שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  יעלון: צו השעה הלאומי - גיור הלכתי ידידותי
  השר יעלון ביקש בדיון בנושא הגיור ב"בית מורשה" להפגין פתיחות לכלל הזרמים ביהדות. האלוף במיל' שטרן קרא לגופים ציונים-דתיים לאיים על הרבנות הראשית והחרדים בהקמת מערך גיור אלטרנטיבי. יו"ר צהר, הרב סתיו, שלל את האפשרות - "זו תהיה 'הונאת הגר', הבוגרים לא יוכלו להינשא"

  "מתן אפשרות גיור כהלכה ובדרכי נועם לכלל אזרחי ישראל הרוצים בכך – זהו צו השעה ברמה הלאומית. עלינו בממשלה לפעול ליישם זאת" – כך קובע המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגים, משה (בוגי) יעלון, ביחס למשבר בתחום הגיור. בכנס של המרכז ליהדות וחברה בבית מורשה שנערך (א') בקמפוס המוסד בירושלים והועבר בשידור חי ב-ynet, קרא יעלון לגיור ידידותי במסגרת ההלכה, אך הדגיש כי עם זאת יש "להפגין פתיחות לזרמים השונים ביהדות" משום ש"גם לכך יש חשיבות רבה ברמה הלאומית". 

   

  יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, התייחס בכינוס גם הוא למתח האורתודוכסי-רפורמי בנושא זה, וקרא לקובעי מדיניות הגיור לנקוט משנה זהירות כדי שהדרשות בבתי הכנסת הרפורמים בעולם לא יעסקו במה שנראה בעיני רבניהם כהפניית עורף של מדינת ישראל כלפי יהדות התפוצות. על אף הסתייגויותיו מחוק הגיור של ישראל ביתנו בגלל עניין זה, שיבח שרנסקי את יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם, על המהלך שלדעתו יוכיח למתגיירים כי המדינה ואזרחיה רוצים בהם ובהשתלבותם בחברה הישראלית.

    

  יו"ר הסוכנות רמז כי הוא מתנגד לדעה ההלכתית לפיה על הגרים לקבל על עצמם מצוות ולמעשה להתחייב לנהל אורח חיים דתי, וציין לשבח את ח"כ הרב חיים אמסלם (ש"ס) שפסק כי די בשירות צבאי כדי לצאת ידי חובה זו.

    

  ראש המכון למדיניות הגיור בבית מורשה, הרב ד"ר בנימין לאו, שיזם ואירח את הכינוס, שיבח גם הוא את אמסלם, אך הדגיש כי לא חידש דבר מעצמו אלא רק "קושש" 300 פסקי הלכה מכל הדורות הממחישות עד כמה ניתן להקל בגיור. "למה רעשו ביתד נאמן? כי הוא אמר את האמת!".

   

  שטרן: למה כאן אין תמרונים הלכתיים?

  אלוף (מיל') אלעזר שטרן, שהיה ממייסדי קורס הגיור הצבאי, תקף את הרבנים, שעשו תמרונים הלכתיים כדי לאפשר קבורת מתאבדים בחלקות רגילות אך לא מצאו פיתרון לחללי צה"ל שהם מזרע ישראל אך אינם, יהודים ופסקו כי יש לקברם באזור מיוחד.

    

  "זה בגלל שאלה ילדים 'שלנו' ואלה לא", טען, "אלא שהם (העולים – ק.נ.) קצת יותר טובים מאיתנו, ילידי הארץ". הוא מחה
  נגד היחס לאחר בתחום זה ותהה: "אם את זה לא למדנו באושוויץ – בשביל מה צריך בכלל יהדות?". שטרן קרא לגופים ציונים-דתיים כארגון רבני צהר לאיים על הרבנות הראשית והחרדים בהקמת מערך גיור אלטרנטיבי, כפי שעשו בשנת השמיטה בתחום הכשרות. "זהו אתגר קיומי של העם היהודי", אמר, "צרכי עמך מרובים במזרח התיכון, אבל הדבר הזה לא פחות חשוב מדברים אחרים".

    

  בפנייה למועמדים לגיור הבהיר אלעזר שטרן כי ההנהגה החרדית היא ש"תוקעת" את הגיור הממלכתי: "זה לא שהמדינה לא רוצה אתכם אלא אלה שמדינת ישראל הפקידה בידיהם את מפתחות הכניסה – הם לא רוצים אתכם".

    

  יו"ר צהר, הרב דוד סתיו, הוסיף כי ישנם רבנים שאינם רוצים מתגיירים והם משדרים עויינו כלפי ממסד הגיור. עם זאת טען כי הקמת מערך אלטרנטיבי תהיה "הונאת הגר", משום שבוגריו יגלו בסיום התהליך שאינם מוכרים כיהודים על ידי רבני הערים ועל ידי המדינה ולכן אינם יכולים להינשא.

  פורסם לראשונה 04/07/2010 16:35

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "יעלון: צו השעה הלאומי - גיור הלכתי ידידותי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעלון. להפגין פתיחות
  צילום: הרצל יוסף
  שטרן. איפה הרבנים?
  צילום: ירון ברנר
  צילום: גיל יוחנן
  הרב בני לאו. למה רעשו ביתד נאמן?
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים