שתף קטע נבחר

דיפלומטים טורקים נגד ארדואן: לא להרפתקנות

ראש ממשלת טורקיה נתקל בביקורת גם מבית: בכירים לשעבר במשרד החוץ האשימו אותו בניסיון להחיות את האימפריה העות'מנית, וקראו לו להימנע מהרפתקנות. "מי שטוען לידיעת ההיסטוריה צריך לזכור את האסונות שעברנו בשל תקוות שווא"

ביקורת מבית. קבוצה של דיפלומטים טורקים בכירים לשעבר פרסמה אתמול הודעה, שבה תקפה את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ודחתה את הביקורת שלו על דיפלומטים במשרד החוץ הטורקי. העיתון "הורייט" דיווח היום (שבת) כי קבוצת הדיפלומטים, בהם שגרירים לשעבר, האשימה את ארדואן במדיניות חוץ הרפתקנית, וטענה כי אף דיפלומט לא ראוי ליחס לעגני כמו זה שהוא מעניק להם.

 

"מדיניות חוץ היא עבודה רצינית וארוכת טווח. זהו מקצוע שדורש ידע, יכולת לראות את הנולד ויכולת לנתח תוך הפעלת

שיקול דעת", נכתב בהודעה שעליה חתמו דיפלומטים רבים לשעבר.

 

ארדואן נוהג למתוח לעתים קרובות ביקורת על שגרירים לשעבר שתוקפים את מדיניות החוץ של ממשלתו, במיוחד כשגוברת הדאגה שטורקיה מתרחקת מהמערב ומתקרבת למדינות כמו איראן וסוריה. ראש הממשלה מכנה אותם בצרפתית "יקיריי" (mon chers), כשכוונתו להשפילם.

 

"ראש הממשלה עשה לעצמו לאחרונה מנהג לתבל את נאומיו בביטויים משפות זרות. הוא התחיל עם הביטוי באנגלית 'עוד רגע' שבו השתמש בוועידה בדאבוס, ולאחרונה הוא הפגין חיבה לביטוי הצרפתי 'יקיריי'", כתבו. ארדואן, אגב, התבטא לאחרונה גם בעברית, כשפנה לממשלת ישראל והאשים אותה בהפרת הדיבר "לא תרצח".

 

בהצהרתם הדגישו הדיפלומטים כי דיפלומטיה אינה עבודה קלה, וכי דיפלומטים רבים מתמודדים עם איומים במהלך

שירותם: "בין שהם צעירים או מבוגרים, וללא קשר לדרגתם, עובדי מדינה נמצאים באזורי משבר בחלקים המסוכנים ביותר של העולם. הם מייצגים את המדינה שלנו, מספקים סיוע הומניטרי, ומנהלים קשרים דיפלומטיים - יחד עם אלה המסייעים להם. מי מביניהם ראוי ללגלוג הזה?".

 

הם הזכירו כי במילה הזו נעשה שימוש בתקופת האימפריה העות'מנית, ושאלו האם ארדואן דוגל בנאו-עות'מניזם. "מדיניות חוץ אינה מקום לגבורה והרפתקנות. אלה שטוענים כי הם מכירים את ההיסטוריה היטב צריכים לזכור את האסונות שפקדו את ארצנו בשל הרפתקנות ותקוות שווא דמיוניות - כמו 'התפילה ההמונית בירושלים'", הזהירו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן. ביקורת דיפלומטית
צילום: רויטרס
מומלצים