שתף קטע נבחר

שר החוץ הרוסי בירושלים: נכון לדבר עם חמאס

אחרי פגישה עם ליברמן, לברוב הבהיר שרוסיה מנסה לשכנע את חמאס לנוע לכיוון מדיני ו"אנו עדים היום לתזוזות חיוביות". הוא סיפק תשובה מעורפלת לגבי מכירת טילי הנ"מ לאיראן ואמר שארצו ממשיכה לקדם פשרה בסוגיית הגרעין

"כן, אנחנו מקיימים מגעים עם חמאס - משום שרוב פלסטיני גדול בחר בו בבחירות חופשיות, לדעת כל הגורמים". כך הבהיר הבוקר (יום ג') שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, עם הגעתו לביקור ישראל. במסיבת עיתונאים משותפת עם מקבילו הישראלי, אביגדור ליברמן, במלון המלך דוד בירושלים, הבהיר לברוב כי "אנו משוכנעים שאנו עושים את הדבר הנכון כשאנו מקיימים מגעים ישירים עם חמאס".


לברוב וליברמן, היום במלון המלך דוד (צילום: AFP)

 

"יחד עם זאת", הוסיף, "בכל שיחותינו עם החמאס אנו מנסים לשכנע את עמיתינו לעבור למסלול המדיני,

 להתקרב לעמדת אש"ף ולתמוך ביוזמת השלום הערבית". עוד רמז בעניין זה כי "אנו עדים היום לתזוזות חיוביות".

 

"אם ניקח כמשל את נושא הפיתוח הכלכלי בעזה", הסביר, "ללא מגעים ישירים עם החמאס - לא יהיה ניתן לקדם את הנושא. זה תהליך לא פשוט, אך יש לעשות אותו".

  

ליברמן התייחס לדברים, ואמר כי "היחס לחמאס הוא אחת הנקודות שאנו לא מסכימים עם רוסיה. אבל החוכמה היא להמשיך ולנהל דיאלוג כן - גם על הנקודות שאנו לא מסכימים עליהן".

 

ליברמן: אני אופטימי - אך אין סיכוי למדינה פלסטינית ב-2010

לברוב התייחס לתהליך המדיני גם בהקשר רחב יותר, ואמר כי "לדעתנו יש לעשות את הכל כדי להגיע להסדר מדיני במזרח התיכון". בהקשר זה, ביקש להתייחס במיוחד למתיחות האחרונה סביב ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים: "יש למנוע צעדים חד צדדים מצד כל הצדדים, כדי למנוע החרפת המצב עד לקביעת המעמד הסופי של העיר".

 

הוא אף הציע דרכים להתנעת התהליך המדיני: "אנו סבורים שהקווארטט והקהילה הבינלאומית זה מנגנון חשוב - אך אינו מספיק. לכן אנו חושבים שוועדה משותפת עם הליגה הערבית בעניין זה תהיה התחלה חשובה. אנו סבורים שיש להמשיך ולפעול גם בתחום הכלכלי וגם בתחום הבטחוני - אך יש להתקדם גם במסלול המדיני, שאם לא כן, הדבר יגביר את ההקצנה ויעודד גורמים קיצוניים".

 

כתב הטלוויזיה רוסית שאל את ליברמן האם לדעתו ניתן להגיע לממדינה פלסטינית עד שנת 2012, ונענה כי "כבן אדם אופטימי, אני לא רואה שום סיכוי להגיע למדינה פלסטינית עד 2012. אפשר לדמיין, אבל אני לא רואה לזה סיכוי. יש להתחיל במשא ומתן כלכלי, באמצעות הקווארטט, עד שנגיע לשיחות ישירות".

 

"מכירת ה-S-300? נעמוד בהחלטות האו"ם"

בתשובה לשאלות שהופנו אליו, התייחס לברוב גם לנושא הגרעין האיראני. "לגבי העשרת האורניום באיראן, ידוע ולא חדש, שיש לה אורניום בהעשרה נמוכה", אמר, "לפי מסקנות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יש להם 2,000 ק"ג אורניום בהעשרה נמוכה. זה מספיק לשתי פצצות - וזה לא חדש".

 

הוא הסביר כי איראן ממשיכה בהעשרה "מכיוון שאינם יכולים לקבל דלק לכור הניסיוני שלהם". לדבריו, על רקע היוזמה האחרונה בתיווך טורקיה וברזיל, שהציעו להעשיר אורניום עבור איראן, ממשיכה גם רוסיה במאמציה בעניין הצעת הפשרה הדומה שלה, מהשנה שעברה: "פנינו יחד עם ארה"ב למזכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, והצענו הקמת ועדת מומחים שתמצא דרך לספק דלק כך שלא יהיה צורך בהעשרה באיראן. אני מאוד מקווה שאיראן תענה בחיוב, מה שימנע את הסתבכות המצב".

 

ליברמן התייס גם הוא לנושא האיראני, ואמר כי "ישראל סבורה שנים ארוכות שאיראן היא איום לא רק על ישראל. אין ספק שתהליך הגרעין האיראני יביא למרוץ גרעין באזור כולו.

יש לעצור את האיום הזה".

 

"היום, כשהם עברו להעשרה של 20 אחוז, ברור לכולם שהם הולכים להעשרה לצורך צבאי", הוסיף שר החוץ. "איראן היא סכנה לכלל המזרח התיכון, בתמיכתה בטרור, במורדים השיעים בעיראק, בחיזבאללה ובחמאס".

 

לברוב נשאל גם היכן עומדת עסקת מכירת טילי הנ"מ S-300 מרוסיה לאיראן, שמתעכבת כבר כמה שנים ולאחרונה נפוצו דיווחים סותרים לגביה, לנוכח ההחלטה האחרונה של מועצת הביטחון להטיל סנקציות נוספות על איראן. בתשובה מתחמקת משהו, אמר רק כי "לא ברור עדיין מה כוללת רשימת הסנקציות - אבל רוסיה תעמוד בהחלטות הקהילה הבינלאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לעשות את הכל כדי להגיע להסדר". לברוב
צילום: AFP
"איראן היא סכנה לכלל המזרח התיכון". ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים