחד לשם כך. מכונית התופת הוצמדה ל"מיצובישי פאג'רו" של מורנייה, וכך הוא חוסל.

 

חצי שנה לאחר מכן חוסל קצין הקישור בין סוריה וחיזבאללה, גם כן על אדמת סוריה. מוחמד סולימן, שהיה גם יועץ ביטחוני בכיר של נשיא סוריה, בשאר אסד, חוסל בידי צלף מכיוון הים בעיר הנמל טרטוס, בעת שטייל על החוף. כמה ימים לאחר החיסול דווח בעיתונות הערבית כי מדובר בחיסול בתוך הצמרת הסורית. כחודש לאחר מכן גילה יושב ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם דאז, מוחמד אל-בראדעי, כי גורם בכיר בסוריה ששיתף פעולה עם החקירה על קיומו של כור גרעיני במדינה נרצח. למרות שאל-בראדעי לא נקב בשמות או פרטים נוספים, ההערכות הן שהוא התכוון לסולימן. 

 

ה"טיימס" הבריטי דיווח כי סולימן, שהחזיק בדרגה המקבילה לתת-אלוף והיה אחראי לתיאום עם חיזבאללה, צייד את הארגון בנשק נ"מ מתקדם. לפי הדיווח הוא העביר לידי חיזבאללה טילי אס.איי 8 מתוצרת רוסיה, שעלולים היו לשנות את מאזן הכוח באזור, ולהגביל את פעילות חיל האויר בשמי לבנון.

 

בחודש ספטמבר 2008 חוסל מזכירו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, הישאם אל-לבדאני, בדמשק. על-פי הדיווחים, מזכירו של חאלד משעל הוצא ממכוניתו באור יום ונורה למוות.

 

בישראל שותקים

בספטמבר 2004 חוסל אחד מבכירי ארגון החמאס בסוריה, השייח עז א-דין אל-חליל, בפיצוץ במכוניתו בדמשק. מכוניתו של אל-חליל, בן 44, התפוצצה ועלתה בלהבות בשכונת א-זאהרה בעיר, סיפרו עדי ראייה. בחמאס האשימו את ישראל באופן מפורש. מוחמד נזאל, מראשי החמאס, אמר בביירות כי ישראל היא האחראית לחיסול והיא ממשיכה להפעיל טרור.  

 

במאי 2006 נהרג פעיל בכיר בג'יהאד האיסלאמי בפיצוץ שאירע במכוניתו בעיר צידון שבלבנון. מחמוד אל מג'זוב, הידוע בכינוי אבו חמזה, נהרג יחד עם אחיו נידאל שהיה איתו במכונית. גורמים בארגון טענו כי אנשי מודיעין ישראלי הטמינו מטען חבלה גדול לא רחוק מביתו של מג'זוב, בדרך שבה הוא רגיל לנסוע. לדברי הארגון, כאשר עבר עם מכוניתו סמוך למקום, התפוצץ המטען.


הלוויתו של אל-מבחוח בדמשק (צילום: AFP)

 

בסוף חודש דצמבר אשתקד ייחסו למוסד חיסול נוסף בלבנון. מטען חבלה התפוצץ בתא מטען של מכונית ברובע הדרומי של ביירות, המזוהה עם ארגון חיזבאללה. כוחות הביטחון הלבנוניים הטילו סגר על האזור. בפיצוץ נהרגו שלושה לבנונים. מקור בחמאס בדרום לבנון סיפר כי "מטען הנפץ הוטמן בקופת צדקה שהגיעה למטה התנועה בדאחיה ונשלחה לאוסאמה חמדאן". חמדאן הוא נציג חמאס בלבנון.

 

החיסול האחרון, המיוחס למוסד על-פי גורמים בחמאס, הוא של מוחמד עבד אל-ראוף אל-מבחוח, אחד ממפקדי חמאס, ב-20 בינואר בדובאי. הוא נמצא מת יום לאחר שהגיע למדינה. אל-מבחוח עמד מאחורי חטיפתם ורציחתם של החיילים אבי סספורטס ואילן סעדון באינתיפאדה הראשונה. בחמאס מיהרו להאשים את ישראל.

 

חאלד משעל מיהר להבטיח לנקום בישראל. "אתם תהרגו בנו ואנחנו בכם, אבל אנחנו נלחמים על בסיס האמת", הוא הצהיר. בחמאס העלו גם תאוריה אחרת לגבי האופן שבו הגיעו המתנקשים לדובאי. בכיר חמאס ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר, אמר כי ישנה אפשרות שהמתנקשים בבכיר התנועה היו מקרב פמלייתו של שר התשתיות, עוזי לנדאו, שהשתתף לאחרונה בכנס סביבתי באבו דאבי. 

 

אבל לא רק חיסולים בסוריה, לבנון ובמדינות ערב נוספות מייחסים גורמים זרים למוסד - אלא גם הצלחות מודיעיניות. על-פי פרסומים בעולם, המוסד אחראי להפצצת הכור הגרעיני שהלך ונבנה בסוריה בספטמבר 2007, ובהפצצת שיירת המשאיות בסודן שניסתה להעביר נשק מאיראן לרצועת עזה לפני כשנה. בנוסף, כך על-פי פרסומים זרים, בזכות המוסד נעצרה ספינת הנשק שהובילה אמצעי לחימה מאיראן לחיזבאללה לפני כמה חודשים.

 

האלוף שזכה בעיטור העוז

בראש המוסד עומד כבר כמעט שמונה שנים, מאיר דגן (65). הוא מונה בשנת 2002 לתפקיד על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. הוא החליף בתפקיד את אפרים הלוי.

 כהונתו הוארכה פעמיים על ידי ראש הממשלה, אהוד אולמרט: פעם אחת בפברואר 2007, אז נקבע כי ישמש כראש המוסד עד סוף שנת 2008, ופעם בפברואר 2008, אז הוארכה כהונתו בשנה נוספת. ביוני 2009 הוארכה כהונתו בעוד שנה.

 

במהלך כהונתו פורסם כי פעל לקידום פעילות מבצעית לא פחות מאשר פעילות דיפלומטית ומודיעינית. על פי פרסומים במקורות זרים שוודאותם העובדתית אינה ידועה בבירור, במהלך כהונתו ביצע המוסד מספר פעולות חיסול נוספות של פעילי טרור בלבנון ובסוריה.

 

דגן נולד ברוסיה ועלה לארץ בגיל חמש. הוא החל את שירותו הצבאי בחטיבת הצנחנים, ובמהלך הקריירה שלו פיקד על סיירת "רימון" ברצועת עזה, שנלחמה בתחילת שנות השבעים במחבלים ברצועה. באותה תקופה שימש שרון בתפקיד אלוף פיקוד הדרום. בתחילת שנות ה-90 שימש כראש חטיבת המבצעים במטכ"ל, בדרגת תת-אלוף, תחת פיקודו של סגן הרמטכ"ל, האלוף דאז אהוד ברק. במהלך שירותו הצבאי נפצע דגן פעמיים וזכה בעיטור העוז.

 

דגן פרש מצה"ל בשנת 1997, ושימש מאז, בין השאר, כראש המטה ללוחמה בטרור של ראש הממשלה (לוט"ר) וכאחד מראשי מטה הבחירות של אריאל שרון לראשות הממשלה.


פורסם לראשונה 30/01/2010 22:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגן. שמונה שנים בראש המוסד
צילום: גיל יוחנן
אל-מבחוח. חוסל בדובאי
מורנייה. חוסל בדמשק
צילום: רויטרס
מומלצים