שתף קטע נבחר

ארה"ב מזהירה את טורקיה: הוכיחו שאתם איתנו

המשט וההצבעה נגד הסנקציות על איראן הובילו בכיר בממשל אובמה לומר ש"אנשים שואלים שאלות קשות, וזה בלבד מקשה עלינו לתמוך במה שהטורקים רוצים". השגריר הטורקי בוושינגטון הופתע ומחה: זה לא הוגן

עכשיו זה גם פומבי: ארצות הברית שולחת מסר ברור לטורקיה, שכולל אזהרה חריגה. הפקיד הבכיר ביותר בממשל אובמה לענייני אירופה, פיליפ גורדון, אמר שוושינגטון תתקשה לתמוך באותו האופן באנקרה אם זו תמשיך בדרכה. הוא הזכיר את ענייני המשט לעזה והתמיכה הטורקית באיראן.

 

בראיון לסוכנות הידיעות AP, גורדון ציין כי "אנו חושבים שטורקיה עודה נאמנה לנאט"ו, לאירופה ולארצות הברית, אבל עליה להפגין זאת".

 מדובר בנזיפה נדירה לבעלת ברית ומדינת מפתח בברית הצפון-אטלנטית.

 

לדברי הדיפלומט הבכיר, "יש אנשים ששואלים שאלות (לגבי טורקיה) בדרך שהיא חדשה, וזה כשלעצמו דבר רע שמקשה על ארצות הברית לתמוך בחלק מהדברים שטורקיה היתה רוצה שנתמוך בהם".

 

בתחילת החודש טורקיה התנגדה בהצבעה במועצת הביטחון להטלת סבב סנקציות רביעי על איראן - למורת רוחה של ארה"ב. זאת לאחר שהטורקים, יחד עם ברזיל, הגיעו להסכם שהיה אמור לחילופי אורניום מועשר, במאמץ למנוע סנקציות.

 

טורקיה מסבירה: האמינות שלנו הייתה על הכף

מלבד ענייני איראן, גורדון ציין גם את ההשתלחות הטורקית בישראל בעקבות המשט לעזה. בשבועות האחרונות כמה מחוקקים אמריקנים שנוהגים לתמוך בטורקיה, האשימו אותה בגיבוי המשט שעליו היו גם פעילים אלימים, ובמהלך פעולת חיל הים לעוצרו נהרגו שמונה אזרחים טורקים ואחד אמריקני-טורקי. 

 

שגריר טורקיה בוושינגטון, נמיק טאן, הופתע לשמוע את דבריו של גורדון ואמר שהמחויבות של טורקיה לנאט"ו נותרה חזקה ואין להטיל ספק לגביה. "לדעתי זה לא הוגן", טען.

 

לדברי השגריר, טורקיה הסבירה פעמים רבות לארה"ב ולבעלות בריתה כי הצבעה נגד הסנקציות הייתה מחויבת המציאות לאחר עסקת האורניום עם איראן. טורקיה רואה בסנקציות מכשיר לא יעיל, ומזיק לקשריה עם השכנה ממזרח. באנקרה מקווים לשמור על אפשרות למשא ומתן לפתרון המשבר עם המעצמות בנושא תוכנית הגרעין האיראנית.

 

"לא היינו יכולים להצביע אחרת, האמינות שלנו הייתה על הכף", אמר טאן, והוסיף כי ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, אמור לשוחח על הנושא עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, בשולי פסגת 20 המדינות המתועשות המכונסת בקנדה.

 

גורדון טען כי הסברי הטורקים להתנהלותם במועצת הביטחון של האו"ם לא ממש זכו להבנה בוושינגטון. "יש הרבה סימני שאלה לגבי הכיוון שאליו צועדת טורקיה ומחויבותה המתמשכת לשותפות האסטרטגית עם ארצות הברית. בתור בעלת ברית חזקה וחברה בנאט"ו, הם אפילו לא נמנעו אלא הצביעכו נגד - ואני חושב שאמריקנים לא הבינו מדוע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. שאלות בוושינגטון
צילום: AP
ארדואן. ירגיע את אובמה?
צילום: AFP
מומלצים